مهاجرت به کشور سوئیس

بررسی راههای مهاجرت به سوئیس

بررسی راههای مهاجرت به سوئیس

افراد از راههای مختلفی برای مهاجرت به کشور سوئیس استفاده می­کنند. اما بطور کلی در بررسی راههای مهاجرت به سوئیس چند راه اصلی وجود دارد. از جمله این راهها عبارتند از مهاجرت از طریق ازدواج- مهاجرت از طریق سرمایه گذاری -مهاجرت از طریق پناهندگی- مهاجرت تحصیلی- مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق ثبت شرکت می­باشد. ما در قصد داریم در این مقاله به بررسی راههای مهاجرت به سوئیس بپردازیم. از دوستانی که علاقمند به مهاجرت به این کشور هستند دعوت مینمائیم تا مقاله را مطالعه فرمایند.

درباره کشور سوئیس

 • کشور سوئیس دارای جاذبه های طبیعی بسیاری از جمله کوهها و طبیعت سرسبزی می­باشد.
 • شرایط اقتصادی در این کشور دارای ثبات پایداری است که باعث جذب بسیاری از مهاجران به این کشور شده است.
 • همچنین کشور سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپایی است که درآمد سالانه این کشور بالغ بر 28000 پوند می­باشد.
 • هزینه های زندگی در کشور سوئیس بسیار بالا می­باشد و برای افرادی که برای اولین بار وارد این کشور می­گردند بسیار مشکل است.
 • ناگفته نماند حقوق و دستمزد افراد در این کشور متناسب با هزینه های زندگی در سوئیس می­باشد.
 • کشور سوئیس از سال 2008 وارد حوزه شینگن شد و افرادی که اقامت وتابعیت این کشور را دارند براحتی می­توانند به سایر کشورهای حوزه شینگن مسافرت نمایند.

انواع ویزا در کشور سوئیس

ویزای نوع C

این ویزا برای اقامت های کوتاه مدت صادر می­گردد که مدت اعتبار این ویزا بمدت 3 ماه است. افراد از این ویزا بیشتر برای ملاقات و دیدار بستگان و یا بعنوان ویزای کاری کوتاه مدت استفاده می­کنند. در برخی موارد افراد از این ویزا بعنوان ویزای تحصیلی استفاده می­کنند که البته در این صورت با ریسک بالایی همراه است. زیرا این ویزا قبلیت تمدید ندارد. افرادی که با استفاده از این ویزا قصد استخدام شدن در این کشور را دارند بایستی مجوز کار این کشور را نیز اخذ نمایند.

ویزای نوع D

این ویزا برای اقامت های بلند مدت صادر می­گردد. اکثراً افراد برای ادامه تحصیل، کار انجام دادن در این کشور، پیوستن به اعضای خانواده و یا برای درمان بیماری از این ویزا استفاده می­کنند.

پروسه ویـــزا

پس از اینکه افراد فرم درخواست ویزا را به سفارت کشور سوئیس تحویل می­دهند، فرم مربوطه به مرحله ارزیابی فرستاده می­شود و در این مرحله تصمیم گیری برای اخذ ویزا صورت می­گیرد. افراد بایستی فرم ویزا را به همراه عکس- مدارک شناسائی- پاسپورت معتبر به سفارت این کشور تحویل دهند. همچنین هزینه ویزا را نیز پرداخت نموده و فیش پرداختی را بهمراه سایر مدارک ارائه نمایند.

پروسه ویزای  نوع  D توسط اداره قضایی و افسر مربوطه مورد بررسی قرار می­گیرد و هدف فرد برای سفر به این کشور را بررسی می­نمایند. این پروسه 30- 60 روزطول خواهد کشید. در ضمن هزینه فرم درخواست ویزا 60 یورو می-باشد که افراد بایستی به سفارت این کشور پرداخت نمایند.

مدت زمان اعتبار ویزاهای مختلف

اعتبار ویزای دانشجویی که برای دانشجویان صادر می­گردد تا پایان تحصیلات دانشجو دارای اعتبار می­باشد. ویزای توریستی سوئیس معمولاً به مدت 3 ماه اعتبار دارد. همچنین ویزای ترانزیت این کشور تنها به مدت 24 48 ساعت دارای اعتبار است که فرد تنها اجازه توقف در فرودگاههای این کشور را دارد.

کسب ویزا از طریق کارآفرینی

در کشور سوئیس افرادی اجازه ایجاد کسب و کار و کارآفرینی دارند که دارای اقامت دائم این کشور باشند. لازمه دریافت اقامت دائم کشور سوئیس اقامت پنج سال متوالی و در برخی موارد10 سال می­باشد. البته کسانی که اقامت دائم این کشور را از طریق ازدواج کسب نموده اند می­توانند به ایجاد کسب و کار در این کشور بپردازند.

همچنین کسانی که بتوانند به این دولت ثابت نماید که کارآفرینی وی باعث ایجاد شغل و بهبود  شرایط اقتصادی کشور سوئیس می­گردد اجازه کارآفرینی داده خواهد شد. در این صورت کشور سوئیس به این دسته از افراد ویزای کشور سوئیس را اعطا خواهد نمود.

بررسی راههای مهاجرت به سوئیس

شرایط صدور ویزای کاری برای اتباع کشورهای لیختن اشتاین، نروژ، ایسلند و شهروندان اتحادیه اروپا با سایر کشور های دیگر متفاوت است. این دولت در بررسی راههای مهاجرت به سوئیس جمعیت مهاجرین در این کشور را رو به رشد برآورد نمودند. ازاین رو دولتمردان این کشور برای امنیت این کشور محدودیت هایی را برای صدور ویزای کاری ایجاد نمودند.

دولتمردان سوئیسی فرصت های شغلی را برای افراد خارجی در این کشور کاهش دادند. بطوریکه صدور ویزاهای کوتاه مدت و بلند مدت کاری را سهمیه بندی نمودند و هر کدام را به اندازه هزار عدد کاهش دادند. دولت سوئیس با کاهش صدور ویزای کاری برای اتباع خارجی نظارت خود را بر روی اقامت کارمندان خارجی افزایش داد.

بطوریکه هر فرد خارجی در این کشور بایستی دارای یک فایل استخدامی جداگانه در اداره مهاجرت این کشور باشند. همچنین اداره مهاجرت شرایط صدور ویزای کاری را برای اتباع خارجی تغییر داده است. به گونه ای که میران حقوق دریافتی و شرایط تمدید ویزای کار را سخت نموده است.

کشور سوئیس یکی از مهاجر پذیر ترین کشورهای اروپایی را تشکیل می­دهد بطوری که 20% جمعیت این کشور را مهاجرین تشکیل می­دهد. از همین رو قوانین صدور ویزای کاری برای جلوگیری از ورود مهاجرین به این کشور را تغییر داده و شرایط سختی را ایجاد نموده است.

چه کسانی می­توانند ویزای کار سوئیس را اخذ نمایند؟

شهروندان اتحادیه اروپا بدون دریافت ویزا و بصورت رایگان می­توانند وارد کشور سوئیس شوند، اما برای انجام کار بایستی با مراجعه به اداره کار این کشور مجوز کار دریافت نمایند. شهروندان سایر کشورهای دیگر برای دریافت ویزای کاری نه تنها باید اقامت این کشور را اخذ نمایند بلکه باید مجوز کار این کشور را نیز دریافت نمایند. صدور مجوز کار سوئیس بستگی به تحصیلات دانشگاهی فرد- سوابق کاری و میزان تخصص فرد در رشته مورد نظر و همچنین اینکه آیا سهمیه برای صدور این ویزا وجود دارد بستگی دارد.

ناگفته نماند افراد نمی­توانند با استفاده از ویزای توریستی وارد این کشور شده و پس از ورود امکان تغییر این ویزا به ویزای کاری این کشور وجود ندارد. بلکه فرد بایستی از کشور مبدأ درخواست ویزای کاری را بنماید. البته دانشجویان از این قاعده مستثنی هستند و می­توانند پس از پایان تحصیلات خود اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری این کشور تغییر دهند.

کسب تابعیت از طریق روابط خانوادگی چگونه است؟

یکی از سریعترین راههایی که افراد می­توانند تابعیت کشور سوئیس را دریافت نمایند از طریق ازدواج است. بدین گونه که اگر افراد با اتباع سوئیسی ازدواج نمایند، پس از گذشت سه سال از ازدواج آنها در صورتیکه 2 سال بصورت مستمر در خاک سوئیس باشند می­توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند. تابعیت از طریق تولد نیز یکی دیگر از راههای سریع اخذ تابعیت سوئیس بحساب می­آید. البته فردی که قصد دریافت تابعیت از طریق تولد را دارد باید دارای شرایط زیر باشد؟

 • در صورتیکه یکی از والدین نوزاد تبعه سوئیسی باشد.
 • نوزادی که از مادر سوئیسی مجرد بدنیا بیاید.
 • فرزندی که از پدر وی سوئیسی باشد و قبل از سن 22 سالگی نسبت وی با پدرش ثابت شود.

خرید ملک در سوئیس چگونه است؟

افراد برای اینکه ملکی را در کشور سوئیس خریداری نمایند نیاز به اجازه خاصی از سوی دولت سوئیس ندارند. تنها بایستی افراد جهت خرید ملک دارای شرایط زیر باشند:

 • فرد باید دارای اقامت معتبر این کشور باشد و معمولا شهروندان خارج از اتحادیه اروپا باید اقامت نوعB  را داشته باشند.
 • افراد باید بعد از خرید خانه در آن بصورت واقعی زندگی نمایند.
 • فرد در صورتیکه قصد دارد بر روی زمین خریداری شده ملکی را بنا نماید، باید حداقل 1 سال از خرید زمین بگذرد.
 • افرادی که ملکی را برای گذراندن تعطیلات در این کشور خریداری می­نمایند و یا اینکه دومین خانه را خریداری نموده است باید از مقامات مربوطه این کشور اجازه دریافت نمایند.
 • ناگفته نماند خرید ملک در کشور سوئیس تضمین کننده دریافت تابعیت این کشور نمی­باشد.

افراد در زمینه بررسی راههای مهاجرت به سوئیس با سوالات زیادی از قبیل:

 • مزایای مهاجرت به کشور سوئیس چیست؟
 • آیا افراد با دریافت اقامت دائم این کشور از تمامی حقوق شهروندی سوئیس برخوردار خواهند گشت؟
 • آیا با ویزای نوع B می­توان با اهداف مختلفی در این کشور کار انجام  داد؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در زمینه بررسی راههای مهاجرت به سوئیس می­باشد. عزیزان می­توانند جهت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *