مهاجرت به کشور لیتوانی

تابعیت از طریق تولد در لیتوانی

تابعیت از طریق تولد در لیتوانی

کشور لیتوانی از جمله کشورهای اروپایی است که از سال 2007 عضو اتحادیه شینگن گردید. افراد زیادی تابعیت از طریق تولد در لیتوانی را در نظر داشته و به این کشور مهاجرت می­نمایند. لیتوانی از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار است . در گذشته واحد پول این کشور لیتاس نام داشت و از سال 2015 به بعد به یورو تغییر کرد. این کشور با کشورهای لتونی، لهستان و روسیه و دریای بالتیک همسایه می­باشد.

لیتوانی دارای شرایط اقتصادی بسیار مناسبی در اتحادیه اروپا است و به نوعی قطب اقتصاد اروپا محسوب می­شود. این کشور محصولاتی از جمله مواد معدنی، مواد غذایی، مواد شیمیایی و تجهیزات الکتریکی را به سایر کشورها صادر می­نماید. ما در این مقاله به بررسی تابعیت از طریق تولد در لیتوانی خواهیم پرداخت. از دوستان عزیز دعوت می­نمائیم تا مقاله زیر را مطالعه نمایند.

روشهای مهاجرتی به لیتوانی

افراد از راههای گوناگونی به کشور لیتوانی مهاجرت می­نمایند، در هر صورت برای اینکه بتوانند به این کشور سفر نمایند ویزای این کشور مورد نیاز است. کشور لیتوانی در ابتدا برای افراد ویزای یکساله صادر می­نماید و پس از اتمام اعتبار این ویزا امکان تمدید وجود دارد. افرادی که بمدت 5 سال بصورت مداوم در این کشور زندگی نمایند می­توانند اقامت دائم خود را در این کشور دریافت نمایند.

پس از گذشت 10 سال در این کشور افراد می­توانند جهت دریافت پاسپورت لیتوانیایی اقدام نمایند. انواع روشهای مهاجرتی به کشور لیتوانی عبارتند از: دریافت ویزای تحصیلی لیتوانی- دریافت ویزای کاری لیتوانی- ویزای پیوست به خانواده- دریافت تابعیت از طریق تولد در لیتوانی و ازدواج با اتباع لیتوانیایی.

شرایط لازم برای دریافت تابعیت لیتوانی

افراد برای اینکه بتوانند تابعیت کشور لیتوانی را بدست آورند بایستی دارای شرایطی از جمله:

 • به زبان لیتوانیایی تسلط داشته و در آزمون زبان این کشور شرکت نماید.
 • به مدت 10 سال در کشور لیتوانی زندگی نموده باشد.
 • ارائه نمودن مدارکی که دلیل دریافت اقامت این کشور را بیان نماید.
 • دارا بودن پشتوانه قانونی
 • آشنایی با قانون اساسی این کشور
 • افرادی که تابعیت کشور خود را ترک نموده باشند بغیر از پناهندگان

تابعیت از طریق تولد در لیتوانی

یکی از راههایی که افراد می­توانند در کشور لیتوانی اقامت و تابعیت این کشور را دریافت نمایند از طریق تولد است. همانطور که گفتیم سیستم اعطای تابعیت لیتوانی از طریق خون است. در این صورت اتباعی که خارج از کشور لیتوانی زندگی می­کنند و فرزندی را بدنیا بیاورند، نوزاد نیز دارای تابعیت لیتوانیایی است. اما افرادی که والدین آنها تابعیت لیتوانیایی را ترک نموده باشند، آنها نیز دارای تابعیت لیتوانیایی نیستند.

همچنین کشور لیتوانی به کودکانی که پدر و مادر آنها مشخص نیستند و کمتر از 18 سال سن دارند تابعیت این کشور را اعطا می­نماید. همانطور که می­دانید سیستم اعطای تابعیت در کشورها به دو گونه اعطا می­گردد. اعطای تابعیت از طریق خون که بصورت خودکار و با تولد نوزاد بوجود می­آید و اعطای تابعیت از طریق خاک که نوزاد در هر کشوری که بدنیا بیاید می­تواند تابعیت آن کشور را بدست آورد.

در کشور لیتوانی اعطای تابعیت از طریق خون صورت می­گیرد و اعطای تابعیت از طریق خاک فرع است. این کشور در برخی موارد به افرادی که در این کشور متولد شده اند و پدر ومادر آنها لیتوانی تبار نباشند نیز تحت شرایطی تابعیت این کشور را اعطا می­نماید.

ویژگی اصل خون در کشور لیتوانی

در قانون اساسی کشور لیتوانی در رابطه با اعطای تابعیت از طریق خون ذکر شده است که در اینجا به بیان آنها می­پردازیم. بر طبق این قانون فرزندانی که از والدین لیتوانیایی متولد شده باشند، مکان تولد آنها در هر جایی از دنیا باشد دارای تابعیت لیتوانیایی هستند.

همچنین طبق قوانین اعطای تابعیت از طریق خون، افرادی که والدین آنها تابعیت کشور لیتوانی را ترک نموده باشند دارای تابعیت لیتوانیایی نخواهد بود. در صورتیکه باعث شود که فرد بدون تابعیت باشد این قانون قابل اجرا نخواهد بود و فرد تابعیت لیتوانیایی دارد.

طبق قوانین دولت لیتوانی چنانچه فرزندی در یک خانواده دارای تابعیت لیتوانی بوده باشد و دیگری تابعیت کشوری دیگر را دار باشد و یا بدون تابعیت باشد، به وی تابعیت لیتوانیایی نیز اعطا می­گردد. افرادی که در کشور لیتوانی بدنیا نیامده باشند و تنها یکی از والدین وی لیتوانیایی باشد به وی باز هم تابعیت این کشور تعلق خواهد گرفت. در برخی موارد که والدین لیتوانیایی فرد فوت نموده باشد و وی به فرزندی والدینی که تابعیت لیتوانیایی ندارد در آمده باشد، نیز می­تواند تابعیت این کشور را دریافت نماید.

اصل خاک در کشور لیتوانی به چه معناست؟

اخذ تابعیت کشور لیتوانی از طریق خاک به گونه زیر می­باشد:

 • طبق قوانین تابعیت در کشور لیتوانی افرادی که در خاک لیتوانی به دنیا می­آیند و والدین آنها مشخص نباشد ویا فوت نموده باشند تابعیت لیتوانی اعطا می­گردد.
 • طبق مورد فوق کشور لیتوانی تابعیت از طریق خاک را به عنوان تابعیت فرع قبول داشته و نسبت به اعطای تابعیت به این گونه افراد سختگیر نیست.
 • همچنین این کشور به کودکانی که در خاک لیتوانی پیدا می­شود و از والدین و تولد وی اطلاعاتی در دست نباشد به کودک تابعیت لیتوانی اعطا می­شود.
 • کودکانی که در کشور لیتوانی بدنیا میآیند و اطلاعاتی ازتابعیت والدین موجود نباشد نیز تابعیت لیتوانی تعلق خواهد گرفت.
 • در این صورت دولت لیتوانی به کودکانی که والدین آنها مشخص نباشد، و یا کودک گم شده باشد و اطلاعاتی از تابعیت والدین وجود نداشته باشد تابعیت لیتوانی داده می­شود.

ماده 12 قانون شهروندی در رابطه با تابعیت چیست؟

در قانون شهروندی دولت لیتوانی افرادی که دارای شرایط زیر باشند تابعیت این کشور را خواهند داشت: به زبان لیتوانی تسلط داشته و در آزمون زبان این کشور شرکت نموده باشد( شامل افراد بالای75 سال و افراد بازنشسته و ناسالم نیز می­گردد)به مدت 10 سال گذشته در خاک لیتوانی زندگی نموده باشد. در آزمون قانون اساسی کشور لیتوانی شرکت نموده باشد. افرادی که تابعیت کشور خود را ترک نموده و یا بی تابعیت باشند و درخواست دریافت تابعیت کشور لیتوانی را دارند.

در ضمن افراد بایستی برای دریافت تابعیت کشور لیتوانی سوگند وفاداری به این کشور را بخورد. افرادی که قصد دریافت تابعیت از طریق تولد در لیتوانی را دارند با سوالات زیادی روبرو می­شوند که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در این زمینه میباشد.

 1. کودکانی که در کشور لیتوانی پیدا می­شوند پس از اعطای تابعیت از تمامی امکانات این کشور برخوردارند؟
 2. آیا افراد برای اخذ تابعیت لیتوانی باید به مدت 10 سال بطور مستمر در این کشور حضور داشته باشد؟
 3. آیا با دریافت تابعیت لیتوانی می­توان در سایر کشورهای اروپایی زندگی نمود؟

افراد می­توانند جهت مشاوره و راهنمایی  در زمینه تابعیت از طریق تولد در لیتوانی با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

9 دیدگاه برای “تابعیت از طریق تولد در لیتوانی

 1. ستاره گفت:

  تولد در لیتوانی با تولد در لتونی چه فرقی داره ؟ اگه بخوای بچه ات اونجا بدنیا بیاد بهش پاسپورت میدن/؟

 2. کیانا ناصری گفت:

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون هر چند از بین 6 روش مهاجرت ، مهاجرت از طریق تحصیل و کار عملی تر به نظر میرسه

 3. amir abbas گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تابعیت از طریق تولد در لیتوانی تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد راه های مهاجرت به لیتوانی هم مطلب بذارید.

 4. لیدا بهرامی گفت:

  عالی بود مطالبتون ممنون

 5. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 6. حسین گفت:

  منجر به اقامت نمیشه که

 7. قراری گفت:

  درمورد بورسیه تحصیلی لیتوانی هم بنویسید لطفا.

 8. امیرماهان صباغ زاده گفت:

  آیا در لیتوانی میشه از طریق تولد تابعیت گرفت؟

 9. امید گفت:

  تابعیت از طریق تولد به لیتوانی از طریق سیستم خاک امکان پذیر است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *