مهاجرت تحصیلی روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه در سال 2019

بورسیه تحصیلی روسیه در سال 2019

دانشجویان فراوانی همه ساله از سراسر نقاط جهان، برای ادامه تحصیل راهی کشور روسیه می شوند. با توجه به محدودیت های درآمدی آن ها در کشور روسیه، بورسیه تحصیلی روسیه می تواند کمک زیادی به آن ها در زمینه تامین مخارجشان داشته باشد. در کشور روسیه بورسیه های تحصیلی متفاوتی وجود دارد و دانشجویان از طرق مختلف می توانند برای دریافت بورسیه اقدام کنند.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و در دانشگاه های متفاوت، مختلف است. هر دانشگاه با توجه به شرایط داخلی خود میزان شهریه دانشگاه را تعیین می کند. با این حال می توان گفت در صورتی که نتوانید از بورسیه تحصیلی روسیه بهره ببرید، باید انتظار پرداخت هزینه ای در حدود 3000 تا 4500 یورو در سال را داشته باشید. البته برخی رشته های تحصیلی هزینه های به مراتب بیشتری را برای تحصیل می طلبند. تحصیل در رشته های حقوق و مدیریت بین الملل کمی گران قیمت تر از سایر رشته ها در کشور روسیه است.

هزینه زندگی در روسیه

شما علاوه بر پرداخت هزینه تحصیل در کشور روسیه، باید هزینه زندگی خود را نیز پرداخت کنید. هزینه اقامت، خوراک، پوشاک، تفریح و کتاب از جمله هزینه هایی است که در طول دوران تحصیل خود در کشور روسیه به تامین مالی آن نیاز خواهید داشت. پس از پایان سال 2014، ارزش پول روسیه روند نزولی را طی می کند و همین مسئله سبب شده است تا هزینه های تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی کاهش یابد. موج ورود دانشجویان خارجی خود سبب ورود ارز به کشور روسیه می شود از همین رو کشور روسیه نیز امکانات مناسبی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. به طور کلی می توان گفت که هزینه های زندگی برای یک دانشجو در کشور روسیه چنین است؛

نوع هزینه
هزینه خوابگاه 65 یورو
خوراک 130 یورو
حمل و نقل 5 یورو
هزینه اینترنت و تلفن 10 یورو
تفریح و ورزش 50 یورو
مجموع 260 یورو

به طور کلی می توان گفت که هزینه یک زندگی دانشجویی خوب در کشور روسیه برای دانشجویان بین المللی 250 تا 350 یورو در ماه است. پس چنین بر می آید که هزینه زندگی دانشجویی در کشور روسیه در حدود 3000 تا 4200 یورو در سال است. بنابراین بدون بورسیه تحصیلی روسیه شما در طول یک سال برای هزینه زندگی و تحصیل خود باید در حدود 6000 تا 8700 یورو در طول یک سال خواهد بود.

بورسیه تحصیلی در روسیه

همان طور که پیش تر گفتیم، هزینه های کم زندگی و تحصیل برای دانشجویان بین المللی، سبب شده است تا اخذ پذیرش تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به یک رقابت تبدیل شود. در برخی از شرایط دانشجویان بین المللی نیز این فرصت را خواهند یافت تا هزینه تحصیل در روسیه را به صفر برسانند و به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند.

در کشور روسیه، سالیانه بورسیه هایی وجود دارد که در هر بخش از روسیه متفاوت است. دانش آموزان مقطع دبیرستان در کشور روسیه می توانند با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه به صورت خودکار از بورسیه تحصیلی روسیه استفاده کنند. برای اینکه بتوانید از بورسیه تحصیلی روسیه استفاده کنید باید مدرک تحصیلی خود به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان روسی را به همراه کپی کارت شناسایی معتبر را در اختیار دانشگاه قرار دهید و فرم مخصوص دریافت بورسیه را نیز تکمیل کنید. در صورتی که مدارک شما مورد پذیرش قرار گیرد و در رقابت دریافت بورسیه پیروز شوید، باید اصل مدارک را نیز به دانشگاه تحویل دهید.

چگونه می توان بورسیه تحصیلی روسیه را دریافت کرد؟

دولت روسیه سالیانه در حدود 15000 بورسیه تحصیلی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. این بورسیه های تحصیلی، تحصیل در روسیه را به یک عمل رایگان تبدیل می کند. علاوه بر این برندگان بورسیه تحصیلی روسیه از دولت روسیه ماهیانه 1630روبل به عنوان کمک هزینه دریافت کنند. در بسیاری از موارد هزینه اقامت نیز به عهده دولت روسیه خواهد بود. بورسیه های تحصیلی که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد به دانشگاه محل تحصیل نیز بستگی دارد. شما می توانید میزان بورسیه تحصیلی هر دانشگاه را در وب سایت آن دانشگاه به طور دقیق بدست آورید. به طور کلی می توان گفت ؛

بورسیه تحصیلی شامل موارد زیر می شود؛ بورسیه تحصیلی شما موارد زیر نمی شود؛
پرداخت شهریه دانشگاه هزینه سفر
کمک هزینه تحصیلی به مبلغ 1630 روبل هزینه زندگی
هزینه اقامت (در صورت اقامت در خوابگاه دانشجویی) هزینه بیماری سلامت درمانی

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی روسیه

 1. به سایت studyinrussia.ru مراجعه کنید و اطلاعات کافی در رابطه با شرایط دانشجویان بین المللی بدست آورید.
 2. به سفارت روسیه مراجعه کنید و از شرایط اعطای بورسیه، کمک هزینه تحصیلی و رشته تحصیلی خود اطلاعات کافی بدست آورید
 3. به وب سایت مراجعه کنید و با تکمیل فرم خود را ثبت نام کنید؛
 • اطلاعات شخصی
 • میزان تحصیلات کنونی
 • میزان آشنایی با زبان روسی
 • رشته تحصیلی که قصد دارید در آن رشته پذیرش بدست آورید.

شما می توانید 6 دانشگاه که به تحصیل در آن ها علاقه دارید را انتخاب کنید اما توجه داشته باشید که تنها می توانید 3 دانشگاه از یک منطقه را انتخاب کنید. دانشگاه ها را باید بر اساس اولویت مرتب کنید.

 • یک کپی از پاسپورت با حداقل اعتبار 18 ماه
 1. منتظر اعلام لیست نهایی باشید و نام خود را در جمع کاندید ها پیدا کنید.
 2. در صورتی که نام شما در لیست نهایی قرار دارد، تست های پزشکی را انجام دهید و اثبات کنید که به بیماری های خاص، اعتیاد و ایدز مبتلا نیستید.
 3. شما می توانید با دریافت تایید نهایی راهی روسیه شوید و از بورسیه تحصیلی این کشور استفاده کنید.

در این مقاله در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در کشور روسیه توضیحاتی ارائه کردیم. هزینه زندگی و تحصیل در روسیه نسبت به سایر نقاط اروپا ناچیز است. از همین رو اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه یک رقابت بین المللی است. دانشجویان بین المللی نیز این فرصت را خواهند داشت تا به کمک بورسیه تحصیلی روسیه هزینه های تحصیل خود در این کشور را به صورت چشمگیری کاهش دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در روسیه می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *