تحصیل در آلمان- مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی – پارس مهاجرت تحصیل در آلمان - مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی - پارس مهاجرت
مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » آلمان » تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمانتحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان که کشوری ثروتمند و پیشرو در صنعت و تکنولوژی می باشد بهترین انتخاب برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند . تحصیل در آلمان یکی از بهترین راه های مهاجرت و اخذ اقامت دائم در این کشور نیز محسوب می شود.

تحصیل در آلمان:

وجود بیش از 400 مرکز آموزش عالی و بیش از ۲ میلیون دانشجوی داخلی و خارجی باعث شده آلمان به عنوان یکی از قطب علمی جهان، مقصدی با فرصت های منحصر به فرد و ویژه برای اخذ پذیرش تحصیلی شناخته شود.

مراکز آموزش عالی در آلمان به سه دسته قابل تقسیم است:

 • دانشگاه‌
 • دانشگاه‌ علمی کاربردی
 • دانشگاه هنر و موسیقی

 

همانند دیگر کشورها مقاطع تحصیلی در آلمان شامل: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می شود. همچنین امکان تحصیل در مقطع فوق دکترا  دربسیاری از مراکز آموزش عالی این کشور وجود دارد.

شرایط تحصیل در آلمان:

تحصیل در مقطع کارشناسی تقریبا در تمامی دانشگاه ها رایگان است.زبان تحصیلی دانشگاه ها برای این مقطع آلمانی است. (به استثنا تعدادی از دانشگاه ها که واحدهایی را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند.)

شرایط جدیدی که تا به امروز اجرایی نشده؛ کلیه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا را برای تحصیل در این کشور ملزم به پرداخت 1500 یورو می نماید.

دوره کارشناسی:

طول دوره لیسانس 3-4 سال (6-8 ترم) می باشد و شروط لازم برای تحصیل در این مقطع بدین صورت است:

 1. مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر
 2. سن حداقل 18
 3. مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 4. توانایی مالی برای حداقل یکسال زندگی و تحصیل در آلمان

متقاضی می تواند با ارائه مدرک قبولی در یکی از دانشگاه های ایران شرایط تحصیل در آلمان را ساده تر نماید.

دوره فوق لیسانس:

تنوع رشته های کارشناسی ارشد و نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی از مشهود ترین تفاوت های این دو مقطع تحصیلی می باشد.  مدت زمان دوره کارشناسی ارشد 2-1 سال (4-2 ترم) است و شرایط تحصیل در این مقطع در کشور آلمان عباتند از:

 1. مدرک کارشناسی معتبر
 2. نمره آیلتس شش و نیم (تافل معادل آن) – برای رشته‌های آلمانی مدرک B2 آلمانی
 3. توصیه نامه (۳ عدد)
 4. توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان
 5. سطح علمی معقول و مناسب

 

دوره دکترا:

والا بودن گستره علمی تقاضاکننده وداشتن شروط خاصی از الزامات پذیرش در مقطع دکترا است. بورس‌های تحصیلی مختلف برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان وجود دارد که دارندگان این بورسیه ها با دریافت این کمک هزینه‌ها می توانند به راحتی به تحصیل در این مقطع بپردازند. تحصیل در مقطع دکترا در آلمان ۳ تا ۵ سال می باشد و شرایط کلی تحصیل در این مقطع برای کشور آلمان به شرح زیر است:

 1. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 2. مقالات علمی مندرج در نشریات معتبر مانند ISI
 3. انگیزه نامه
 4. توصیه نامه
 5. پروپوزال
 6. رزومه قوی علمی
 7. یافتن استاد راهنمای مناسب با موضوع پروپوزال

شرایط بورسیه تحصیلی:

بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده که برای متقاضی مزایای تحصیلی و اجتماعی زیادی دارد.

انواع بورسیه تحصیلی:

 • دولتی

آلمان دو نوع بورسیه دولتی دارد. بورسیه تحصیلی (DAAD) که کمک هزینه برای تحصیل دانشجویان بین المللی در مقاطع متفاوت ارائه می نماید و بورسیه تحصیلی اِراسموس (Erasmus) که از طریق کمیسیون اروپا به دانشجوهای خارجی (دارای شرایط) برای تحصیل در اتحادیه اروپا اعطا می شود.

 • غیر دولتی

تنوع بورسیه تحصیلی غیر دولتی برای تحصیل در آلمان زیاد است که متقاضی قبل از اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی باید برای اخذ آن اقدام نماید.از برجسته ترین بورسیه های تحصیلی غیر دولتی در آلمان می توان بورسیه تحصیلی هاینریش بل، بورسیه فرصت های مطالعاتی هومبولت، بورسیه کنراد آدناور، بورسیه فرصت های مطالعاتی بین المللی ماری کوری، بورسیه انجمن هلمهولتز را نام برد.

 • دانشگاه‌های خاص

بورسیه های یاد شده بدون توجه به ملیت و دانشگاه به تقاضا کنندگان دارای شرایط اعطا می شود. اما در آلمان بورس هایی وجود دارد که تنها به دانشجوهای دانشگاه های خاص تعلق می گیرد و برای همه دانشگاه ها عمومیت ندارد.

شرایط اقامت و خوابگاه:

اغلب دانشگاه ها فاقد خوابگاه هستند و نهاد دیگری محل اقامت دانشجویان را اداره می کند. استفاده از خوابگاه های دانشجویی مشترک هزینه تحصیل در آلمان را کم می کند هزینه این اتاق ها 120 تا 200 یورو می باشد.

شرایط سنی:

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان محدودیت سنی وجود ندارد.اما برای برخی رشنه ها محدودیت سنی وجود دارد.مثلا برخی رشته های پزشکی و دندانپزشکی تا 24 سال محدود هستند. فاصله بین دو مقطع تحصیلی (گپ) نیز در برخی رشته ها اهمیت دارد بطوری که نباید گپ چندانی وجود داشته باشد.

اگرچه مدودیت سنی در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد اما بیشتر دانشگاه ها تمایل به جذب متقاضیان زیر 30 سال دارند. مگر اینکه متقاضی در این گپ به کار مربوط مشغول بوده باشد. شرایط سنی در دکترا به بورسیه تحصیلی مربوط می شود که برخی از دانشگاه ها برای بورسیه محدودیت سنی دارند.

میزان دانش زبانی:

برای تحصیل در آلمان  داشتن میزان دانش زبانی B2 لازم وضروری است این ضرورت در مورد رشته های انگلیسی زبان نیز صدق می نماید؛ اما اگر فردی سطح زبانی B1 داشته باشد به مدت یکسال به فرد اجازه می دهد در کشور بماند و برای اخذ مدرک B2اقدام نماید. در این کشور برای رسیدن به سطح زبانی مطلوب دوره های 80 ساعته با هزینه 800 یورویی برگزار می شود.

مخارج حیاتی:

هزینه محل سکونت، رفت وآمد، حق بیمه، غذا و لباس مخارج حیاتی یک دانشجو را تشکیل می دهد.

هزینه حمل و نقل:

هر دانشجو با پرداخت 300 یورو می تواند کارت حمل و نقل رایگان تهیه کند که این کارت تا 6 ماه دانشجو را از خرید بلیت بی نیاز می نماید.

هزینه بیمه :

کشور آلمان نصف هزینه بیمه دانشجویان بین المللی را می پردازد از این رو حق بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان ماهانه کمتر از 160 یورو خواهد بود.

هزینه مسکن :

بطور متوسط اجاره یک آپارتمان دانشجویی در آلمان ماهانه 300 تا 350 یورو می باشد که در برخی شهرها این مبلغ ماهانه به 400 یورو نیز می رسد.هزینه پانسیون های دانشجویی نیز به طور متوسط 200 تا 300 یورو است.

بطور متوسط هزینه زندگی دانشجویی ماهانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو خواهد بود.

مخارج تحصیل در آلمان

دو ایالت برای تحصیل از تمامی دانشجوهای خارجی هزینه ثبت نام اخذ می نمایند؛ جز این دو تحصیل در سایر ایالات در مقطع کارشناسی رایگان است. البته هزینه ای معادل 100تا 500 یورو دریافت می شود که صرفا به امور اداری مرتبط می شود.هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های خصوصی  به مراتب بیشتر است و ممکن است این هزینه‌ها  به ۲۰۰۰۰ هزار یورو برسد

مخارج تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در مراکز علمی دولتی بطور متوسط سالیانه 5000 یورو است که این مبلغ برای دانشگاه های خصوصی تا 3000 یورو قابل افزایش است. در تمامی دانشگاه‌های تحصیل در مقطع دکترا  رایگان است ولی مبلغ ۳۰۰ یورو برای ثبت نام و انجام امور اداری باید پرداخت شود.

 

بهترین دانشگاه های آلمان:

فهرست ۲۰ دانشگاه‌ برتر آلمان ابر اساس رنکینگ برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ به شرح زیر است:

 

 

 

 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *