مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » چک » اقامت پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در کشور چک

اقامت پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در کشور چکدریافت اقامت پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در کشور چک موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

کشور جمهوری چک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (شنگن) است که شرکتهای بین المللی زیادی در این کشور درحال فعالیت هستند. دانشجویانی که در جمهوری چک تحصیلات خود را می­گذرانند شانس بیشتری برای دریافت اقامت بعد از تحصیل خود را دارند.

در ادامه مقاله اقامت پس از تحصیلات دانشگاهی در کشور چک باب ما همراه باشید.

دریافت اقامت پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در کشور چک

 

موضوعی که ذهن بسیاری از متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند این است که آیا این کشور بعد از اتمام تحصیلات به شخص فرصت ماندن در کشور ار می دهد یا خیر.

در صورت دریافت اقامت پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در کشور چک باید بدانیم از چه طریقی می توان این اقامت را دریافت نمود.

شما باید در این کشور بعد از اتمام تحصیلات خود اقامت خود را از طریق دریافت یک شغل و مشغول به کار شدن تغییر دهید.

یکی از مشاغلی که در جمهوری چک فرصت شغلی بیشتری را ایجاد کرده است گردشگری است. گردشگری شغلی رو به رشد است و احتیاج به تسلط زبان نیز ندارد.

دانشجویان می­توانند با تحصیل در کشور چک بدون اخذ ویزا به کشورهای اروپایی را نیز تردد داشته باشند.

از آنجائیکه طبق قانون مهاجرت هیچ یک از کشورهای اروپایی به دانشجویان از همان ابتدا اقامت نمی­دهند، ادامه تحصیل در جمهوری چک طرفداران زیادی پیدا کرده است. زیرا شما با تحصیل در این کشور می توانید در کشورهای اروپایی دیگر رفت و آمد داشته باشید و در جست و جوی کار باشید. تا بتوانند از طریق تحصیل در این کشور اقامت خودتان را در اتحادیه اروپا نیز دریافت کنید.

به همین دلیل بسیاری از دانشجویان ایرانی پس از اتمام تحصیل نظر به اینکه بیش از 4 سال در این کشور زندگی کرده اند با ایجاد شغلی برای خود می­توانند درخواست اقامت در این کشور(اتحادیه اروپا) را دهند.

فرایند درخواست اقامت دائم

 

طبق قوانین اروپایی برای دریافت اقامت دائم، زندگی کردن به مدت 5 سال در آن کشور واجب می­باشد.

و البته این نکته حائز اهمیت است که  دانشجویانی که در جمهوری چک مشغول به تحصیل هستند نمی­توانند درخواست اقامت دائم در کشور چک را دهند اما پس از اتمام تحصیلات و یافتن شغل این امکان برایشان بوجود خواهد آمد.

از این رو دانشجویان مادامیکه دانشجو هستند تنها ویزای نوع D داشته و می­توانند با همین ویزا در کشور چک زندگی کنند و آنها نمی­توانند از طریق اقامت موقت یکساله که تا  5 سال تمدید می­شود برای دستیابی به هدف دریافت اقامت دائم استفاده کنند.

اما دانشجویان می­توانند پس از اتمام تحصیلاتشان و یافتن شغل مناسب با شرایط مناسب تری اقدام به دریافت اقامت دائم نمایند.

ادامه تحصیل در همه کشورهای اتحادیه اروپا از جمله جمهوری چک مشابه یکدیگر می­باشد.

فرایند اخذ ویزای تحصیلی در چک

 

اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیلات خود در کشور چک نیازمند اخذ ویزا می باشند.

برای اخذ ویزا شما در مرحله نیازمند اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود می باشید. پذیرش تحصیلی از طرف دانشگاههای جمهوری چک به منظور دریافت ویزای اتحادیه شنگن نمی­باشد، توجه داشته باشید پس از دریافت پذیرش از سوی دانشگاهای جمهوری چک شما باید اقدام به دریافت ویزای دانشجوئی شنگن نمائید.

در واقع ویزای دانشجوئی از طرف دانشگاه های جمهوری چک به منظور اجازه اقامت برای دانشجوی مورد نظر می­باشد و بایستی فرد پس از آن اقدام به دریافت ویزای دانشجوئی شنگن نماید.

پس در اینصورت دانشجویان غیر اروپایی که شهروندی حوزه شنگن را ندارند بایستی برای ادامه تحصیل در کشور چک ویزای دانشجوئی شنگن را دریافت کنند علاوه بر این اگر اقامت دانشجو بیش تر از 90 روز طول بکشد دانشجو موظف به دریافت اجازه اقامت از سوی کشور چک می­باشد.

 

بازار کار برای فارغ التحصیلان

 

1-  شغل هایی که کشور چک در آنها کمبود نیرو دارد عبارتند از متخصصان حوزهIT، مهندسان کارگران یدی حرفه ایی

2- شرکت های بزرگ همچون CEZ،AGROFERT،AGROPOL ، ZENTIVA ،اسکودا، بادویزر، Budvar و…

3-صنایع عمده:صنعت خودرو، مخابرات ، الکترونیک و بازیکنان بزرگ بین المللی در تمامی زمینه ها از بانکداری تا مشاوره و مدیریت و تجهیزات

ساعات کاری در کشور چک

 

ساعات کاری در کشور چک معمولا 40 ساعت در هفته که به هشت ساعت در طول روز تقسیم شده اند.

تعطیلات عمومی برای افراد 4 هفته در طول یک سال می­باشد.

مالیات در چک

 

و نرخ مالیات در این کشور اینگونه است که افراد خارجی مالیات بر درآمد می­پردازند و همچنین نرخ مالیات چه برای اتباع و غیر اتباع 15 درصد است و برای بررسی مالیات و موقعیت بیمه افراد با HM مالیات و گمرک HMRC می­توانند ارتباط گرفته و اطلاعات لازم را دریافت کنند.

 

دریافت اقامت پس از پایان تحصیلات و جستجوی کار

 

برای یافتن کار در جمهوری چک راههای مختلفی وجود دارد. وب سایت ها یکی از مهم ترین راههای جستجوی کار در جمهوری چک است.

افراد می­توانند روزمه خود را به همراه انگیزه نامه خود به کارفرمایان ایمیل نمایند و از آنجائیکه اکثر کارفرمایان علاقه به این دارند که فرد متقاضی به زبان چکی آشنایی داشته باشد بهتر است که رزومه و انگیزه نامه خود را به زبان چک بنویسند و ارسال کنند.

توجه داشته باشید بسیاری از شرکت های بین المللی هنگام مصاحبه از فرد درخواست کننده شغل تست های روانشناسی نیز می­گیرند و همچنان به گویش و پوشش متقاضی درخواست کار اهمیت زیادی قائلند.

 

مشهورترین وب سایت های شغلی در جمهوری چک

 

1- EURES –پورتال که توسط کمیسیون اروپا اطلاعاتی را در مورد فرصت های شغلی و خدمات رزومه قرار می­دهند.

2- CZ یکی از سایت های بسیار مناسب برای جستجوی شغل برای مهاجرین می­باشد که شغل هایی را معرفی می­نماید که نیاز به دانش چکی ندارند.

3- آژانس های استخدام که جزئیات این آژانس ها را می­توان در برگه های زرد مشاهده نمود.

4- روزنامه ها: ولادا-Fronta-DNES که یک روزنامه ملی با بخشی مختص به مشاغل می­باشد.

5- پراگ روزانه مانیتور- زبان روزانه الکترونیکی با لیستی از مشاغل

همچنان شرکت هایی هستند که هنگامی که جایی خالی در سیستم خود دارند همان روز اعلام می کنند و بهتر آن است که همان روز برای مصاحبه به آن شرکت مراجعه شود.

همچنان نمایشگاههای فرصت های شغلی نیز در جمهوری چک وجود دارد به نام jobdays که برای افراد خارجی فرصت های شغلی را معرفی می­کنند.

روش های دیگری هم برای جستجوی کار در جمهوری چک وجود دارد که می­توان به خدمات استخدام عمومی و روش سفته نیز اشاره نمود.

روش سفته به اینگونه است که از طریق تشکل های دانشجویی اطلاعات دانشجویان را دریافت نموده و برای کار با آنها تماس می­گیرند.

 

انواع ویزا در جمهوری چک

 

شهروندان اتحادیه اروپا برای ماندن در جمهوری چک احتیاجی به ویزا و یا اجازه کار ندارند. اما افرادی که عضو اتحادیه اروپا نیستند اگر به مدت سی روز قرار است در جمهوری چک اقامت گزینند بایستی ویزای مورد نظر را دریافت کنند و اگر بیش از 90 روز بعد از اتمام تحصیلات قصد ماندن در جمهوری چک را دارند می­باید ویزای موقت و یا ویزای کار تهیه کنند.

برای دریافت ویزای موقت یک گذرنامه معتیر به همراه بیمه بهداشت و درمانی و سندی که ثابت کند فرد مورد نظر قصد ماندن دارد لازم است. این سند می­تواند فعالیت های اقتصادی و یا برنامه های مطالعاتی و یا عضویت خانواده باشد.

درپایان

 

ما در این مقاله تلاش نمودیم اطلاعاتی را در خصوص دریافت اقامت پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در کشور چک خدمت شما متقاضیانی که قصد انجام تحصیلات خود را در این کشوردارید، ارائه دهیم.

راه­های بسیاری برای دریافت اقامت بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی در کشور چک وجود دارد، برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص لطفا با موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان بهره مند گردید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *