مهاجرت به کشور اسلواکی

تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی

تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی

تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی امری آسان نمی باشد و داشتن اطلاعات در این زمینه برای افرادی که قصد دارند تابعیت اسلواکی را کسب کنند الزامی می باشد. نخستین گام برای تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی داشتن مجوز اقامت قانونی در این کشور می باشد. در ادامه این راهنما، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات بسیار دقیقی درباره شرایط تبدیل اقامت کشور اسلواکی به تابعیت این کشور به شما عزیزان ارائه خواهند داد.

روش های کسب اقامت در کشور اسلواکی

به طور کلی، کسب اقامت در کشور اسلواکی به صورت کوتاه مدت و بلند مدت امکان پذیر می باشد. افرادی که موفق به کسب مجوز اقامت کوتاه مدت در کشور اسلواکی می شوند، می توانند از 90 تا 120 روز در کشور اسلواکی اقامت داشته باشند. مجوز اقامت کوتاه مدت در کشور اسلواکی به افرادی ارائه می شود که قصد دارند در یک دوره تحصیلی کوتاه مدت (مانند دوره های زبان) شرکت کنند و یا به صورت فصلی و محدود در این کشور کار کنند.

سایر اهداف کسب مجوز اقامت کوتاه مدت کشور اسلاوکی عبارتند از:

 • شرکت در فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی
 • بازدید از اسلواکی به عنوان توریست (90 روز)
 • شرکت در مسابقات ورزشی (Tournament) به عنوان بازیکن حرفه ای، کادر فنی (مربی، کمک مربی و غیره) یا داور
 • ملاقات اعضای خانواده مقیم در کشور اسلواکی

به یاد داشته باشید که مجوز اقامت کوتاه مدت اسلواکی با در نظر گرفتن شرایط و ملیت متقاضیان ممکن است قابل تمدید باشد. نوع دیگر مجوز اقامت در کشور اسلواکی، مجوز اقامت اسلواکی از نوع بلند مدت می باشد. این مجوز که از 2 تا 5 سال معتبر می باشد، می تواند به عنوان مجوز اقامت بلند مدت نیز شناخته شود. با کسب مجوز اقامت بلند مدت کشور اسلواکی، متقاضیان و مهاجران خارجی می توانند در 1 دوره تحصیلی بلند مدت (برای مثال تحصیل در یک برنامه کارشناسی 4 ساله) شرکت کنند و همچنین مشغول به کار قانونی در اسلواکی شوند.

علاوه بر این، افراد می توانند با کسب ویزا و مجوز اقامت بلند مدت در اسلواکی مشغول به تجارت، سرمایه گذاری، کارآفرینی و غیره شوند. برخی از افراد نیز با کسب مجوز اقامت بلند مدت اسلواکی، به همراه همسر (شهروند اسلواکی) خود در این کشور زندگی می کنند.

قوانین تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی

همانند سایر کشورهای اروپایی، تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی در صورتی امکان پذیر می باشد که متقاضیان دارای مجوز اقامت اسلواکی از نوع بلند مدت باشند. زیرا برای تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی، متقاضیان باید 5 سال با مجوز اقامت بلند مدت خود در اسلواکی زندگی کنند و یا با ارائه مدارک کامل ثابت کنند که 7 سال در این کشور اقامت داشته اند. پس از 7 سال زندگی در اسلواکی، افراد می توانند از طریق درخواست یا naturalization، اقدام به دریافت تابعیت در اسلواکی کنند. هر کشور تصمیم می گیرد چه کسی می تواند شهروند آن کشور شود. قانون اسلواکی مسئولیت تصمیم گیری در مورد امور شهروندی اسلواکی را بر عهده وزارت کشور جمهوری اسلواکی قرار می دهد. برای افزایش شانس پذیرش اقامت این کشور می توان به موارد ذیل توجه کرد.

شانس پذیرش اقامت کشور اسلواکی

بر اساس قوانین کشور اسلواکی، تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی با در نظر گرفتن 3 شرط اصلی امکان پذیر است. این 3 شرط عبارتند از:

ردیف آیتم توضیحات
1 مدت زمان اقامت در اسلواکی اقامت 5 تا 7 سال در قلمرو جمهوری اسلواکی
2 آشنایی با اسلواکی آشنایی کامل با زبان، تاریخ و فرهنگ اسلواکی
3 سوابق کیفری نداشتن هیچگونه سابقه جنایی و کیفری

پس از دریافت درخواست، وزارت کشور تمام حقایق اساسی راجع به متقاضی و همچنین منافع جمهوری اسلواکی در اعطای تابعیت، به ویژه از نظر امنیت، نظم قانونی داخلی، خارجی و سیاسی، منافع، تعهدات جمهوری اسلواکی در قبال کشورهای ثالث و وضعیت اقتصادی و اجتماعی در نظر می گیرد. وزارتخانه می تواند مستندات اضافی را از متقاضی درخواست كند و حتی متقاضی را به مصاحبه دعوت كند، به خصوص برای توضیح برخی حقایق در مورد شخص خود. در بخش بعدی اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب خواهید کرد.

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی

برخی از حقایق مربوط به متقاضی ممکن است در مراحل درخواست اخذ تابعیت اسلواکی توسط وزارت کشور مورد توجه قرار گیرد. این حقایق عبارتند از:

 • فعالیت های اقتصادی متقاضی و اینکه آیا فرد دارای سابقه سرمایه گذاری در اسلواکی می باشد یا خیر؟
 • ملیت متقاضی
 • ازدواج متقاضی با یک شهروند اسلواکی
 • نوع اقامت متقاضی در اسلواکی

به یاد داشته باشید که شخصی که به طور غیرقانونی در کشور اسلواکی زندگی می کند، نمی تواند تابعیت این کشور را بدست آورد. در طی پردازش درخواست، کمیته ای متشکل از سه نفر مصاحبه با متقاضی را انجام می دهد.

مراحل مصاحبه عبارتند از:

 • مصاحبه خود، شامل سوالات مربوط به هویت متقاضی، خانواده وی، تاریخ، جغرافیا و پیشرفت اجتماعی و سیاسی اسلواکی
 • خواندن مقاله با صدای بلند با حداقل 500 کلمه که متقاضی بلافاصله قبل از خواندن دریافت می کند.
 • شرح مختصری از مقاله که متقاضی خوانده است که برای این کار متقاضی 30 دقیقه وقت دارد.

مدت زمان تصمیم گیری برای اعطای تابعیت 24 ماه است و این مدت ممکن است افزایش یابد. در عمل، تصمیم گیری ها در نیمه اول یک بازه زمانی انجام می شود. عدم پذیرش درخواست متقاضی برای تبدیل اقامت به تابعیت در اسلواکی تأثیری در مدت زمان اعتبار مجوز اقامت اسلواکی وی ندارد و فرد می تواند بعد از 2 سال، درخواست مکرر برای شهروندی ارائه دهد.

سایر روش های تبدیل اقامت به تابعیت در کشور اسلواکی

یک شهروند خارجی که حداقل 7 سال اقامت دائمی در اسلواکی داشته بلافاصله بعد از ثبت درخواست، حق دارد درخواست اعطای تابعیت جمهوری اسلواکی را دریافت کند. در صورت عدم تحقق مدت 7 ساله، تقاضای اعطای تابعیت توسط یک خارجی که در شرایط خاص می تواند پذیرفته شود.

این شرایط عبارتند از:

 • شخصی است که در حوزه اقتصادی، علمی، فنی، فرهنگی، اجتماعی یا ورزشی از جمهوری اسلواکی به میزان قابل توجهی کمک کرده است یا به نفع جمهوری اسلواکی است.
 • فردی که از داشتن تابعیت جمهوری اسلواکی محروم شده و 2 سال بعد از آن درخواست مجدد انجام داده است.
 • یک شهروند اسلواکی است که در خارج از کشور خود زندگی می کند و حداقل 3 سال اقامت مداوم در اسلواکی دارد.
 • فردی که حداقل 3 سال قبل از رسیدن به سن 18 سال سن اقامت مداوم در اسلواکی داشته باشد.
 • فردی که بدون تابعیت است و حداقل 3 سال اقامت مستمر در اسلواکی داشته است.
 • فردی که در اسلواکی پناهنده است و 4 سال مداوم مقیم این کشور بوده است.
 • فردی که با یک شهروند اسلواکی ازدواج کرده است و هر دو آنها حداقل 5 سال قبل از تشکیل پرونده، حداقل 5 سال در خاک اسلواکی اقامت داشته اند.

برای مطلع شدن از سایر شرایط کسب اقامت و تابعیت در کشور اسلواکی می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *