مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » سوئد » تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئدکشور سوئد که در نواحی شمالی اروپا واقع گشته است، چهارمین کشور پهناور و با وسعت بالای  این قاره ( البته اگر روسیه و ترکیه را عضو این قاره بشناسیم ششمین کشور با احتساب کورهای  روسیه و ترکیه میباشد)  البته این از نظر مساحت  محاسبه شده و محسوب می‌شود. این کشور زیبا و مرفه به لحاظ وضعیت ساختار زندگی،  و سطح سلامت و بهداشت و روان و سلامت، امنیت اجتماعی و رفاه زندگی از سطح بسیار بالایی برخوردار میباشد.

همچنین است ، به علت اینکه دارای نظام آموزشی برتر و مناسب و قابلیت مبتنی بر اموزش مهارتهای زندگی  در جوار  بهترین دانشگاه‌های این کشور شرایط بسیار  مناسب ومطلوبی برای ادامه  تحصیل دارد و تعداد بی شماری از علاقه‌مندان  و متقاضیان را جذب تحصیل و ادامه اکادمیک خود در این کشور زیبا می‌کند.

«مجموعه ناب مبتنی بر محور اموزش مطالعاتی خودپا» در دانشگاه های کشور سوئد، این دانشگاه های معتبر را به یکی از انتخاب ها و گزینه‌های  مورد انتخاب افراد جویا و علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور خویش تبدیل کرده است.

چگونگی سیستم آموزشی کشور سوئد و مدت زمان مقاطع تحصیلی در هر سال

در نظام آموزشی کشور سوئد معمولا كودكان‌ از سن ۶ سالگی مشغول به تحصیل در دوره ی آمادگی می‌شوند. اما تعلیم‌ و تعلم رسمی در این كشور از سن هفت سالگی آغاز می‌شود و به مدت ۹ سال‌ زمان می­برد. در اين‌ مدت‌ زمان دانش‌آموزان و دانش اموختگان‌ با محدوده و نوع و روش‌ و چگونگی مدل تدریس معلمان و اساتید آشنا می‌شوند و زبان‌های رسمی سوئدی و انگليسی،دروس  علوم‌ اجتماعی،دروس علوم پایه و علوم‌ طبيعی و  حساب و رياضيات‌ را تعلیم و تعلم می­بینند. در طول‌ این تعلیمات که‌ اجباری هستند، دانش‌آموزان‌ بدون دادن هیچ گونه‌ آزمون در پایان هر مقطع‌ به‌ مقاطع  بالاتر می‌روند و فقط‌ در سال‌ پنجم‌ و نهم‌ دارای امتحان‌ می باشند كه‌ برای سنجیدن سیستم آموزشی سوئد است.

دانش‌آموزان‌ در سنین ۱۶ سالگی پا به مقطع دبيرستان‌ (Gymnasieskola) می‌گذارند و دروس نظری و‌ تئوری و عملی را طی سه سال  تحصیلی می گذرانند. دروس مشترکی که در تمام مقاطع كه‌ در همه‌ برنامه‌های درسی و آموزشی کشور تعلیم و اموزش داده می شوند که شامل‌ دروسی مانند زبان‌های رسمی کشور یعنی زبان سوئدی و زبان انگليسی، مدني، تعليمات‌ دينی، رياضيات و حساب،البته دروس دیگر نیز هستند که شامل دروس علوم‌ طبيعی،  درس تربيت‌ بدنی،  درس انتخابی هنر و سلامت و بهداشت‌ می شوند که معروف بهدروس عمومی هستند.

در پايان‌‌ مقطع دبيرستان که ۳سال را شامل می­شود، دانش‌آموزان‌ در امتحانات‌ پایانی که تنها امتحان این ۳ سال است و برای هر درسی منحصر می باشد‌، شركت‌ می‌كنند.

در سوئد،  مرجعی هست به نام مرجع کانون ملی آموزش‌ (Skolverket) که مسئولیت استعدادیابی و سنجش مقاطع  دبستان‌ها و دبيرستان‌ها و مقاطع بالاتر و همچنين‌، ارائه خدماتی مانند   روش تدریس وتوجیه‌ دروس‌ آموزشی کشور را به‌ عهده‌ دارند.

 

 

تحصیلات دانشگاهی

‌در سوئد، تحصيلات‌ دانشگاهی در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ ممتاز تحقق می­یابد. این کشور از ۷۰ مركز آموزش‌ ممتاز تحت نظر وزارت‌ آموزش‌ و علوم (‌Ministry of Education and Science) که کاربرد‌ آموزشی- پژوهشی دارند و همچنین ۸ دانشگاه‌ فراگیر و کامل، ۱۸ دانشگاه‌ و مراکز‌‌ آموزش‌ عالی تخصصی و …. ‌برخوردار است.  اداره ملی پذيرش‌ دانشجو (VHS) كه‌ توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌ عالی تأسيس‌ شده است، فقط‌ افرادی را که در رشته های مختلف کارشناسی تحصیل می کنند؛ پذیرش می کند. افراد داوطلب برای شروع تحصيلات‌ عالی بايد شرايط‌ مورد نظر‌ دانشكده‌ مربوطه،کسب کنند. تحصيلات‌ و تدریسدوره ی دانشگاهی در كشور سوئد مشابه‌ تحصيلات‌ و تدریس در مقطع ديپلم‌ دبيرستان‌ است، بنابراين‌ این یک اصل است  شرط لازم که  در اختیار داشتن‌ ديپلم‌ در انتخاب‌ رشته های‌ دانشگاهی و ورود به دانشگاههای مختلف و معتبر  از اهمیت بالایی برخوردار است.

داوطلبان، می‌توانند بدون‌ گذراندن دوره‌ دبيرستان، تنها ‌با داشتن حداقل‌ ۲۵ سال‌ سن‌ و چهار سال‌ سابقه كاری مربوطه، در موسسات آموزشی مشغول به کار شوند.

در كشور سوئد  قانون ورود به دانشگاهها به این شکل است که   برای ورود و قبولی‌ دانشجو در حالتی كه‌ داوطلبان يک رشته‌ی انتخابی بيشتر از  ظرفیت و گنجایش ورودی‌ دانشكده ی‌ مربوطه باشند، نمرات‌ و رنبه های  دروس‌ محصلین در دبيرستان‌ يا نمره‌ آزمونی كه‌ البته‌ شركت‌ در آن‌ اختیاری‌ میباشد ، معیار وارد شدن و قبولی‌ در آن دانشگاه قرار می گیرد. برای سنجیدن سیستم آموزشی سوئد، آگاهی‌ و توانمندی‌های عمومی داوطلبان، آزمون سراسری مراکز آموزش عالی‌ گرفته می شود.

مهمترین شاخصه و شرط برای‌ ورود دانشجويان اینترنشنال و‌ خارجی به‌ موسسات معتبر و دانشگاههای  آموزش‌ عالی، پشت سرگذاشتن دوره‌ پيش‌ دانشگاهی یا اصطلاخا همان مقطع دوازدهم  است‌؛ كه‌  در این دوره ی مهم دانشجو بایستی چندین درس‌ را بگذراند و نمره ی لازم را کسب کند که با در نظرگرفتن دوره‌هاي زبان‌ سوئدی و زبان انگليسی و دروس علوم پایه  در مجموع‌  چیزی حدود دو سال‌ به  طول‌ می‌ انجامد.

هر مقطع‌ تحصيلی دارای دو نيم‌ سال‌ است كه‌ در هر ترم یا نصف سال درسی  دانشجو باید در حدود‌ ۲۰ واحد درسی  (Points) که در مجموع به ۴۰ واحد می رسد را بگذراند.

دوره‌های تحصيلی

۱. دوره‌های دانشگاهی، هنری، فنی و حرفه‌ای از دوره‌هايی هستند كه دانشجو می تواند‌ پس‌ از دو سال‌ تحصيل‌ و گذراندن‌ ۸۰ واحد كه‌ ۴۰ واحد آن شامل دروس‌ تخصصی می شود، مدرک Diplom- Hogskoleexaman خود را دریافت کند .

۲.  در دوره­ی (Filosofie Kandidatexamen (Bachelor که سه‌ تا چهار سال‌ تحصيل را به دنبال دارد‌، دانشجو‌ موظف است در طی این مدت حداقل‌ ۱۲۰ واحد كه‌ ۶۰ واحد آن‌ دروس‌ تخصصی است، را بگذراند. لازم به ذکر است که در نيم‌ سال‌ آخر ۱۰ واحد به‌ پروژه های‌ علمی اختصاص‌ پیدا می کند.

۳.در دوره­ی (Filosofie Magisterexamen, Civilingenjorsexamen (Master كه‌  چهار تا پنج‌ سال‌ تحصيل را به دنبال دارد؛ در طی این مدت دانشجو موظف است حداقل‌ ۱۶۰ واحد را  بگذراند كه‌ ۸۰ واحد آن را‌ دروس‌ تخصصی دربر می گیرد. در  هر ترم باید حداقل تعداد‌ ۲۰ واحد به‌ پروژه های‌ درسی و علمی اختصاص‌  کرده باشد. البته ذکر این نکته لازم است که  در برخی از  سر تیتر رشته‌ها و شاخه ها تعداد واحدهای  پاس شده و گذرانده شده به ۲۲۰ واحد نيز می رسد.

۴. دوره­ی (Civilingenjorsexamen, Technologie Mastersexamen (Master و دوره‌های نظیر آن، دانشجو باید بعد از مقطع کارشناسی به دو سال تحصیل بپردازد که شامل گذراندن ۱۲۰ واحد درسی و دفاع از پايان‌نامه می باشد.

۵. در دوره‌ ی با عنوان مجیستر و یا  Magister مانند (Technologie Magisterexamen (Master ، دانشجوی محصل باید  چیزی حدود یک سال پس از فارغ التحصیلی نیز به این موضوع ادامه دهد و به تحصیل بپردازد که در این مرحله باید پایان نامه ارائه دهد.

۶. در سوئد اخذ مدرک حرفه ای و تجربی نیز امکان پذیر است که در بحث کاریابی متناسب با حرفه ای که اموزش دیده اند مناسب است و کاربردی.

۷. (Doktorsexamen (Ph.D در این دوره که همان دوره‌ دكترا می باشد و ۴تا۵ سال طول میکشد، دانشجو  باید‌۸۰ واحد دروس تخصصی و ۸۰ واحد دروس پژوهشی را که در مجموع ۱۶۰ واحد می شود، بگذراند. دانشجويان در این دوره می توانند‌ با داشتن‌ كارشناسی ارشد و در مواردی با كارشناسی پذيرفته‌ ‌شوند. دانشجو می تواند با نگارش پايان‌‌نامه‌ و ارائه‌ نتايج‌ و دفاع‌ پیروزی مند از پروژه‌ ی خود در مقابل‌ تعدادی از اساتید، موفق به اخذ مدرک دكترا ‌شود.

دوره‌ دكترا در اين‌ سیستم آموزشی شامل دو مرحله‌ می شود: مرحله‌ اول‌ كه‌ گذراندن آن مدرک Licentiatexamen Licentiate را به دنبال دارد، شامل ۸۰ واحد درسی است و‌ مدت‌ تحصيل‌ آن‌ دو تا سه سال‌ و مرحله‌ دوم‌ نيز ۸۰ واحد پژوهشی را دربر می­گیرد كه‌ به اخذ مدرك‌ دكترا منتهی می­شود و‌ به‌ مدت‌ دو سال‌ طول می­کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *