مهاجرت به کشور چین

انواع مهاجرت به چین

انواع مهاجرت به چین

انواع مهاجرت به چین مانند سایر کشور های توسعه یافته دنیا به چند بخش اصلی تقسیم می گردد که علاقه مندان می بایست این طرق را نیز بررسی کنند. کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاوه بر شرایط مهاجرت به کشور چین، انواع مهاجرت به چین و راه های مربوطه، معیارهای واجد شرایط بودن برای اقامت دائم چین و ویزا های مختلف کشور چین در این نوشتار به آن ها اشاره خواهند کرد.

شرایط مهاجرت به کشور چین

جایگاه چین در سازمان مهاجرت جهانی با سه دهه توسعه سریع اقتصادی تغییر یافته است. سیاست های اصلاحات و باز کردن راه های مهاجرت به این کشور کشور که در سال 1978 آغاز شد، مهاجرت چینی ها و مهاجرت داخلی به سمت سواحل صنعتی را تسریع کرد. گرچه این جریانات همچنان مهم هستند، روند دیگری افزایش پیدا کرده است. به طور روز افزون تعداد زیادی ازخارجی ها راهی چین می شوند. مهاجرت به چین فوق العاده متنوع است. این کشور با داشتن یک اقتصاد مقاومتی، حمایت از دانشگاه ها و هزینه های پایین زندگی، مردم را از همه نقاط جهان جذب می کند. سیاست های ویزای نسبتاً مطلوب اجازه ورود مهاجران را از طیف وسیعی از زمینه ها داده است.

چین تاریخ غنی دارد و از تعادل بین امکانات و خدمات های غربی و سنت های شرقی برخوردار است. این کشور از نظر مساحت و از نظر جمعیت سومین کشور بزرگ جهان است که کاملاً یکدست نیست. جمعیت چین را می توان به تعدادی از اقوام کوچکتر از جمله 55 اقلیت قومی طبقه بندی کرد. انواع مهاجرت به چین بسیار آسان نیست اما امکان پذیر است. در دهه های گذشته، چین به طور فزاینده ای به یک منبع و کشور مقصد برای مهاجران از سراسر جهان تبدیل شده است. در سال 2017، 10 میلیون مهاجر چینی در خارج از کشور زندگی و کار می کردند و تقریباً یک میلیون مهاجر بین المللی در چین ثبت شده بودند.

انواع مهاجرت به چین

هر کسی که مایل به بازدید از کشور چین می باشد، به ویزا نیاز دارد. در بیشتر موارد، برای درخواست اقامت دائم یا تابعیت نیز  متقاضی قبلاً باید چند سال را در چین برای ویزا سپری کرده باشد. به طور کلی، قوانین کسب ویزا های مختلف کشور پیشرفته چین و همچنین شرایط و مقررات و رسم و رسوم زندگی و مهاجرت به چین ساده و آسان نمی باشند و سختی یا آسانی روند کسب ویزای کشور چین به ملیت و شرایط و همچنین زندگی شخصی متقاضیان مختلف مربوط می شود. درخواست ویزا باید شخصاً توسط متقاضی یا هر شخص دیگری از طرف متقاضی اعمال شود. برنامه های ارسال شده از طریق پست پذیرفته نمی شوند. انواع ویزاهای مختلفی وجود دارد که ممکن است فرد درخواست کند. آن ها شامل موارد زیر هستند:

ویزا گردشگری و تجاری چین

ویزای توریستی (گردشگری) و یا ویزای L اجازه می دهد تا یک توریست به صورت آزادانه به اکثر نقاط چین سفر کند. این ویزا تا 2 سال اعتبار دارد. دو نوع ویزای تجاری وجود دارد. ویزای نوع M به متقاضیان اجازه فعالیت های تجاری را می دهد و ویزای نوع F به متقاضیانی که برای مبادلات فرهنگی، تورهای تحصیلی، تحقیق، برای سخنرانی یا سفر های علمی از چین بازدید می کنند اعطا می شود. این ویزا معمولاً 3 ماه اعتبار دارد.

ویزای ترانزیت کشور چین برای متقاضیانی که از طریق مسیر سفر به مقصد نهایی خود از طریق چین در حال گذر هستند صادر می شود. این به ویزای G نیز معروف است.

ویزای دانشجویی و کاری چین

دانشجویانی که برای تحصیل در چین که کوتاه تر از 6 ماه طول بکشد از این کشور بازدید می کنند می توانند برای ویزای X2 اقدام کنند. دانشجویانی که بیش از 6 ماه در چین خواهند بود، می توانند برای ویزای X1 اقدام کنند. ویزای کار یا ویزای Z باید توسط شرکتی که متقاضی را استخدام می کند، حمایت مالی شود. این ویزا به مدت 30 روز پس از ورود متقاضی به چین معتبر است. پس از این، متقاضی باید برای مدت قرارداد خود مجوز اقامت موقت دریافت کند.

ویزای دانشجویی و کاری چین

معیارهای واجد شرایط بودن برای اقامت دائم چین

در حالی که هر شخص می تواند برای مدت کوتاهی از چین دیدن کند، همه نمی توانند اقامت دائم در چین داشته باشند. برای واجد شرایط بودن، متقاضی باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • وی باید حداقل 5 سال با یک شهروند چینی یا یک مهاجر با اقامت دائم چین ازدواج کرده باشد. همسر او نیز باید حداقل از هر 5 سال حداقل 9 ماه در چین زندگی کرده باشد.
 • وی باید حداقل برای 3 سال متوالی سرمایه گذاری مستقیمی در بخش های خاصی از اقتصاد چین انجام بدهد.
 • وی باید یک کار تمام وقت در سطح دستیار، معاون مدیر کل، معاون پژوهشگر و مدیر کارخانه یا سطح بالاتر داشته باشد
 • او یا او باید کمک چشمگیری به چین در زمینه های مختلف کند.
 • وی باید یک فرزند ازدواج نکرده در زیر 18 سال با والدینی باشد که شهروند چین هستند یا مهاجرین دارای اقامت دائم چین باشند.
 • متقاضی باید بالاتر از 60 سال سن با اقوام فقط در چین باشد و او نیز باید حداقل 9 ماه از سال را در چین بگذراند.

علاوه بر این، متقاضی نباید سابقه کیفری داشته باشد و باید از قوانین چین پیروی کند. او باید از نظر اقتصادی پایدار باشد و مکانی امن برای زندگی در چین داشته باشد. متقاضی نیز باید از سلامتی خوبی برخوردار باشد.

انواع مهاجرت به چین و اخذ اقامت دائم

اگر متقاضی هر یک از شرایط فوق را رعایت کند، می تواند برای اقامت دائم چین اقدام کند. ابتدا متقاضی باید فرم درخواست را تکمیل و ارسال کند. این باید به سطح شهرستان یا دفتر سطح شهر دفتر امنیت عمومی شهرداری ارسال شود كه مستقیماً زیر نظر دولت مرکزی باشد. این پرونده می تواند شخصاً توسط متقاضی یا شخص ثالث ارسال شود. در مورد بعدی، به شخص متقاضی تقاضا وکالت داده می شود. این برنامه باید با موارد زیر همراه باشد:

 • گذرنامه معتبر متقاضی
 • گواهی تضمین بهداشت توسط یک سازمان پزشکی که توسط سفارت و کنسولگری چین یا بخش قرنطینه بهداشت چینی تأیید شده است.
 • گواهی تأیید شده توسط کنسولگری یا سفارت که سابقه کیفری پاک متقاضی را اثبات می کند.
 • چهار قطعه عکس با اندازه گذرنامه
 • اسناد دیگری که صلاحیت متقاضی را اثبات می کنند.
آیتم هزینه به RMB (رنمینبی)
درخواست 1.500
اجازه اقامت دائم یک متقاضی خارجی 300

هموطنان عزیزی که به فکر مقیم شدن در کشور چین یا مطلع شدن از انواع مهاجرت به چین و روش های مربوطه می باشند می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *