انگلستان

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان

یقینا هر شخصی با شنیدن نام بهترین دانشگاه های دنیا و بالاترین مدارج علمی جهان ناخود آگاه کلمات “کمبریج”  ، ” بیرمنگام” ، “نیوکاسل” ، “منچستر” ، “لندن” را در ذهن خود خود مرور میکند. دانشگاه های انگستان آن چنان قدمتی دارند که به بعضی از این دانشگاه ها لقب دانشگاه باستان داده اند . وجود نخستین دانشگاه های برتر جهان در انگلیس قطعا نشان گر این است که انگلیس کاملا بلا منازع در صدر جدول بهترین مکان و علمی ترین مقصد تحصید در جهان خواهد بود.

ما در این مقاله سعی میکنیم اطلاعاتی در خصوص تحصیل در انگلستان به خوانندگان محترم و علاقه مندان به تحصیل در انگلستان ارائه دهیم.

 

_ سیستم آموزشی در انگلستان به چه صورت است ؟

پادشاهی انگلستان از ابتدای سال های 1209 توجه بسیار زیادی به آموزش داشته به طوری که امروز نظام پارلمانی انگلیس در سال 2015 انگلیس 3.2 میلیارد پوند برای آموزش زیر 5 سال ، 27.7 میلیارد پوند برای آموزش ابتدایی ، 38.2 میلیارد پوند برای تحصیلات متوسطه و 5.9 میلیارد پوند برای تحصیلات عالی پرداخت کرد. به طور کلی، انگلیس بابت آموزش و پرورش خود 83.4 میلیارد پوند هزینه میکند و این مقدار منابع مالی نشان دهنده این است که در فضای آموزشی این کشور پهنه ی بسیار گسترده ای برای تولید علم و تخقیق و پژوهش وجود دار.

 

* سیستم آموزشی در انگلستان در پنج مرحله انجام میشود :

 

* سالهای اولیه (که در کشور ما به دوره پیش دبستانی معروف است)

* ابتدایی ( از 5 تا 11 سال )

* متوسطه ( از 11 تا 16 سالگی است و تحصیل در انگستان تا اتمام این دوره طبق قانون (CSA) در انگلستان اجباری میباشد )

* آموزش تکمیلی (FE)  :

.تحصیلات تکمیلی مرحله چهارم تحصیلی انگلیس است و شامل آموزش های کلاسیک می شود که می تواند در کالج های تحصیلات تکمیلی (از جمله کالج های عالی) و موسسات آموزش عالی (HEIs) یا دانشگاه های دولتی انجام شود. مرحله

 

* تحصیلات عالی (HE)

پنجمین مرحله فراگیری تحصیل ، آموزش عالی، مطالعه فراتر از سطوح و یا BTEC (و معادل آن) است که برای اکثر دانش جویان این رده از تحصیل به صورت بورسیه تحصیلی چه برای دانشجویان انگلیسی و چه دانشجویان بین الملل از طرف دولت انگلستان حمایت میشود.

 

 

مدارس و تحصیل در انگلیس :

نظام آموزشی انگلستان معتقد است هر کودک متفاوت است و نیازهای مختلف آنها به واسطه ماهیت پیچیده و جامع نظام آموزشی انگلستان تامین می شود و دولت انگلستان تلاش میکند در طول دوره “سالهای اولیه” و “دوره ابتدایی” بتواند مسیر حرکت دانش آموزان را یافته و تقویت نماید. اکثر مدارس از سوی دولت انگلیس تامین می شود و مدارس دولتی نامیده می شوند.

 

در انگلیس دو تیپ مدرسه وجود دارد که دسته اول مدارس روزانه  یا   schools day هستند و معمولا برای دانش آموزان انگلیس میباشد و تیپ دوم مدارس ، مدرسه های شبانه روزی یا  Boarding Schools  هستند که مدارس خصوصی شبانه روزی  Private Schools علاقه مند به پزیرش دانش آموزان مهاجر نیز هستند. بیشتر دانش آموزان کشور های دیگر در مدارس شبانه روزی تحصیل میکنند.

هزینه ثبت نام در مدارس انگلیس بسته به انتخاب مدرسه ، کیفیت مدرسه ، کیفیت خوابگاه ها ، نوع آموزش هایی که قرار است ببینند و زمان بندی آموزش ها متفاوت است اما معمولا و به طور تقریبی میانگین شهریه یک مدرسه خصوصی متوسط  ۲۷ هزار پوند است.

البته علاوه بر شهریه مدرسه هزینه های دیگری وجود دارد که یک دانش آموز در انگلستان در طول سال مجبور به پرداخت آن ها میباشد.

* هزینه های مثل خرید کتاب های درسی اصلی و کمک درسی (حدود 150 پوند برای یک سال )

* هزینه تهیه لباس فرم مدرسه و لباس شخصی ( حدود 100 پوند)

*کلاس های کمک آموزشی و رفع اشکال ( برای هر ساعت بین 10 تا 20 پوند)

*تهیه وسایل الزامی زندگی برای دانشجو مثل لوازم بهداشتی فردی (150پوند درماه)

*مهم ترین هزینه جانبی برای زمان هایی است که مدرسه در تعطیلات رسمی مثل کریسمس میباشد و دانش آموز باید به منزل و کشور خود برگردد یا این مدت زمان را در تعطیلات یا ارودهای علمی یا تفریحی سپری کند ( حدود 900 پوند در یک سال)

 

به طور مثال مدرسه وست مینستر در شهر لندن یکی از بهترین مدارس انگلیس میباشد و هزینه 38هزار پوند دریافت میکند و از دانش آموزا 7 ساله تا 16 ساله نیز میتوانند پذیرفته شوند.

 

مدرسه کوئین اتهل بورگاس نیز در شهر یورک واقع است و شهریه این مدرسه 45هزار پوند میباشد. این مدرسه نیز کودک را از 7 سالگی تا 18 سالگی پذیرش میکند.

 

همچنین مدرسه ای-تون کالج در شهر ویندوز واقع شده و از 13 تا 18 سال را پذیرش مینماید و شهریه این مدرسه: 39 هزار پوند میباشد.

 

مدرسه Moyles Court نیز در شهر هانتس تنها 26 هزار پوند برای ثبت نام دریافت مینماید و امکانات خوبی هم برای دانش آموزان در نظر میگیرد.

 

_ کدام دانشگاه انگلستان برای تحصیل مناسب است ؟؟  

برای تحصیل در دانشگاه های انگلیس بهتر است در ابتدا به این موارد توجه کنید که رتبه بندی دانشگاه در بین رنکینگ علمی جهان به چه صورت میباشد. و این که دانشگاه در کدام ناحیه کدام شهر ودر کل با چه موقعیت جغرافیایی در انگلستان واقع شده و فاصله آن از مرکز شهر چه مقدار میباشد.

ضمنا برای تحصیل در انگلیس باید هزینه های زندگی در این کشور و به طور دقیق تر هزینه زندگی در آن شهری که دانشگاه شما در آن واقع شده را بدانید و شهریه دقیق هر ترم رامطلع باشید.

همچنین بررسی درصد رضایت دانشجویان بین المللی از یک دانشگاه و درصد تقاضا برای تحصیل در آن دانشگاه و تعداد دانشجویان یک دانشگاه همه و همه میتواند برای شما روشن سازد که کدام دانشگاه برای تحصیل شما مطلوب تر میباشد.

در انتها برای انتخاب دانشگاه هیچگاه فراموش نشود که دانشگاهی که انتخاب میکنید در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات  و وزارت بهداشت و درمان باشد.

 

همچنین در انتها این نکته را نیز به یاد داشته باشید که دانشجویان دوره کارشناسی در انگلستان در هفته 10 ساعت و دانشجویان دوره های تکمیلی در هفته 20 ساعت اجازه کار دارند و همچنین برای شخصی که ویزای همراه دریافت نموده در کنار شخص دانشجو اجازه کار پارت تایم دارند اما متاسفانه طبق اخرین اخبار رسیده از اداره مهاجرت انگلستان و کنسولگری این کشور ، برای لتباع ایرانی که ویزای تحصیلی انگلستان دارند دشواری هایی ایجاد نموده اند.

مطالبی که در خصوص تحصیل در انگلستان در این مقاله خواندید سعی بر آن داشت تا شما خوانندگان محترم را با شرایط تحصیل در این کشور آشنا سازد.

امیدواریم توانسته باشیم به سوالاتی که برای شما خوانندگان عزیز پیش آمده پاسخ داده باشیم اما به هر جهت اگر در خصوص مهاجرت به انگلیس از طریق تحصیل نیاز مند مشاوره و کسب اطلاعات میباشید میتوانید با مشاوران موسسه حقوقی بین المللی سفیران سروش سعادت با شماره 02126705356 ارتباط برقرار نمایید و پاسخ سوالات خود را از کارشناسان حرفه ای این موسسه جویا شوید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *