مهاجرت به کشور انگلستان

انگلستان پناهندگی

انگلستان پناهندگی

افراد از راههای زیادی برای مهاجرت به کشور انگلستان استفاده می­کنند. اما یکی از پرخطرترین راهها پناهندگی می­باشد. انگلستان پناهندگی افرادی را که بدون هیچ دلیلی به این کشور مهاجرت می­کنند قبول نمی­نماید. همچنین پناهندگی خود دارای قوانینی خاص است که کشورها از جمله انگلیس با بعضی از درخواست های پناهجویان موافقت می­نماید. پناهجویان مسیرهای سخت و غیر قابل تحملی را می­گذرانند تا خودشان را به کشور انگلیس برسانند. در بعضی مواقع بسیاری از افراد در این مسیرها جان خود را از دست خواهند داد.

پناهندگی در انگلستان

کشور انگلیس تنها با پناهندگی افرادی که در زادگاهشان دارای امنیت جانی و مالی نیستند را قبول می­ نماید. در صورتیکه دلایل برای درخواست پناهندگی شان در کشور انگلیس قابل قبول نباشد این کشور آنها را به کشور خودشان باز می­گرداند. کشور انگلستان با درخواست پناهندگانی که کشور خود را به دلایل مذهبی، اجتماعی و سیاسی ترک نموده اند و در صورت بازگشت به کشور با آزار واذیت روبرو می­شوند موافقت می­نماید.

پناهجویان باید به محض رسیدن به کشور انگلیس درخواست پناهندگی خود را به دولت انگلیس اعلام نمایند. اگر پناهجویان قبل از رسیدن به کشور انگلیس درخواست پناهندگی به یکی از کشورهای اروپایی داده باشند کشور انگلیس طبق قانون دوبلین وی را به آن کشور باز می­گرداند. پناهجویان هنگامی که به کشور انگلستان رسیدند می­تواند درخواست پناهندگی خود را به همراه اعضای خانواده خود به این کشور اعلام نماید. همچنین اعضای خانواده پناهجو می­توانند از طریق ویزای پناهندگی به فرد پناهجو ملحق شوند.

Screening یا غربال

پناهجویان پس از درخواست پناهندگی به کشور انگلیس،  افسر اداره مهاجرت زمانی را برای مصاحبه با وی مقرر می­نمایند. در کشور انگلستان مصاحبه و شناسایی فرد و دریافت اثر انگشت از پناهجویان را غربالScreening  می­گویند. پس از مصاحبه با پناهجو مسئول پرونده وی، وضعیت پناهجو را بررسی می­نماید. پناهجویانی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند می­توانند در هنگام مصاحبه مترجم داشته باشند.

در مرحله Screening  یا غربال پناهجو باید مدارک زیر را ارائه نماید:

 •  ارائه مدارکی که توسط پلیس انگلستان پناهجو ثبت نام شده است.
 • ارائه مدارک شناسایی پناهجو ( شناسنامه- کارت ملی – گذرنامه)
 •  ارائه مدارکی که کمک می­کند تا دولت انگلستان با درخواست پناهجو موافقت نماید.

 کارتARC انگلستان

دولت انگلستان پس از اینکه با پناهجویان در مرحله غربال مصاحبه نمودند، به آنها کارت درخواست پناهندگی که در اصطلاح ARC گفته می­شود، می­دهند. ناگفته نماند در صورتیکه پناهجو دارای کارت ASL باشد باید بعد از مدت دوماه درخواست کارت پناهندگی ARC را نماید.

در طول مدت دو ماه پلیس مهاجرت به پناهجو اعلام می­نماید که در این مدت چه کارهایی انجام دهد. همچنان پناهجو بایستی کارهایی را که انجام می­دهد گزارش دهد. اداره مهاجرت جلساتی را برای مصاحبه با پناهجو مقرر می­نماید، در صورتیکه پناهجویان در این جلسات حضور پیدا نکند، پلیس مهاجرت اجازه بازداشت وی را دارد.

بازداشت پناهجو در موارد زیر صورت نمی­گیرد:

 • پناهجو کمتر از 18 سال باشد.
 • پناهجو سالمند باشد.
 • پناهجو باردار باشد.
 • پناهجو دارای مشکلات روحی و فیزیکی باشد.

از جمله خطراتی که پناهجویان در آن باید دقت کافی را داشته باشند اینست که به هنگام وارد نمودن اطلاعات خود باید دقت کنند تا موضوعی را اشتباه وارد ننمایند. زیرا در این صورت پلیس مهاجرت فرد را از کشور انگلستان اخراج نموده و در برخی موارد امکان بازداشت وی وجود دارد.

درچه مواردی درخواست پناهندگی بیشتر از6 ماه طول می­کشد؟

 1. مدارکی که پناهجو به کشور انگلیس ارائه داده است نیاز به تأیید داشته باشد.
 2. ممکن است پلیس مهاجرت تشخیص داده باشد که با پناهجو مصاحبه های بیشتری داشته باشند.
 3. پلیس مهاجرت سابقه شخصی فرد را بیشتر بررسی می­کند(در صورت داشتن سابقه کیفری)

انگلستان پناهندگی

همانطور که گفته شد طبق قوانین پناهندگی که در کشور انگلستان وجود دارد فرد بایستی به دلایل مذهبی، سیاسی و ملیتی مورد آزار و اذیت در کشور خود قرار گرفته باشد، تا بتواند بعنوان پناهجو در کشور انگلستان قبول شود. در این صورت دولت انگلستان پرونده پناهجو را مورد بررسی قرار می­دهد.

در صورتیکه پناهجو یکی از شرایط زیر را داشته باشد پرونده وی بررسی نخواهد شد:

 1.  پناهجو از کشورهای اتحادیه اروپا به انگلیس آمده باشد.
 2. در صورتیکه پناهجو قبل از ورود به کشور انگلستان به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده باشد.

نحوه درخواست پناهندگی در انگلستان

پناهجویان پس از ورود به کشور انگلستان باید در اولین فرصت درخواست تابعیت به این کشور را دهند. افراد می­توانند درخواست تابعیت خود را به یکی از مقامات زیر ارائه دهند:

 1. ارائه درخواست پناهندگی به افسران مهاجرت در راههای ورودی به این کشور از جمله فرودگاهها، بندرهای دریایی و مرزهای زمینی
 2.  درخواست پناهندگی به نزدیکترین اداره مرزی
 3.  درخواست پناهندگی از طریق پست

اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی چگونه است؟

افرادی که دولت انگلستان با درخواست پناهندگی آنها موافقت نموده است، براحتی از تمامی حقوق شهروندی این کشور از جمله اجازه کار در انگلستان، ازدواج، ادامه تحصیل در انگلستان سایر کمک های دولتی برخوردار خواهند گشت.

اعتراض به رد درخواست پناهندگی در انگلستان چگونه است؟

دولت انگلستان پناهندگی افرادی که سخنانشان غیرواقعی بنظر می­رسند را رد می­نماید. در این صورت پناهجویان می­توانند نسبت به رأی دادگاه اعتراض نموده و درخواست بررسی مجدد پرونده خویش را نماید. در این مرحله پناهجو اجازه استخدام نمودن وکیل را در جلسه مصاحبه خود خواهد داشت.

اگر در تمامی مراحل درخواست پناهجو رد گردد، دولت انگلستان از پناهجو می­خواهد تا این کشور را بصورت داوطلبانه ترک نماید. انگلستان پناهندگی برخی از افراد را به دلایل بشر دوستانه البته نظر به موقعیت فرد پناهجو و بررسی مصاحبه هایی که با وی نموده است قبول می­نماید.

دولت انگلیس چه سوالاتی در مصاحبه از پناهجویان می­پرسد؟

در روز مصاحبه پلیس مهاجرت از پناهجویان سوالاتی در رابطه با وضعیت زندگی و تحصیلی پناهجو- محل زندگی- عضویت در حزب های سیاسی- در رابطه به سوء سابقه پناهجو- چگونگی وارد شدن به کشور انگلستان و… سوال خواهد نمود. افراد با سوالات زیادی در زمینه  انگلستان پناهندگی روبرو می­شوند از جمله:

 •  آیا پناهجویان پس از دریافت تابعیت در انگلستان می­توانند درخواست اقامت خانواده های خود را به این کشور دهند؟
 •  آیا فرزندان پناهجو می­توانند تا زمان موافقت دولت انگلستان به تحصیل در این کشور بپردازند؟
 •  آیا پناهجویان در کشور انگلستان تا زمان موافقت دولت انگلستان از بیمه های درمانی برخوردار می­شوند؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی سوالات همه­ی عزیزان می­باشد. افراد جهت مشاوره و راهنمایی در زمینه انگلستان پناهندگی می­توانند با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *