مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » چین » انواع مهاجرت به چین

انواع مهاجرت به چینامروزه خیلی از افراد به دنبال مهاجرت به چین هستند. علت آن هم هزینه های پایین در این کشور می باشد. راه های متفاوتی برای مهاجرت به چین وجود دارد از جمله انواع مهاجرت به چین می توان به مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق خرید ملک، مهاجرت از طریق کارافرینی و یا مهاجرت از طریق تخصص یا کار اشاره نمود. اما در این بین درخواست ویزای کاری برای متخصصین در بخش های مهارتی از بقیه ی ویزاها بیشتر است و روز به روز در حال افزایش نیز می باشد.

 

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

از دیگر دلایل مهاجرت به چین، تحصیل در دانشگاه های این کشور پهناور می باشد. دانشگاه های چین به دلیل سطح بالایی که در علم و آموزش و همچنین هزینه های کمتر نسبت به دیگر کشورها دارند، از متقاضیان بالایی برخوردار هستند. در ضمن تمامی مقاطع تحصیلی کشور چین دانشجویان خارجی را نیز پذیرش می کنند. از عمده دلایل مهاجرت به چین برای تحصیل هزینه پایین آن می باشد. در واقع می توان گفت کل هزینه های تحصیل در چین بسته به رشته و دانشگاه سالانه حدود 12 تا 15 میلیون تومان می شود. ضمناً اگر تحصیل به زبان چینی باشد، تقریباً رایگان است. لازم به ذکر است که در برخی موارد امکان تحصیل در چین از طریق بورس تحصیلی نیز وجود دارد.

 

قوانین مربوط به تحصیل در چین

برای مهاجرت به چین از طریق تحصیل باید دانشگاه مربوطه معتبر باشد. دانشگاه های کشور چین به دو دسته ی دولتی و خصوصی تقسیم شده اند که از این بین حدود 190 دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم و تحقیقات جمهوری اسلامی ایران هستند. تحصیل در دانشگاه های کشور چین برای دانشجویان خارجی در تمامی مقاطع مختلف امکان پذیر است. از این رو همواره مهاجرت به چین برای تحصیل در این کشور انجام می شود و دانشجویان زیادی مهاجرت به چین را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند. برای مقاطع لیسانس لازم است که دانشجویان حتماً به زبان چینی تسلط داشته باشند، چرا که آموزش با زبان چینی داده خواهد شد. لازم به ذکر است که باتوجه به اوضاع اقتصادی خوب چین،  در این کشور شرکت های بسیاری در حال فعالیت هستند و در صورتی که دانشجویان بخواهند می توانند بعد از فارغ التحصیلی در این شرکت ها مشغول به کار شوند. البته نظر کارفرما در جذب نیرو بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

 

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

از جمله راه های قانونی برای مهاجرت به چین، مهاجرت و اخذ اقامت و تبعاً تابعیت به وسیله ی ازدواج می باشد. ازدواج با فردی که تابعیت کشور چین را داشته باشد، می تواند کمک بزرگی جهت اقامت و گرفتن تابعیت در این کشور باشد. بعد از ازدواج، اول اقامت به شخص داده می شود و بعداً در صورت اثبات صحت ازدواج، می تواند تابعیت با شرایط حاکم در کشور چین را بگیرد.

 

مهاجرت به چین از طریق کار و تخصص

برای مهاجرت به چین راه های فراوانی وجود دارد که یکی از آنها  کار یا ارائه تخصص است. البته به دلیل جمعیت زیاد کشور چین ورود به این کشور برای کار، با موانع و سختگیری های بیشتری روبرو است. برای مهاجرت به چین از طریق کار، لازم است که دعوت نامه کاری از طرف شرکت یا ارگان چینی را به سفارت ارائه دهید تا ویزای مربوطه برای شما صادر گردد در غیر این صورت با وجود نیروی کار فراوان و ارزان در این کشور بعید است بتوانید از طریق آگهی، کاری برای خودتان داشته باشید، مگر اینکه تخصصی حرفه ای و خاص را با خود به این سرزمین ببرید و در این صورت از شما حمایت و پشتیبانی شود.

انواع مهاجرت به چین

مهاجرت به چین از طریق کار و تخصص

 

قوانین مهاجرت به چین و اقامت دائم از طریق کار

به علت حجم بالای مهاجرت به چین از طریق کار، کشور چین قوانینی را لحاظ کرده تا پس از آن شرایط بتوان اقامت دائم در چین به خارجیان داده شود. در ذیل به آنها اشاره شده است:

 

اگر شخص در شانگ های به طور متوالی و پیوسته چهار سال کار کرده و در هر سال بیش از شش ماه در این شهر اقامت داشته باشد و درامد وی هر ساله بیش از 600 هزار یوان داشته و مالیاتی 120 هزار یوانی، بدون هیچ جرمی در کشور خودش داشته باشد، در صورت درخواست وی، اقامت دائم به وی داده خواهد شد.

دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه های چین، اگر قصد سرمایه گذاری در چین داشته باشند.

شخصی که برای شرکتی با مدارک دارای اعتبار در حال فعالیت باشد و برای متخصصین 5 سال درخواست اقامت دهد، پس از 3 سال که شخص در شرکت کار کرده باشد؛ می تواند اقدام به درخواست اقامت دائم کند.

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به چین می توان از طریق ثبت شرکت نیز اقدام کرد و با این کار اقامت گرفت. کشور چین به دلیل رشد اقتصادی که در سال های اخیر داشته، امکان سرمایه گذاری و ثبت شرکت از تابعیت های خارجی را در این کشور بوجود آورده است. علی الخصوص دولت چین نیز فرصت های بسیار مناسبی را برای اشخاصی که می خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند، فراهم ساخته است. برای سرمایه گذاری در این کشور راه های مختلفی وجود دارد از جمله این روش ها می توان به سرمایه گذاری مشترک در چین، ایجاد شرکت و یا ایجاد دفتر نمایندگی در کشور چین اشاره نمود. لازم به ذکر است که برای این امر فرد متقاضی باید حداقل هزینه هایی را برای سرمایه گذاری در چین دارا باشد. لازم است بدانید مهاجرت به چین از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در این زمینه نیز امکان پذیر خواهد بود، اما قوانین خاص خود را می پذیرد و شرایط خاصی دارد که باید رعایت شود.

 

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

 

مهاجرت به چین از طریق کارآفرینی

یکی از دلایل رشد اقتصادی چین، اجرای سیاست های دولت این کشور می باشد. آسان کردن مهاجرت نخبگان و کارآفرینان خارجی به این کشور از جمله این سیاست های دولتی است. مهاجرت به چین برای اتباع خارجی در صورتی که بتوانند در زمینه های علمی و یا غیر علمی در کشور چین کارآفرینی کنند، راحت تر است و می توانند از این طریق اقامت دائم این کشور را بگیرند. لازم به ذکر است که صدور ویزا برای کسانی که دارای چنین توانایی هایی باشند فقط چند روز طول می کشد و ویزای آن ها اعتباری 5 تا 10 ساله دارد.

 

مهاجرت به چین از طریق کارآفرینی

 

مهاجرت به چین از طریق تولد

یکی از راه های کسب اقامت دائم در کشور چین، تابعیت از طریق تولد است. اما لازم است در این زمینه بدانید که مهاجرت به چین و کسب تابعیت در این کشور از طریق تولد به تنهایی حاصل نمی شود. لذا اگر فرزندی از والدین نامعلوم و بدون تابعیت در کشور چین به دنیا آمده باشد، تابعیت و اقامت در چین را به دست خواهد آورد. بر این اساس مقررات تابعیت و مهاجرت به چین به این صورت است که مبتنی بر خاک نیست.

 

مهاجرت به چین از طریق خرید ملک

یکی دیگر از راه های اقامت در کشور چین، خرید ملک در این کشور است. البته لازم است بدانید تنها با خرید ملک نمی توان اقامت و تابعیت این کشور را به دست آورد بلکه در کنار سرمایه گذاری برای خرید ملک از دیگر راه های کمکی برای این امر نیز باید استفاده کرد تا شانس خود را افزایش داد. چین یکی از کشورهای در حال پیشرفت است و برای سرمایه گذاری در بخش املاک بسیار مناسب می باشد. با توجه به اقدامات مقامات کشور چین طی چند سال گذشته قیمت ملک در حداقل 10 شهر به پایین ترین میزان خود رسیده و این کشور توانسته جذبی حداکثری در سرمایه گذاران املاک و مستغلات داشته باشد.

 

سرمایه گذاری در این بخش می تواند بسیار پربازده باشد چرا که کشور در حال رشد اقتصادی است، از این رو افراد بسیاری خرید ملک را راهی برای اقامتشان در چین انتخاب می کنند.  البته فراموش نشود که میزان سرمایه گذاری در این بخش، تعیین اقامت دائم یا موقت سرمایه گذار نیز طبق قوانین کشور چین تعیین می شود.

 

مهاجرت به چین از طریق خرید ملک

 

مهاجرت به چین و کسب تابعیت از طریق نسب

چنانچه یکی از والدین کودک تبعه چین باشند، بدون در نظر گرفتن محل تولد کودک، می توان او را تبعه چین به شمار آورد. هنگامی که طفلی از پدر و مادری که تابعیت چینی دارند و مقیم کشوری دیگر هستند، در خاک آن کشور به دنیا بیاید، تبعه و اقامت در چین به او تعلق نخواهد گرفت.

 

کسانی که جزء ساکنین منطقه اجرایی تحت کنترل چین به حساب می آیند، اگر رابطه ی خونی چینی و پرتغالی را دارا باشند، برای انتخاب تابعیت در چین و پرتغال خودمختار هستند. لذا انتخاب کردن از بین این دو تابعیت باعث می شود که فرد نسبت به آن یکی از ملیت ها خارجی محسوب شود. اگر یکی از شرایط زیر فراهم شود، فرد می تواند اقامت و تابعیت کشور چین را به دست آورد.

 

فرد متقاضی باید دارای فامیلی درجه یک در کشور چین باشد.

تابعیت چین برای شخصی خواهد بود که محل اقامتش کشور چین باشد.

تابعیت به افرادی که دلایل قانونی دیگری برای سکونت و مهاجرت به چین  را دارند، داده خواهد شد.

اگر فردی خارجی در گذشته تابعیت کشور چین را داشته باشد اما این تابعیت و اقامت را ترک کرده باشد، می تواند مجدداً برای مهاجرت به چین و اخذ تابعیت این کشور اقدام کند.

انواع ویزای خانوادگی برای مهاجرت به چین

برای مهاجرت به چین، چهار نوع ویزای خانوادگی وجود دارد که هر کدام باتوجه به شرایط مختلف به کاربرده می شوند. از این رو در ذیل به این نوع ویزا نیز اشاره ای می کنیم:

 

Q1 ویزای

این نوع ویزا برای کسانی است که اعضای خانواده شان از شهروندان چینی به حساب می آیند و یا دارای اقامت دائم هستند و برای دیدار با آنها اقدام به مهاجرت به آن کشور می کنند. مدت زمان اقامت در این نوع ویزا بیشتر از 6 ماه می باشد. جهت گرفتن این ویزا معاینه پزشکی الزامی است.

 

Q2 ویزای

این نوع ویزا برای افرادی است که می خواهند با بستگان خود که شهروند چینی به حساب می آیند، دیدار کنند. البته این بستگان اگر اقامت دائم داشته باشند نیز مورد قبول هستند و نیازی نیست که حتماً شهروند چینی باشند. برای اخذ این ویزا معاینه پزشکی لزومی ندارد. مدت اقامت با ویزای Q2 کمتر از 6 ماه است.

 

انواع ویزای خانوادگی برای مهاجرت به چین

 

S1 ویزای

این نوع ویزا برای آن دسته از افرادی است که قصد دیدار با مهاجران خارجی را دارند که برای کار یا تحصیل به چین مهاجرت کرده اند. مدت اقامت بیش از 6 ماه و معاینه پزشکی الزامی است.

 

S2 ویزای

در صورتی که اعضای خانواده برای کار یا تحصیل به چین مهاجرت کرده اند و می خواهید به دیدار آن ها بروید باید از این ویزا استفاده نمایید. مدت اقامت با این ویزا کمتر از 6 ماه است و به معاینه پزشکی نیازی نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *