مهاجرت به کشور سوئیس

تابعیت و اقامت سوئیس

تابعیت واقامت سوئیس

اخذ تابعیت و اقامت سوئیس به دلیل وجود شرایط مساعد زندگی مورد استقبال افراد زیادی در خصوص یک زندگی رویایی نیز قرار گرفته است. از این گذشته، این کشور فرصت های زیادی و همچنین استاندارد زندگی بالایی را به مهاجران، متقاضیان و مردم مختلف ارائه می دهد. اطلاعات مربوط به اجازه اقامت، تابعیت و اقامت سوئیس و شرایط کسب تابعیت و اقامت سوئیس را می توانید در اینجا در مقاله تهیه شده توسط متخصصان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کسب کنید.

تابعیت کشور سوئیس

اتباع خارجی می توانند بعد از 12 سال زندگی در سوئیس، یا در شرایط خاص، تابعیت سوئیس را دریافت کنند، یا اقامت دائم سوئیس را کسب کنند. برخی از خارجی ها در گرفتن تابعیت سوئیس یا اقامت دائم سوئیس از مزایای مختلفی بهره مند می شوند. گرچه خارجی ها می توانند با داشتن مجوز اقامت سوئیس به صورت دراز مدت در سوئیس زندگی کنند. گذرنامه سوئیس به عنوان یکی از دشوارترین گذرنامه های اروپا برای دستیابی به شهرت شناخته می شود؛ اما کسب پاسپورت این کشور مزایای بسیار زیادی برای متقاضیان دارد. گذرنامه سوئیس در فهرست قدرت گذرنامه با دسترسی بدون ویزا به 155 کشور در رده چهارم قرار دارد.

با توجه به ملیت متقاضی الزامات مختلفی اعمال می شود. به طور کلی روند کسب اقامت دائم و تابعیت در کشور سوئیس برای اتباع اروپایی آسان تر است. در حالی که شهروندان کشور های غیر اروپایی و ثالث با توجه به شرایط آن ها می توانند بعد از سال های معینی از زندگی به طور مداوم در سوئیس، درخواست تابعیت کنند. افراد خارجی پس از گذشت 12 سال اقامت یا اقامت دائم پس از 10 سال به طور واجد شرایط تابعیت سوئیس را کسب می کنند. اگرچه برای افرادی که با اتباع سوئیسی ازدواج کرده اند وافراد خاصی که در سوئیس متولد شده اند، مسیر های کوتاهتری برای کسب تابعیت و اقامت سوئیس سپری می کنند.

شرایط تابعیت و اقامت سوئیس

برای تبدیل شدن به اتباع کشور سوئیس، اساساً 3 مسیر وجود دارد:

  • از طریق تولد
  • ازدواج
  • تابع شدن از طریق خاک (12 سال اقامت در سوئیس)

برخلاف ایالات متحده، سوئیس تابعیت فرزند را به دلیل به دنیا آمدن در خاک سوئیس اعطا نمی کند. اگر کودک فرزند والدین متاهل باشد و حداقل یک نفر از آنها سوئیسی باشد، به طور خودکار فرزند آن ها تابع کشور سوئیس محسوب می شود. فرزند یک زن غیر متاهل سوئیسی نیز به طور خودکار سوئیسی محسوب می شود. اگر پدر مجردی سوئیسی باشد و همسر وی شهروند یک کشور خارجی باشد، کودک می تواند تابعیت سوئیس را تا زمانی که پدر قبل از اینکه فرزند به سن قانونی برسد اقدام به کسب تابعیت در خاک کشور سوئیس برای فرزند خود کند، داشته باشد.

تابعیت سوئیس

متقاضیان خارجی بدون ارتباط مستقیم خون با سوئیس از طریق تولد یا ازدواج باید حداقل 10 سال در این کشور زندگی کنند تا بتوانند درخواست تابعیت کنند. سال های زندگی در کشور سوئیس برای کسب تابعیت از 10 الی 20 سال برای افراد مختلف متفاوت می باشد. دانش یک زبان ملی به حداقل سطح گفتاری B1 و سطح کتبی A2 برای کسب تابعیت کشور سوئیس از روش های مختلف مورد نیاز خواهد بود. متقاضیان صدور مجوز برای گرفتن گذرنامه سوئیس نیاز به اجازه اقامت C دارند. دبیرخانه ایالتی مهاجرت بررسی می كند كه آیا متقاضیان با شیوه زندگی سوئیس و همچنین با آداب و سنت سوئیسی آشنا هستند، از قوانین کشور سوئیس پیروی می کنند و یا امنیت داخلی یا خارجی سوئیس را به خطر نمی اندازند.

سپس دبیرخانه ایالتی مهاجرت درخواست متقاضی را برای شروع روند طبیعی شدن چراغ سبز می کند اما این بدان معنا نیست که ارائه شهروندی به متقاضی حتمی است. در عوض، کانتون ها و شهرداری ها الزامات خاص خود را دارند که باید برآورده شوند. پس از ارسال درخواست خود برای تهیه مجوز، متقاضی را به یک مصاحبه شخصی دعوت می کنند تا متقاضی از اقدامات بعدی که انجام می شود مطلع می شود.

اقامت سوئیس

متقاضیان مختلف از جمله اتباع اتحادیه اروپا، اگر قصد اقامت بیش از 3 ماه در سوئیس را داشته باشند، نیاز به اجازه اقامت سوئیس دارند. در تلاش برای محدود کردن مهاجرت از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و EFTA، مقامات سوئیس محدودیت های سالانه سختی را در تعداد اقامت و مجوز های کاری اعطا شده به خارجی ها اعمال می کنند. در بین اتباع اتحادیه اروپا و EFTA فقط بلغاری ها، رومانیایی ها و کرواتی ها ممکن است سالانه با سهمیه بندی مواجه شوند.

اجازه اقامت در کشور سوئیس را می توان از اداره مهاجرت کانتون که مسئول محل زندگی متقاضی در سوئیس است دریافت کرد. لیستی از کلیه مقامات مهاجرت کانتونی و بازار کار را می توان در وب سایت دفتر فدرال مهاجرت یافت. همه این مجوز ها به صورت کارت های شناسایی به اتباع اتحادیه اروپا و شنگن صادر می شود. از سال 2011، کلیه اتباع کشور های ثالث با رعایت مقررات اتحادیه اروپا کارت شناسایی بیومتریک دریافت می کنند. داده های بیومتریک (دو اثر انگشت و عکس گذرنامه) در یک تراشه نامرئی روی کارت ذخیره می شوند و پس از گذشت 5 سال پس از ترک شخص از کشور، به طور خودکار از سیستم های دولتی حذف می شوند.

تابعیت و اقامت سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا

مجوز های اقامت در کشور سوئیس برای اتباع کشور های عضو اتحادیه اروپا به چند بخش اصلی تقسیم می شوند:

مجوز اقامت B و C

مجوز اقامت B برای یک دوره اولیه 5 ساله به شهروندان اتحادیه اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا و یا شهروندان کشور های خارج از اتحادیه اروپا تا یک سال صادر شده می شود. برای به دست آوردن این اجازه اقامت نیاز به یک قرارداد کاری با یک شرکت در سوئیس (معتبر حداقل یک سال) یا اثبات استقلال مالی دارد. لازم به ذکر است که متقاضیان فقط می توانند در کانتون که مجوز دریافت کرده اید زندگی کنید.

در اقامت C اتباع خارجی می توانند به طور دائم در سوئیس زندگی کنند. اکثر شهروندان اتحادیه اروپا و EFTA پس از یک دوره زندگی 5 ساله مداوم در سوئیس، این اجازه را دریافت می کنند (با این حال، این امر در مورد شهروندان قبرس، مالتا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرقی صدق نمی کند). اتباع سایر کشور ها برای واجد شرایط بودن مجوز C باید 10 سال در سوئیس زندگی کنند. اگرچه ممکن است با توجه به عوامل دیگر هنگامی که به یک خارجی اجازه اقامت در سوئیس داده شد، دیگر در مورد انتخاب کارفرمای خود محدود به الزامات پروانه کار خود نمی شوند.

مجوز اقامت Ci و G

مجوز اقامت Ci در مورد اعضای خانواده، زن و شوهر و کودکان (تا سن 25 سالگی) از کارکنان از سازمان های بین دولتی و یا تضمینی خارجی می باشد. یک مجوز Ci به طور خودکار به صاحب خود حق کار در سوئیس را برای مدت زمان واگذاری اعطا می کند.

مجوز اقامت G برای اشتغال در سوئیس به متقاضیان ارائه می شود؛ اما محل زندگی اصلی این متقاضیان در خارج از کشور سوئیس می باشد. معمولاً این نوع مجوز ها به کارگران مرزی که در خارج از سوئیس زندگی می کنند ارائه می شود؛ اما بطور روزانه یا هفتگی برای کار به این کشور رفت و آمد می کنند. آن ها طبق قانون موظفند حداقل هفته ای یکبار به کشور محل اقامت خود بازگردند. یک مجوز G برای مدت قرارداد کار معتبر است اما بیشتر از پنج سال اعتبار نخواهد داشت.

مجوز اقامت L

متقاضیانی که قصد دارند از 3 الی 12 ماه در کشور سوئیس ساکن شوند، می توانند اقدام به کسب مجوز اقامت L کنند. این نوع مجوز اغلب توسط افرادی که برای جستجوی کار به عنوان قرارداد کار در سوئیس می روند مورد استفاده قرار می گیرد. کسب این مجوز حداقل برای شهروندان اتحادیه اروپا و EFTA الزامی نیست. برای مهاجران از کشورهای ثالث، بررسی های مهاجرتی اعمال می شود.

مجوز اقامت L

تابعیت و اقامت سوئیس برای اتباع کشور های ثالث

مجوز های اقامت در کشور سوئیس برای اتباع کشور های ثالث به چند بخش اصلی تقسیم می شوند:

مجوز اقامت Ci و G

اجازه اقامت با اشتغال مفید برای اعضای خانواده های سازمان های بین دولتی و برای اعضای نمایندگی خارجی در نظر گرفته شده است. این مجوز مربوط به همسران و کودکان تا 25 سالگی می باشد. اعتبار مجوز محدود به مدت زمان عملکرد دارنده اصلی مجوز است.

مسافران مسافر مرزی اتباع خارجی هستند که در یک منطقه مرزی خارجی ساکن هستند و در منطقه مرزی همسایه سوئیس بطور کامل استخدام می شوند و مشغول به کار هستند. اصطلاح منطقه مرزی مناطقی را توصیف می کند که در معاهدات مسافرتی بین مرز ها بین سوئیس و کشور های همسایه منعقد شده اند. مسافرین مرزی باید حداقل یک بار در هفته به محل اصلی زندگی خود در خارج از کشور بازگردند.

در صورت داشتن اجازه اقامت دائم در یک کشور همسایه، به اتباع کشور های ثالث فقط اجازه G مسافرتی مرزی داده می شود. آن ها همچنین باید حداقل 6 ماه اقامت خود را در منطقه مرزی کشور همسایه داشته و شرایط بازار کار را برآورده سازند. مجوز های G معمولاً برای یک سال اعتبار دارند و به محدوده مرزی کانتون صدور محدود می شوند. مسافران مسافر مرزی کشور های ثالث برای تغییر شغل یا مشاغل نیاز به مجوز دارند.

مجوز اقامت F و N

اتباع خارجی به طور موقت پذیرفته شده اشخاصی هستند كه به آن ها دستور داده شده است از سوئیس به كشور های خود بازگردند؛ اما در مواردی كه اجرای این دستور غیر قابل قبول بوده است (نقض قوانین بین المللی)، این امر غیر منطقی یا غیرممكن (به دلایل فنی اجرایی) می باشد. بنابراین پذیرش موقت آن ها یک اقدام جایگزین خواهد بود. پذیرش موقت ممکن است به مدت 12 ماه دستور داده شود و توسط کانتون محل سکونت برای 12 ماه دیگر در یک زمان تمدید شود. مقامات کانتون ممکن است بدون توجه به وضعیت بازار کار و اقتصاد به طور کلی مجوز کار موقت اتباع خارجی را برای اشتغال سودجویانه اعطا کنند.

مجوز اقامت N برای پناهجویانی است که در سوئیس درخواست پناهندگی داده اند و درخواست آن ها در حال رسیدگی است. در طی مراحل پناهندگی، آن ها اساساً با کسب این مجوز حق اقامت در سوئیس را دارند. در شرایط خاص به آنها اجازه داده می شود که به عنوان کارمند مشغول به کار شوند.

مجوز اقامت S

این مجوز به دارندگان آن امکان را می دهد که به طور موقت در سوئیس بمانند؛ اما از مرز عبور نکنند و به سوئیس بازگردند. مدت اعتبار آن مستلزم هیچ حق اقامت نیست. هرگونه اشتغال و تغییر شغل نیاز به مجوز قبلی دارد. اگر دارندگان این مجوز درخواست شغلی دهند، مجبورند این مجوز را به کارفرمای خود نشان دهند. مجوز باید دو هفته قبل از پایان اعتبار آن بدون درخواست آنها به مرجع صالحیت کانتون ارائه شود. مرجع ذیصلاح باید از هرگونه تغییر آدرس در مدت هشت روز مطلع شود.

اگر قصد دارید درباره راههای مهاجرت به سوئیس، شرایط اقامت در این کشور، کسب تابعیت کشور سوئیس و همچنین هزینه های زندگی و سکونت در کانتون های مختلف این کشور پیشرفته اطلاعات کافی کسب کنید، می توانید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

یک دیدگاه برای “تابعیت و اقامت سوئیس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *