مهاجرت کاری یونان

اقامت در یونان از طریق کار

شرایط اقامت در یونان از طریق کار

برای اقامت در کشور یونان راه های متعددی وجود دارد که یکی از این راه ها اقامت در یونان از طریق کار است. از روش هایی از قبیل ازدواج، تولد فرزند، تحصیل و سرمایه گذاری می توان به اقامت و تابعیت در یونان دست یافت. اما به طور کلی مهاجرت از طریق کار می تواند گزینه مناسب تری باشد. دلایل این امر را موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه مقاله شرح می دهد.

اقامت در یونان از طریق کار

همان طور که می دانید دستیابی به اقامت در کشور یونان از طریق اقامت در یونان از طریق کار و فعالیت شغلی میسر خواهد بود. کشور یونان در حوزه شنگن قرار دارد. از این رو افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند، قادر خواهند بود به سایر کشورهای اروپایی عضو منطقه به راحتی تردد داشته و سفر کنند.

اقامت کاری در یونان

پیش تر گفته شد که یکی از راه های دستیابی به اقامت و تابعیت در کشور یونان، اقامت در یونان از طریق کار است. امروزه در کشور ایران یا کشورهای غیر اروپایی به سختی می توان به ویزای کار در یونان دست پیدا کرد. اما فردی که قصد مهاجرت کاری به یونان را دارد، از دو طریق می تواند عمل کند:

پیشنهاد کاری از سوی کارفرما (job offer)

دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما یا شرکت یونانی بسیار دشوار و زمان بر خواهد بود. چراکه فرآیندی در این میان وجود دارد که می بایست کارفرما آن را طی کند. بدین معنا که در ابتدا کارفرما می بایست شغل مد نظرش را به مدت 3 ماه در جراید یا سایر روش های اطلاع رسانی جهت استخدام نیروی تبعه یونانی منتشر کند. در صورتی که چنین فردی یافت نگردید، باید همین آگهی را 3 ماه دیگر در کشورهای منطقه اتحادیه اروپا به چاپ برساند. اگر مجددا هیچ فردی مراجعه ننمود، در این صورت کارفرما مجاز است از اتباع خارجی برای بر عهده گرفتن این شغل بهره برده و جذب نماید. در واقع این روش عملا غیر ممکن تلقی می گردد. چراکه در هر کشوری جهت جذب نیرو و استخدام نیروی کار، اولویت با اتباع بومی همان کشور یا اتحادیه اروپاست.

جست و جوی کار در یونان

در این روش فرد متقاضی کار در یونان می تواند با دریافت ویزای 6 ماهه این کشور، با هدف جست و جوی کار به یونان سفر کند. در واقع او به مدت 6 ماه مهلت دارد شغل مورد علاقه خود را پیدا نماید. در صورتی که کار مورد نظر خود را یافت، مجاز به اخذ ویزای همراه برای خانواده خود می باشد. در این حالت می بایست اسناد و مدارک مربوط به مسکن مورد اجاره را ارائه دهد.

باید توجه داشته باشید که چنانچه شخص متقاضی در مدت 6 ماه مهلت جهت یافتن فرصت شغلی، موفق به این کار نگردد، می بایست در زمان مقرر خاک کشور یونان را ترک گفته و به کشورش بازگردد. اما این امکان را دارد که مجددا برای این امر اقدام نماید.

شرایط کار برای اتباع اروپایی و غیراروپایی

شهروندان عضو منطقه اتحادیه اروپا می تواند بدون محدودیت در این کشور اقامت داشته و به کار بپردازند. در واقع اخذ ویزای کار یونان برای شهروندان اروپایی الزامی نیست. اما شهروندان خارجی و غیر اروپایی برای اقامت و کار در این کشور موظف به دریافت ویزای کار یونان هستند. در غیر این صورت اجازه اقامت و کار در این کشور را نخواهند داشت. در صورت بروز شرایط دیگر در این زمینه از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک بگیرید.

ویزای کار در یونان

فردی که قصد کار در یونان را دارد، می بایست شخصا مراجعه نموده و در راستای اخذ ویزای کار یونان که موسوم به ویزای نوع D است اقدام نماید. این نوع ویزا مختص کسانی است که همان طور که اشاره نمودیم از شرکت یا کارفرمای یونانی پیشنهاد شغلی دارند. در این صورت می توانند با دریافت ویزای نوع D به یونان رفته و مشغول به کار شوند.  این در شرایطی قابل اجراست که رزومه فرد متقاضی از سوی کارفرما یا شرکت یونانی تبار مورد تایید قرار گرفته باشد. فردی که در یونان مشغول کار است، پس از گذشت 5 سال فعالیت مستمر در حوزه شغلی خود، با پرداخت مالیات های مربوطه مجاز به اخذ اقامت دائمی در این کشور خواهد بود. وی می بایست پس از ورود به خاک کشور یونان، ظرف مدت 30 روز با مراجعه به اداره پلیس یونان کلیه اطلاعات و مشخصات خود را جهت دریافت اقامت کاری در این کشور ثبت نماید.

مدارک لازم جهت اجازه اقامت کار کدامند؟

همان طور که می دانید برای اقامت در یونان از طریق کار اجازه اقامت لازم است. مدارکی که جهت کسب اجازه اقامت کاری در یونان مورد نیاز است به قرار زیر است:

 • ارائه ویزای فرد متقاضی
 • اصل و تصویر گذرنامه
 • تعداد 2 قطعه عکس 4*6
 • بیمه سلامت فردی
 • گواهی بهداشت صادره از سوی بیمارستان دولتی
 • اسناد و مدارک مربوط به سند مالکیت یا اجاره مسکن برای اثبات محل اقامت متقاضی در یونان
 • ارائه نامه تمکن مالی صادره از سوی بانک
 • پرداخت مالیات های مربوطه

مدارک لازمه تمدید اجازه اقامت چیست؟

در موضوع اقامت در یونان از طریق کار ، برای تمدید اجازه کار مدارکی به شرح زیر مورد نیاز است که می بایست از سوی متقاضی تهیه و ارائه گردد:

 • گذرنامه دارای اعتبار همراه کپی کلیه صفحات
 • مجوز کار اولیه و تاییدیه محل اقامت متقاضی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواستی

درباره کار در یونان چه می‌دانید؟

شمار زیادی از مردم یونان در این کشور مشغول فعالیت شغلی هستند که طبق آمارهای به دست آمده، این تعداد برابر با 000/369/4 نفر شاغل تخمین زده شده است. در این کشور همه کارگران به صورت حرفه ای و غیر حرفه ای می توانند مشغول به کار شوند. میزان حقوق و دستمزد دریافتی توسط کارگران و کارمندان در یونان به قرار ذیل است:

 • مبلغ دریافتی کارمندان = بین 550 الی 1000 یورو
 • مبلغ دریافتی کارگران = بین 25 الی 45 یورو
 • مبلغ دریافتی یک مکانیک متخصص = بین 700 الی 200/1 یورو
 • مبلغ دریافتی سرکارگر = بین 1000 الی 1500 یورو
 • مبلغ دریافتی منشی = بین 200/1 الی 800/1 یورو
 • مبلغ دریافتی مدیرعامل = بین 500/4 الی 9000 یورو

کشور یونان از لحاظ بالاترین میزان ساعات کاری در سطح جهانی رتبه دوم را دارا است که تقریبا 810/1 ساعت می باشد. رتبه اول متعلق به کشور پرتغال است که میزان ساعات کاری برای افراد شاغل در این کشور به طور متوسط حدودا 823/1 ساعت است.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی خود را جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی به شما عزیزان درخصوص اقامت در یونان از طریق کار و یا به طور کلی مهاجرت به اروپا اعلام می دارد. لطفا از طریق تماس تلفنی رایگان یا مراجعه حضوری به دفتر این موسسه اقدام بفرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *