مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » استونی » اقامت از طریق کار استونی

اقامت از طریق کار استونیاستونی از جمله کشورهای اروپایی است که که نرخ بیکاری در این کشور 19% تخمین زده شده است. جستجوی کار در استونی نسبتاً دشوار است. اما پس از یافتن کار در استونی افراد می­توانند اقامت از طریق کار استونی را اخذ نمایند. اقتصاد کشور استونی بر پایه تجارت است و در زمینه تولید ناخالص داخلی و کشاورزی دارای شرایط مطلوبی نمی­باشد. اکثراً کارآفرینان با ایجاد کسب و کار در این کشور می­توانند کسب درآمد نمایند. دیگر افرادی که قصد دارند با اخذ ویزای کاری به این کشور مراجعت نمایند، می­باید ابتدا دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایی در استونی اخذ نمایند، تا بتواند برای دریافت ویزای استونی اقدام نمایند. با توجه به میزان بیکاری بالا یافتن کار با مراجعه به موسسات کاریابی این کشور سودمند نمی­باشد. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمائی های لازم را در اختیار دوستان قرار می­دهند.

ویزای کاری استونی بنام ویزای نوع D شناخته می­شود که قبل از اخذ این ویزا می­باید کارفرمای مربوطه پیشنهاد کاری  شخص مورد نظر را در اداره حفاظت از مرزهای کشور استونی به ثبت رسانیده باشد. ویزای فوق در واق اقامت موقت فرد در کشور استونی است و پس از اینکه فرد بتواند بمدت چند سال بصورت مستمر در این کشور به انجام کار بپردازد امکان دریافت اقامت از طریق کار استونی برای وی مهیا خواهد شد. همچنین دانشجویانی که ادامه تحصیل در استونی را برگزیده اند، نیز در صورت یافتن کار اجازه دارند بصورت پاره وقت به انجام کار بپردازند.

مهاجرت کاری به استونی

کارفرمایان در استونی تنها در صورتی اجازه استخدام کارکنان خارجی و ارسال پیشنهاد کاری به خرج از استونی را دارند، که آگهی استخدام خود را به مدت 3 ماه در این کشور منتشر نمایند، در صورتیکه در این مدت فردی با مهارت های لازم را نیابد، اجازه انتشار آگهی به دیگر کشورها به وی داده خواهد شد. پس از آن در صورت یافتن نیروی مورد نظر خود از دیگر کشورها اجازه ارسال دعوتنامه کاری خواهد داشت. تبعه­ی خارجی که متقاضی انجام کار در استونی است، پس از اخذ دعوتنامه کاری می­تواند به سفارت استونی در کشور مبدأ خود مراجعه نموده و نسبت به دریافت ویزای کاری استونی درخواست نماید.

ویزای کار و اقامت از طریق کار دراستونی

اخذ ویزای کاری استونی بدلیل ارائه دعوتنامه کاری یکی از دشوارترین ویزاهای کشور استونی محسوب می­شود. شهروندان کشورهای اروپایی نیازی به اخذ ویزای کاری استونی نداشته و بدون دریافت ویزا می­توانند به این کشور مراجعت نموده و ب انجام کار بپردارند. اما شهروندان کشورهای غیر اروپایی پس از اخذ ویزای کاری باید نسبت به اقامت موقت این کشور که بمدت 2 سال است اقدام نمایند. پس از پایان اعتبار اقامت می­توانند جهت تمدید آن که بمدت 5 سال دیگر نیز تمدید خواهد شد اقدام نمایند. شهروندان غیر اروپایی با 5 سال انجام کار در استونی می­توانند اقامت از طریق کار استونی را دریافت نمایند.

اقامت از طریق کار استونی

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری استونی

متقاضیان انجام کار در استونی پس از دریافت دعوتنامه شغلی می­بایست مدارک زیر را برای اخذ ویزای کاری استونی به سفارت این کشور ارائه نمایند:

  • پاسپورت معتبر
  • مدارک تحصیلی و فنی فرد متقاضی
  • ارائه گواهی عدم سویابقه کیفری
  • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت شخص
  • ارائه مدارک هویتی ( کارت ملی و شناسنامه)
  • گواهی تمکن مالی متقاضی برای زندگی در استونی

ناگفته نماند می­بایست تمامی مدارک فوق به زبان انگلیسی ترجمه شده و به تأیید وزارت امورخارجه و دادگستری رسانیده شود.

اخذ اقامت دائم استونی از طریق کار

همانطور که پیشتر بیان نمودیم افراد می­توانند نسبت به اخذ اقامت از طریق کار استونی اقدام نمایند. بدین گونه که این دسته افراد می­بایست به مدت چند سال در این کشور به انجام کار بپردازند، پس از آن اجازه درخواست اقامت دائم استونی به وی داده خواهد شد. دانشجویان نیز اجازه انجام کار دانشجویی در کنار تحصیل در استونی را دارند. الیته میزان ساعات کاری دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی شان با یکدیگر متفاوت است. بگونه ای که دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اجازه دارند بمدت 20 ساعت در هفته به انجام کار بپردازند و دانشجویان دوره دکترا اجازه 30 ساعت انجام کار دانشجویی در استونی را خواهند داشت. میزان حقوق و دستمزد در نظر گرفته شده برای دانشجویان در این کشور ساعتی 10 یورو می­باشد.

دستمزد و حقوق کارکنان در استونی

یافتن کار در استونی کمی دشوار است، اما بازار کار IT در این کشور مناسب است و افرادی که در این زمینه از مهارت خاصی برخوردار هستند شانس بیشتری برای یافتن کار خواهند داشت. تمامی امور در مکان های کسب و کار در استونی بصورت دیجیتال انجام می­شود و از جمله مشاغل مورد نیاز کشور استونی در زمینه IT می­باشد. در سال های اخیر کشور استونی توانسته است به اقتصاد قابل رشدی دست یابد. متوسط حقوق دستمزد در استونی در پایتخت این کشور شهر تالین 470-510 دلار آمریکا است برای افرادی که شرکت هایی با کسب و کار آنلاین راه اندازی نموده اند.

ناگفته نماند دولت استونی از کارآفرینان استقبال نموده و شرایط کارآفرینی در این کشور بسیار مناسب است. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمندان به سرمایه گذاری در اتریش را یاری و راهنمایی می­نمایند. البته مهاجرینی که دارای تخصص و یا مهارت خاصی هستند، می­توانند درآمدی بالاتر از مبلغ فوق را در این کشور دریافت نمایند. بطور کلی متوسط حقوق کارکنان در کشور استونی 900 دلار در ماه تخمین زده شده است و متخصصین IT در این کشور دارای درآمدی بالاتر از 900 دلار در ماه می­باشند.

پیدا کردن کار و موسسات کاریابی در استونی

افرادی که قصد مهاجرت کاری به استونی را دارندو پس از آن بدنیال اقامت از طریق کار استونی هستند، می­توانند با مراجعه به موسسات کاریابی موجود در این کشور به جستجوی شغل مورد نظر خود بپردازند. از جمله مهمترین موسسات کاریابی استونی عبارتند از:

EURES ●

CV KESKUS ●

CV ONLINE ●

Express JOB ●

Skillific ●

موسسات دیگری نیز در استونی وجود دارد که به جستجوی نیروی مورد شرکت های می­پردازد. این موسسات که به موسسات کارمند یابی معروفند عبارتند از:

Arista HRS ●

Biuro ●

Brandem●

CTRL ●

ما به دوستان و علاقمندان مهاجرت کاری به دیگر کشورها پیشنهاد می­نمائیم شرایط اخذ ویزای کار آلمان را نیز مطالعه نمایند و پس از آن با اطمینان بیشتری تصمیم گیری نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *