مهاجرت تحصیلی بلژیک

اقامت بلژیک از طریق تحصیل

اقامت بلژیک از طریق تحصیل

کشور بلژیک از سیستم آموزشی مناسب و با کیفیتی برخوردار است و اخذ اقامت بلژیک از طریق تحصیل متقاضیان زیادی از سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور در غرب اروپا واقع گردیده و یکی از از اصلی ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بشمار می رود. مردم در شمال کشور بلژیک به زبان هلندی و در جنوب و والونیا به زبان فرانسوی صحبت می نمایند. به طور کلی مردم این کشور از مهارت زبان های هلندی، فرانسوی و آلمانی برخوردار هستند.

شرایط اقتصادی در بلژیک بسیار مناسب است و مردم در این کشور از سطح زندگی بالایی برخوردار هستند. اگر چه مهاجرت به بلژیک به روش های مختلفی امکان پذیر است، اما اخذ اقامت بلژیک از طریق تحصیل یکی از آسانترین روش های مهاجرتی است که پس از اخذ دعوتنامه تحصیلی میسر می گردد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یکی از موفق ترین مجموعه های حقوقی در زمینه مهاجرت در کشور است که در این مورد، یاریگر شما خواهد بود.

اقامت تحصیلی بلژیک

تدریس در دانشگاه های بلژیک به زبان های هلندی، فرانسوی و انگلیسی است، اما اکثر برنامه ها در مقطع کارشناسی به زبان های فرانسوی و هلندی ارائه می گردد و معمولاً دانشجویانی که قصد یادگیری زبان های ذکر شده را دارند، تحصیل در بلژیک را انتخاب می نمایند. تحصیل در بلژیک رایگان نیست، اما طبق بررسی های انجام شده، هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی همچون انگلستان بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. دانشگاه های بلژیک از امکانات بسیار مناسبی در اختیار دانشجویان قرار می دهد و سیستم آموزشی این کشور از متدهای آموزشی کشور انگلستان پیروی می نماید.

اقامت بلژیک از طریق تحصیل در مدارس

تحصیل در مدارس کشور بلژیک به سه بخش پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه تقسیم شده است. تحصیل در پیش دبستانی رایگان است و والدین می توانند فرزندان خود را از سن 2 الی 3 سالگی در این مقطع ثبت نام نمایند. اگر چه تحصیل در مقطع پیش دبستانی اختیاری است، اما بیش از 90% کودکان در این مقطع مشغول به تحصیل هستند. اما تحصیل در مقطع ابتدایی تا پایان متوسطه در بلژیک اجباری است و کودکان می بایست از سن 6 سالگی وارد مدارس این کشور شوند. تدریس در مدارس بلژیک رایگان است و زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم به دانش آموزان آموزش داده می شود. مقطع ابتدایی به مدت 6 سال طول خواهد کشید و دانش آموزان از سن 12 سالگی وارد مقطع دبیرستان خواهند شد.

مقطع متوسطه در این کشور خود به 4 بخش تقسیم می گردد که عبارتند از:

 • آموزش متوسطه عمومی
 • آموزش متوسطه فنی و حرفه ای
 • آموزش متوسطه حرفه ای
 • آموزش متوسطه هنر

اخذ اقامت بلژیک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

همانطور که در بخش مقدمه بیان نمودیم، دانشگاه های بلژیک از اعتبار بالایی در میان کشورهای جهان برخوردار هستند. دانشگاه های این کشور دانشجویان بین المللی بسیاری را هر ساله پذیرش می نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور به مدت 3 سال است و دانشجویان در طی این دوره ملزم به گذراندن 180 واحد درسی هستند. دانشگاه های پزشکی و مهندسی در بلژیک جهت پذیرش دانشجو آزمون ورودی اخذ می نمایند و دانشجویان با کسب نمره قبولی امکان ادامه تحصیل در این رشته ها را خواهند داشت.

تحصیل در دانشگاه های بلژیک برخلاف مدارس این کشور رایگان نیست و دانشجویان می باید شهریه پرداخت نمایند. البته هزینه تحصیل در دانشگاه های بلژیک ارزان است. متوسط هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک 2000 تا 5000€ (یورو) است. اما اکثر برنامه ها در این مقطع به زبان فرانسوی ارائه می گردد و دانشجویان تنها در برخی از رشته ها امکان ادامه تحصیل به زبان های انگلیسی و هلندی را دارند.

اخذ اقامت بلژیک از طریق تحصیل کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک در مقایسه با مقطع کارشناسی متقاضیان بیشتری دارد، زیرا اکثر برنامه ها در این دوره به زبان انگلیسی ارائه می گردد و با توجه به کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های بلژیک دانشجویان بین المللی زیادی در صدد اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور هستند. دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی می باید دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5 باشند.

اخذ پذیرش جهت تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک براحتی امکان پذیر است و برخلاف مقطع کارشناسی با آزمون ورودی همراه نیست و دانشجویان با ارائه مدارک زیر می توانند نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور اقدام نمایند:

 • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات آن ها
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی
 • توصیه نامه از اساتید دوره های قبلی
 • برخورداری از تمکن مالی برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک

ناگفته نماند متد آموزشی در این دوره بصورت دانشجو محور است و دانشجویان خود می باید به تحقیق و جستجو بپردازند. در این زمینه معرفی دانشگاه های بلژیک نیز می تواند کمک شایانی به داوطلبان مهاجرت تحصیلی بلژیک داشته باشد.

بهترین دانشگاه های بلژیک از این قرارند:

 • دانشگاه کاتولیک لون
 • دانشگاه خنت
 • دانشگاه کاتولیک لوون
 • دانشگاه وریج بروکسل
 • دانشگاه آزاد بروکسل
 • دانشگاه آنتورپ
 • دانشگاه لی یژ
 • دانشگاه مون

اخذ اقامت بلژیک از طریق تحصیل کارشناسی ارشد

تحصیل دکتری در بلژیک

پذیرش در مقطع دکترا از طریق استاد راهنما امکان پذیر است. دانشجویان می توانند از طریق مشاهده فعالیت های علمی و پژوهشی اساتید دانشگاه های بلژیک و ارسال رزومه و مصاحبه با آنان استاد راهنمائی را برگزینند. البته در برخی موارد موقعیت های تحصیل دکترا در دانشگاه های مختلف بلژیک معرفی می شود و دانشجویان می توانند با ارسال درخواست پذیرش خود نسبت به تحصیل در این مقطع اقدام نمایند. ناگفته نمانند هزینه فرم های درخواست پذیرش در مقطع دکترا در این کشور 50 تا 100€ (یورو) هزینه دارد و دانشجویان به هنگام تکمیل این فرم می باید نهایت دقت خود را بنمایند.

امکان اخذ بورسیه تحصیلی در این دوره نسبت به دو دوره قبلی بیشتر است و معمولاً دانشجویانی که از رزومه های قوی برخوردار هستند، شانس بیشتری برای تحصیل رایگان در این کشور خواهند داشت. دانشگاه های بلژیک دوره های فوق دکترا را نیز ارائه می نمایند، اما در پایان این دوره مدرکی مبنی بر گذراندن دوره فوق دکترا به دانشجویان تعلق نمی گیرد.

بورسیه های تحصیلی بلژیک

همانطور که بیان نمودیم تحصیل در بلژیک رایگان نیست و معمولاً اکثر دانشجویان جهت کاهش هزینه های خود در صدد اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک هستند. دانشگاه های بلژیک بورسیه های متعددی را ارائه می نماید که برخی از آن ها در جدول زیر نشان داده شده است:

بورسیه های تحصیلی بلژیک توضیحات
بورسیه های دولتی و منطقه ای این بورسیه ها از سوی دولت و منطقه فلاندرز بلژیک به دانشجویان ارائه می گردد.
بورسیه های دانشگاهی این بورسیه ها توسط دانشگاه های بلژیک به دانشجویان ارائه داده می شود.
بورسیه های تحصیلی آرس این بورسیه ها متعلق به دانشجویان بین المللی می باشد.

لازم بذکر است دانشجویان در بلژیک مجاز به انجام کار ضمن تحصیل هستند. البته با توجه به مقطع تحصیلی دانشجویان میزان ساعات کاری به صورت محدود و به شرح زیر است:

 •  مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته
 • مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته
 • مقطع دکتری 30 ساعت در هفته

مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارند تا با معرفی شرایط تحصیل در دانشگاه های مختلف جهان، دانشجویان عزیز را در انتخاب بهترین گزینه تحصیلی یاری نمایند. دانشجویان عزیز می توانید در زمینه شرایط کار پس از تحصیل در بلژیک از مشاوره های مفید این مجموعه بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *