مهاجرت تحصیلی انگلستان

تحصیل در دبیرستان های انگلستان

تحصیل در دبیرستان های انگلستان

تحصیل در دبیرستان های انگلستان هدف بسیاری از دانش آموزانی است که قصد تحصیلات عالیه در این کشور را دارند. تحصیل در دبیرستان های انگلستان در مدارس متفاوتی می تواند صورت گیرد. بدین منظور برای راهنمایی در زمینه تحصیل در دبیرستان های انگلستان به انواع مدارس انگلستان اشاره می نماییم. مدارس در انگلستان به دو شکل روزانه و شبانه روزی می باشند. بیشتر دانش آموزان بین المللی در مدارس شبانه روزی تحصیل و زندگی می نمایند.

 انواع مدارس در انگلستان

  • مدارس دولتی (State Schools)
  • مدارس خصوصی (Private Schools)
  • مدارس خانگی (Home Schools)

در ادامه به توضیح مختصری درباره این مدارس برای تحصیل در دبیرستان های انگلستان می پردازیم.

مدارس دولتی

دانش آموزان در بازه سنی 5 تا 16 سال می توانند، در مدارس دولتی بدون پرداخت وجه و به صورت رایگان تحصیل نمایند. اکثر افراد در این رده سنی در این مدارس تحصیل می نمایند. دولت و یا مراجع آموزشی محلی از این گونه مدارس حمایت و پشتیبانی مالی می نمایند. دانش آموزان سایر کشورها مجوز تحصیل در این نوع مدارس را ندارند. جز در شرایطی که با خانواده خود که با ویزای تحصیلی در حال تحصیل می باشند در انگلستان اقامت نمایند.

مدارس خصوصی (مستقل)

انگلستان دارای حدود 2600 مدرسه خصوصی می باشد که تقریبا 625000 دانش آموز در آنها تحصیل می نمایند. این تعداد معادل 5/6 درصد دانش آموزان این کشور می باشد. پشتیبانی و حمایت مالی این مدارس عمدتا توسط والدین دانش آموزان و از طریق پرداخت شهریه صورت می گیرد.

مدارس خانگی

تعدادی از خانواده ها برای تحصیل فرزندان 4 تا 16 سال خود معلم استخدام می نمایند. این کودکان به صورت خصوصی، و در خانه آموزش می بینند.

مراحل تحصیل در انگلستان

براساس سن

  • 3-4 سال

بیشتر کودکان در این کشور آموزش را از این سن و در کودکستان ها آغاز می نمایند. لزومی برای گذراندن این دوره برای کودکان وجود ندارد.

  • 4-16 سال

تحصیل در این بازه سنی برای کلیه افراد در این سنین لازم و اجباری می باشد. کودکان و نوجوانان در این کشور می توانند به صورت تمام وقت و رایگان در مدارس دولتی تحصیل نمایند.

  • 16 سال به بالا

بعد از گذراندن دوره های اجباری دانش آموزان وارد دوره های آماده سازی یا دوره های تحصیلات عالی می گردند.

براساس دوره تحصیلی

  • دوره ابتدایی

دوره ابتدایی شامل کودکانی می شود که در بازه سنی 4-5 تا 11-13 سال قرار دارند.

  • دوره متوسطه (دبیرستان)

دوره متوسطه به دانش آموزان بازه سنی 11-13 تا 16 سال مربوط می باشد.

مدارک و دوره های تحصیلی

در بازه سنی 14-16 (دوره تحصیلات متوسطه) دانش آموزان در یکی از دوره های زیر شرکت می نمایند:

  • The General Certificate of Secondary Education) GCSE ): 

این مدرک تحصیلی در دانش آموزان بازه سنی 14 تا 16 سال متداول است. که به آن گواهی عمومی تحصیلات متوسطه نیز می گویند.

  • International Baccalaureate Middle Years Program) IB)

ارائه این مدرک در انگلستان مدارس رو به افزایش است. عموم دانش آموزان به قصد آماده سازی برای شرکت در دوره 2 سال IB این مدرک را اخذ می نمایند. این آماده سازی به آموزش دروسی از قبیل: زبان/ علوم انسانی/ علوم طبیعی/ ریاضیات/ هنر/  تکنولوژی می پردازد. این دوره آماده سازی برنامه میان سالهای بین المللی لیسانس نام دارد. عموما این دوره ها را کلاس و آزمون تشکیل می دهند.

دانش آموزان قادر به انتخاب موضوعات این دوره ها می باشند. مثلا در دوره GCSE امکان انتخاب 7 موضوع از 10 تا وجود دارد. ریاضیات/ ادبیات و زبان انگلیسی/ فیزیک/ شیمی/ زیست شناسی/ فناوری اطلاعات/ جغرافی/ تاریخ از جمله این موضوعات می باشند. دو مدرک ذکر شده در دانشگاه های انگلستان و دانشگاه های جهانی معتبر و مورد قبول می باشد. این دوره ها با قصد آماده سازی دانش آموزان برای مقاطع تحصیلی بالاتر یا زمینه های کاری برگزار می گردد.

تحصیل در دبیرستان های انگلستان

اگر مایل به تحصیل در دبیرستان های انگلستان هستید باید به موارد زیر توجه نمایید: همان گونه که پیش تر گفته شد در صورت عدم اقامت در این کشور نمی توانید در مدارس دولتی تحصیل نمایید. مگر اینکه به واسطه یکی از اعضای خانواده که با اقامت تحصیلی در این کشور است؛ مقیم این کشور باشید. امکان تحصیل در مدارس خصوصی و مدارس خانگی در این کشور برای دانش آموزان بین المللی وجود دارد.

نتیجه گیری

برای تحصیلات عالیه، کشور انگلستان موقعیت مناسبی به لحاظ علمی دارد. برای تحصیل در دبیرستان ها و آماده سازی برای تحصیلات عالیه در این کشور قطعا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از موسسه سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *