مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » نروژ » بهترین راه مهاجرت به نروژ

بهترین راه مهاجرت به نروژبهترین راه مهاجرت به نروژ:نروژ كشوری در شمال اسكاندیناوی است كه از سوی سازمان ملل، عنوان بهترین و بالاترین استانداردهای زندگی در دنیا را به خود اختصاص داده است.نروژ، كشوری است كه در آن میزان تحصیلات، درآمد ماهانه، امید به زندگی، بهداشت و تغذیه منطبق بر استانداردهای سازمان ملل می‌باشد و این استانداردها كاملا رعایت شده است. امید به زندگی در بین مردم این كشور تا 79 سال هم افزایش یافته است و موجب شده مردم آینده روشنی را برای خود تصور كنند. پایتخت این كشور اسلو می‌باشد وطبق استانداردهای متعارف زندگی در رده اول می‌باشد.

بهترین راه مهاجرت به نروژ

اقتصاد نروژ از سال ١٩٦٠ به بعد بهبود یافت. به این ترتیب، نیاز به نیروی کار افزایش یافت و افراد زیادی از کشورهای دیگر در جستجوی کار به این کشور وارد شدند. اولین افرادی که وارد کشور شدند، اهل اروپا بودند؛ اما از حدود سال ١٩٧٠ به بعد، افراد زیادی همچنین از آسیا، آفریقا، و آمریکای لاتین به نروژ آمدند. بسیاری از پاکستانی ها و ترک ها برای کار کردن به اینجا آمدند، و عده زیادی از آنها هنوز در اینجا زندگی می کنند. در سال ١٩٧٥، مهاجرت به نروژ متوقف شد زیرا بیکاری رو به افزایش بود .

اخیراً افرادی که از نروژ کوچ می کنند مهاجرینی هستند که برای مدت های کوتاه یا طولانی به کشورهای گرم تر مسافرت می کنند. بسیاری از مستمری بگیران می خواهند از زمستان های سرد نروژ دور شوند. برخی از این افراد، به عنوان مثال، برای همیشه به اسپانیا مهاجرت می کنند؛ حال آنکه برخی دیگر در زمستان در اسپانیا و در تابستان در نروژ زندگی می کنند.

در قانون قبلی بنام “شروع بکار” این امکان وجود داشت که خیلی سریع متقاضیان در نروژ شروع بکار کنند این امکان برای کارگران خارجی وجود داشت که قبل از اینکه پرونده اجازه اقامت آنها بررسی شود و به آنان اجازه اقامت داده شود، شروع بکار کنند. این قانون دستخوش تغییراتی اساس شده است. لذا در حال حاضر یکی از طرق پیدا کردن کار در نروژ پیدا کردن یک کارفرما می باشد.

به این صورت که کارفرمایی که قصد استخدام  نیروی کار را دارد،ابتدا باید شغل را به مدت ۳ ماه در کشور نروژو سپس ۳ ماه در کشورهای اطراف نروژ آگهی کند،اگر هیچ کس پیدا  نشد که این شغل را بپذیرد میتواند این شغل را به شما که در کشور دیگری برای مثال ایران هستید پیشنهاد دهد که یک همچین مساله ای تقریبا غیر ممکن خو اهد بود .

شما برای اینکه بتوانید در کشور نروژ کار کنید(به عنوان یک فرد خارجی)نیاز به مجوز کار خو اهید داشت و این مجوز تنها با داشتن یک دعوت نامه کاری از سوی یک کارفرما صورت می گیرد. که این کار ساده نیست به این دلیل که آن شغل را هیچ شهروند نروژی،هیچ شهروند خارجی_نروژی که  پاس نروژی دارد،هیچ عضو اتحادیه اروپا،هیچ پناهنده ای که مجوز کار دارد،هیچ دانشجویی که درسش تمام شده و مجوز پیدا کردن کار دارد نباشد که این شغل را بپذیرد کار فرما مجاز است این دعوت نامه را برای شما بفرستد.

لذا در این صورت شما فقط با قرار گرفتن در این کشور می توانید از این موقعیت بهره مند شوید .

یکی از راهای منطقی و قانونی ورود به کشور نروژ ،اخذ ویزای تحصیلی می باشد که با توجه به شرایط داوطلب میتواند این ویزا را اخذ نماید . به این صورت که دولت نروژ حین تحصیل به دانشجو اجازه کار کردن پاره وقت می دهد و اگر در این مدت دانشجو شرایطی را که دولت در نظر گرفته رعایت کند پس از اتمام تحصیل به دانشجو اجازه میدهند ویزای تحصیلی اش را به ویزای کاری تبدیل کند و پس از ۵ سال اگر قوانین و شرایط نروژ را زیر پا نگذاشته و از لحاظ قانونی مشکلی وجود نداشته باشد به شخص اقامت دایم می دهند .سیستم تحصیلی در نروژ به صورت لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اداره می شود که بیش از 200 دوره در دوره ی فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شود وهم چنین تعداد زیادی از دانشگاه های نروژ مقطع لیسانس رابه زبان انگلیسی ارائه می دهند.

تمامی دوره های تحصیلی در کشور نروژ برای مهاجران بین المللی رایگان است. شروع دوره ها از اواسط آگوست و پایان آن در اواسط ژوئن است. در نروژ طول دوره های تحصیلات تکمیلی به این صورت می باشد که در آن دوره ی لیسانس 3 سال و دوره ی فوق لیسانس 2 سال و دکترا 3 سال است که شهریه هر ترم بین 300 تا 600 کرون می باشد.

در نروژ دوره های تحصیلات تکمیلی به استثناء دوره های خاص و حرفه ای ، به صورت رایگان انجام می پذیرد. تحصیلات در مقطع فوق لیسانس می بایست حداقل 1.5 سال در ارتباط با رشته ی مرتبط باشد.( یعنی در ارتباط با رشته ی لیسانس) و برای تحصیل در این مقطع معمولا دوره ی لیسانس باید به اتمام رسیده باشد.

در مقطع لیسانس رشته های هنر، زیست شناسی، مدیریت، بازیگری ، MBA، مدیریت کشتی و…….ارائه می شود. در تعدادی از دانشگاه ها، امکان پذیرش دررشته های دیگر مثل مهندسی پزشکی، داروسازی و روان شناسی وده ها رشته ی دیگر… برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور نروژ برای ایرانیان وجود دارد.به طور کلی با شانس بسیار زیادی قادر خواهید بود در هر مقطعی و در رشته دلخواه خودتان تحصیل کنید.

برای ارزیابی مدارک تحصیلی و معادل سازی و انتقال مدارک برای تحصیل در نروژ، مدارک می بایست به  (Norwegian Agency for quality assurance in education) NOKUT

ارسال یا با دانشگاه های مربوطه مکاتبه شود. زمان ارسال مدارک برای ترم های پائیزه از 15 ژانویه تا 15 مارچ است ولی مدارک باید زودتر از این تاریخ ارسال شود.

شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی پذیرفته شده در یکی از دانشگاه های نروژ تنها ۲۰ساعت در هفته اجازه قانونی دارید که به صورت پاره وقت کار کنید. تنها زمان هایی که امکان کار کردن بصورت تمام وقت را دارید، روزهای تابستان،عید کریسمس و عید پاکEaster  می باشند. امکان یافتن کارهای دانشجویی نیمه وقت زیاد می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *