مهاجرت تحصیلی روسیه

اقامت پس از تحصیل در روسیه سال 2019

اقامت پس از تحصیل در روسیه سال 2019

کشور روسیه در حال حاضر یکی از مهم ترین مقاصد مهاجرتی جهان بخصوص برای دانشجویان است. بسیاری از افراد به امید یافتن یک فرصت شغلی مناسب برای تحصیل به کشور روسیه سفر می کنند. یکی از دغدغه های دانشجویان نحوه اقامت پس از تحصیل در روسیه است. در صورتی که قصد بازگشت به کشور خود را دارید یا تمایل دارید پس از تحصیل در روسیه به کشور دیگری مهاجرت کنید، قطعا فرصت های شغلی روسیه برای شما جذابیت نخواهد داشت. با این وجود بسیاری ترجیه می دهند تا پس از تحصیل در روسیه برای ادامه زندگی در همین کشور شغل مورد نظر خود را نیز بیابند.

شرایط تحصیل در روسیه

امروزه و در پی تمایل روسیه به جذب نخبگان سایر کشور های جهان، امکان تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این کشور به خوبی فراهم شده است. کشور روسیه در تلاش است تا بهترین دانشجویان خارجی را به سمت کشور خود جذب کرده و شرایط زندگی آن ها را فراهم آورد. هزینه تحصیل در کشور روسیه نسبت به سایر نقاط اروپا ناچیز به نظر می رسد. از طرفی هزینه زندگی در این کشور نیز بسیار اقتصادی تر و قابل پرداخت تر است.

از آنجا که کشور روسیه چند دانشگاه بسیار معتبر در سطح جهان را در خود جای داده است، بسیاری از دانشجویان سراسر جهان به همین دلیل راهی روسیه می شوند. هزینه تحصیل در کشور روسیه متغیر است اما می توان گفت که در هزینه تحصیل و زندگی شما در کشور روسیه  معمولا از 8500 یورو در سال تجاوز نمی کند. البته شما می توانید از بورسیه های دولتی روسیه نیز استفاده کنید.

بورسیه تحصیلی در روسیه چگونه است؟

دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند می توانند از بورسیه تحصیلی کشور روسیه نیز استفاده کنند. دولت روسیه این اماکن را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده است و سالیانه بیش از 15000 بورسیه تحصیلی را در اختیار آن ها قرار می دهد. دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی بهره مند شوند، نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه نخواهند داشت.

از طرف دیگر یک کمک هزینه مالی نیز به آن ها پرداخت می شود و در صورتی که در خوابگاه دانشجویی ساکن باشند، نیازی به پرداخت هزینه اقامت نیز نخواهند داشت. بنابراین می توان گفت که هزینه زندگی آن ها در طول یک سال 3 تا 4.2 هزار یورو در سال خواهد بود که قابل قیاس با هزینه های سالیانه در سایر کشور ها نیست.

اقامت پس از تحصیل در روسیه

باید صادقانه گفت که کسب اقامت پس از تحصیل در روسیه آسان نبوده و گاها بسیار دشوار است. برای دانشجویان بین المللی اقامت قانونی در ضمن تحصیل در کشور روسیه به کمک ویزای دانشجویی فراهم شده است. بر اساس قوانین کشور روسیه، دانشجویان بین المللی در صورتی که اجازه یا ویزای کاری در دست نداشته باشند، اجازه ی اقامت در روسیه و یا ایجاد یک شغل جدید در این کشور را نخواهند داشت. بنابراین شما باید راه حل های دیگری را برای اقامت پس از تحصیل در روسیه بیابید.

راه های بدست آوردن اقامت دائم روسیه چیست؟

برای بدست آورد اقامت روسیه راه های متفاوتی وجود دارد. زمانی که شما در کشور روسیه تحصیل می کنید، اجازه اقامت موقت در این کشور را خواهید داشت. این مجوز تنها تا پایان دوره تحصیل شما در این کشور اعتبار دارد. بنابراین اگر قصد ماندن در کشور روسیه را دارید باید راهی برای خود بیابید. از جمله راه های بدست آوردن اقامت دائم روسیه می توان به اشتغال، ازدواج با شهروندان روسیه، پناهندگی و سرمایه گذاری در این کشور خواهد بود. در این بخش به صورت مختصر در ارتباط با هر یک توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

اقامت روسیه از طریق ویزای کار

برای کسانی که در روسیه تحصیل می کنند، امکان کار در حین تحصیل فراهم شده است. دانشجویان می توانند با استفاده از چنین فرصتی، پیش از فراغت از تحصیل، شغل مورد نظر را یافته و در مناسب ترین زمان برای دریافت ویزای کاری اقدام کنند. در این صورت می توانند در یک بازه زمانی کوتاه، ویزای کاری خود را بدست آورند. به مهاجرانی که ویزای کاری روسیه را در دست دارند، یک سال اجازه اقامت موقت داده خواهد شد. اجازه اقامت موقت شما در روسیه تنها یک ساله خواهد بود و شما باید قبل از پایان این موعد، برای اقامت دائم خود اقدام کنید. شما می توانید، در صورتی که مدارک کافی ارائه کنید، اقامت پنج ساله و دائم کشور روسیه را بدست آورید.

اقامت روسیه از طریق ازدواج با شهروندان روسیه

یکی دیگر از راه های کسب اقامت دائم کشور روسیه، ازدواج با شهروندان این کشور است. تمام کسانی که با یکی از شهروندان روسیه ازدواج می کنند، اقامت موقت کشور روسیه را بدست خواهند آورد. در صورتی که مدارک کافی ارائه دهند که برای سه سال در کنار یکدیگر زندگی مشترک خود را سپری کرده اند و زندگی جداگانه نداشته اند، می توانند از اقامت دائم کشور روسیه استفاده کنند. علاوه بر این امکان تغییر تابعیت نیز تنها پس از گذشت سه سال از تاریخ ازدواج برای شهروندان خارجی وجود خواهد داشت.

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از جذاب ترین راه های اهدای اقامت دائم به شهروندان خارجی برای هر کشور از طریق ویزای سرمایه گذاری امکان پذیر است. برای اینکه بتوانید اقامت روسیه را از طریق سرمایه گذاری بدست آورید باید حداقل 7.5 میلیون روبل (حدود 94 هزار یورو) را به صورت داوطلبانه و به شرط غیرقابل برگشت بودن در اختیار صندوق ملی کشور روسیه قرار دهید. البته برای کسب ویزای سرمایه گذاری راه های دیگری نیز دارد که در این بخش به آن نخواهیم پرداخت.

اقامت از طریق پناهندگی

از دیگر راه های دریافت اقامت دائم کشور روسیه، اقامت از طریق اعلام پناهندگی است. با توجه به دشواری دریافت پناهندگی، ما پناهندگی روسیه را به شما توصیه نخواهیم کرد. مطالبی که در اختیار شما قرار گرفت، توضیحات مختصری در ارتباط با نحوه دریافت اقامت کشور روسیه بوده است. در این مقاله توضیح دادیم که اخذ اقامت پس از تحصیل در روسیه دشوار است و باید از راه های دیگری برای اقامت در کشور روسیه اقدام کرد. برای آشنایی بیشتر با شرایط مهاجرت به کشور روسیه می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *