مهاجرت تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان

آلمان به یکی از مشهور ترین مقاصد برای دانشجویان خارجی که در جستجوی تحصیل در یک دانشگاه بین المللی معتبر هستند تبدیل شده است. این دانشجویان معمولا به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان هستند و موسسات فراوانی در کشور آلمان در زمینه ی بورسیه های تحصیلی فعالیت می کنند. دانشگاه های کشور آلمان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند و با دانشگاه های کشور های آمریکا و انگلستان در زمینه های مختلف علمی رقابت می کنند با این حال هزینه های تحصیلی در کشورهای انگلستان و آمریکا با هزینه های تحصیل در کشور آلمان غیر قابل مقایسه است.

هزینه دانشگاه ها و موسسات علمی در آلمان

از اکتبر 2014 دانشگاه های آلمان، در مقطع کارشناسی هیچ هزینه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند و تنها هزینه ی ثبت نام اولیه که در حدود 50 یورو است را دریافت می کنند. هزینه ی کارهای اداری نیز در حدود 50 یورو است. به طور کلی می توان گفت که هزینه های اولیه ثبت نام در دانشگاه های آلمان کمتر از 300 یورو برای هر ترم است.

با این حال شما باید پیش از اقدام هزینه های تحصیلی در هر منطقه را بررسی کنید چرا که برای مثال در منطقه بادن ورتمبرگ که دانشگاه های فرایبورگ، هایدلبرگ، هوهنهایم، کارلزروهه، کونستانز، مانهاین، اشتوتگارت، توبینگن و اولم را در خود جای داده است، از نیم سال دوم سال تحصیلی 2017-2018 از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد)، شهریه ای به ارزش 1500 یورو برای هر ترم دریافت می کنند.

بر خلاف دوره های کارشناسی در کشور آلمان بیشتر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، از دانشجویان شهریه دریافت می کنند. این هزینه ی تحصیلی مازاد بر هزینه های اولیه ثبت نام است که پیش تر در رابطه با آن توضیحاتی ارائه کردیم. خوشبختانه  بورسیه های تحصلی در آلمان برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بسیار زیاد هستند.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

یکی از مهم ترین هزینه های شما هزینه ی بیمه درمانی است. شما همچنین باید در اندیشه ی یک محل سکونت برای خود باشید. هزینه ی اجاره ی مسکن در آلمان به محل اقامت شما بستگی دارد. در شهرهای صنعتی و دانشگاهی هزینه های زندگی بالاتر از سایر نقاط است. البته این نکته را در نظر بگیرید که با توجه به حجم بالای متقاضیان تحصیل در آلمان، به تعداد همه ی آن ها واحد مسکونی خالی وجود ندارد و بسیاری از دانشجویان در آلمان به صورت مشترک در یک آپارتمان زندگی می کنند و هزینه های خود را نیز از این طریق کاهش می دهند.

شما می توانید همچنین برای اقامت در خوابگاه نیز اقدام کنید. هزینه ی خوابگاه های دانشجویی در آلمان در حدود 200 تا 400 یورو در ماه است. در صورتی که یک آپارتمان مشترک را اجاره کنید هزینه های شما می تواند از 300 تا 500 یورو در ماه متغیر باشد و در نهایت اجاره ی یک اتاق تنها نیز حداقل 400 یورو هزینه خواهد داشت. علاوه بر این شما باید هزینه های دیگری را برای خوراک، کتاب، کپی، تلفن، اینترنت، لباس، اوقات فراغت و … پرداخت کنید که به صورت میانگین می تواند 200 تا 300 یورو در ماه هزینه داشته باشد.

برنامه های بورسیه ملی  دوچلند اشتیپندیوم( بورسیه ملی آلمان)

برنامه ی بورسیه ملی آلمان، کمک های نقدی و غیرنقدی را به دانشجویان متعهد و در سطح بالا از سراسر جهان ارائه می کند. این بورسیه  دانشجویان مستعد در سراسر دانشگاه های آلمان را تحت پوشش قرار می دهد. این بورسیه با توجه به درآمد دانشجو و نیز در آمد خانواده ی او ارائه می گردد و ملیت افراد در آن نقشی ندارد. سقف این بورسیه 300 یورو در ماه است و برای دو ترم تحصیلی اعتبار خواهد داشت. در برخی از موارد محدود، این بورسیه ممکن است تا پایان دوره ی تحصیل فرد نیز تمدید شود. برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری در زمینه ی موسساتی که بورسیه ملی را ارائه می دهند می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

https://www.deutschlandstipendium.de/de/wir-machen-mit-1709.php

بورسیه تحصیلی موسسه DAAD

این موسسه علاوه بر اینکه به شما کمک خواهد کرد تا دانشگاه مورد نظر خود را برای تحصیل در آلمان بیابید، در زمینه ی پرداخت بورسیه تحصیلی در آلمان نیز فعالیت می کند. این موسسه کمک هزینه هایی را به دانشجویان، فارغ التحصیلان و محققانی که برای درس خواندن، تدریس و تحقیق به کمک هزینه ی مالی نیاز دارند، ارائه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به وب سایت این موسسه مراجعه کنید. این موسسه به زبان فارسی نیز در دسترس است.

برنامه های بورس تحصیلی بنیاد آلمان

تعدادی از نهاد های سیاسی و مذهبی در آلمان بورسیه هایی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند. سایت studentwerk-berlin.de همه ی بورسیه های ارائه شده توسط این نهاد ها را به طور مفصل تشریح کرده است. هاینریش بول یکی از نهاد های دولتی است که به دانشجویان بین المللی کمک هزینه های تحصیلی پرداخت می کنند. KAAD و بنیاد کونراد آدناور نیز از مشهورترین نهاد های مذهبی ارائه دهنده ی بورسیه تحصیلی در آلمان هستند.

بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان

تعدادی از دانشگاه های آلمان دوره های تحصیلی را ارائه می دهند که هزینه های آن توسط اراسموس موندوس پرداخت می شود. این بورسیه ها دانشجویان خارجی را قادر می سازد تا در دوره های آموزشی در کشور آلمان شرکت کنند. برای آنکه بتوانید دوره های تحت پوشش مقطع کارشناسی ارشد را بیابید می توانید از طریق eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/library/catalogue_en و برای شناسایی مقطع دکترا از eacea.ec.europa.eu/sites/2007-2013/archiving استفاده کنید.

کشور آلمان به عنوان یکی از برجسته ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین المللی از راه های مختلفی امکان دریافت بورسیه تحصیلی را فراهم کرده است. دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا شانس بسیار بالاتری برای دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان دارند. توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی تنها یک کمک هزینه برای شما به حساب می آید و شما نیاز به پرداخت هزینه هایی بیش از میزان درآمد خود از طریق بورسیه تحصیلی دارید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی تحصیل در آلمان و همچنین اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان  با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت  تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *