مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » استونی » اقامت از طریق پناهندگی در استونی

اقامت از طریق پناهندگی در استونیراههای مختلفی برای کسب اقامت اروپایی وجود دارد که یکی از آنها، اقامت از طریق پناهندگی در استونی می باشد. لازم است متقاضیان مهاجرت به استونی بدانند که پروسه اقامت از طریق پناهندگی در استونی یک پروسه ساده ای نمی باشد و این امر مستلزم طی مراحل اداری و اجرایی خاص خود می باشد. بنابراین متقاضیان پناهندگی در کشور استونی در ابتدا می بایستی درخواست پناهندگی خود را به اداره پلیس و گارد مرزی استونی تحویل دهد و پس از تایید حفاظت بین المللی توسط اداره تابعیت و مهاجرت (CMB) ، ویزای اقامت موقتی (TRP) استونی برای متقاضیان صادر می شود.

از سال 2015 و با تشدید جنگ های داخلی در کشورهای خاورمیانه از جمله کشور سوریه، اتحادیه اروپایی (EU) با بحران بی سابقه مهاجرت پناهجویان به کشورهای عضو اتحادیه مواجه شد. آمارها نشانگر آن است که در حدود 1.5 میلیون پناهنده وارد خاک اروپا شده است. بخشی از این جمعیت پناهجو نیز وارد استونی شده اند و به موجب تعهدات این کشور در کنوانسیون پناهندگی ملل متحد، استونی بر اساس سهمیه های اعلامی نسبت به پذیرش پناهندگان اقدام می نماید و فقط پناهندگان بهره مند از حفاظت بین الملل حق اخذ اقامت استونی را دارند. به دلیل فرآیند مشکل و ریسک آمیز اخذ اقامت استونی از طریق پناهندگی، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راههای قانونی و آسانتری را برای اخذ اقامت استونی به هموطنان عزیز توصیه می کنند.

درباره کشور استونی

جمهوری استونی یک جمهوری بالتیکی واقع در شمال اروپا می باشد. اهمیت استونی برای مهاجران از آن روی می باشد که استونی عضوی از کشورهای اتحادیه اروپایی (EU)و ناحیه شنگن می باشد. استونی در سال 1991 استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی بدست آورد و از سال 2004 بخشی از اتحادیه اروپایی و NATO تبدیل شد. به لحاظ جغرافیایی، این کشور  در جنوب با لیتوانی، در شرق با روسیه، در شمال با خلیج فنلاند و در غرب با دریای بالتیک مرز مشترک دارد.

لازم به توضیح است که پایتخت استونی شهر تالین و جمعیت این کشور در حدود 1287000  نفر می باشد. استونی یکی از پیشگامان دولت دیجیتال و از جمله کشورهای پیشرفته دیجیتالی اروپا می باشد. به همین خاطر، کلیه شهروندان استونیایی دارنده کارت شناسایی دیجیتالی این کشور امکان دسترسی به حدود 4000 سرویس آنلاین شامل بانکداری، خرید و فروش، آموزش و … دارند.

اقامت از طریق پناهندگی در استونی

ویزای اقامت استونی و شرایط اخذ آن

بر اساس قوانین مهاجرتی کشور استونی، مهاجران خارجی که قصد زندگی و انجام فعالیت در کشور استونی را دارند، جهت ورود به این کشور  نیازمند اخذ ویزای اقامت استونی می باشند. متقاضیان می توانند ویزای اقامت استونی را در 2 نوع اقامت دائمی(PRP) و موقتی (TRP) اخذ نمایند. راههای اخذ ویزای اقامت استونی شامل اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق سرمایه گذاری، اقامت از طریق کار، اقامت از طریق ازدواج و نیز اقامت از طریق پناهندگی در استونی می باشد.

متقاضیان با تحویل مدارکی شامل اصل و کپی پاسپورت بین المللی، اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی سند ازدواج، مدرک بیمه سلامت، 1 قطعه عکس پاسپورتی  و نیز مدرک تمکن مالی می توانند متقاضی ویزای اقامت استونی باشند. مزایای اقامت دائمی (PRP) و موقتی استونی (TRP) به شرح جدول زیر می باشد :

امتیازات اقامت موقتی استونیامتیازات اقامت دائم استونی
ü      تشکیل یک شرکت تجاریü      دسترسی به سیستم آموزشی و بهداشتی رایگان
ü      زندگی در کشوری امن، دموکراتیک و با ثبات سیاسیü      حق کار و زندگی در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و ناحیه شنگن
ü      نرخ مالیات پایین
ü      امکانات و تسهیلات عالی برای استارت آپ ها و کارآفرینان بخش IT
ü      دسترسی به وام دولتی
ü      مسافرت بدون ویزا در کل اتحادیه اروپایی (EU)
ü      امکان سرمایه گذاری و سودآوری کلان حاصل از تجارت آزاد در اروپاü      امکان حایز صلاحیت شدن برای اخذ تابعیت اروپایی در آینده

درخواست حفاظت بین المللی برای اقامت استونی

اعطای حفاظت بین المللی به شهروندان خارجی در استونی  بر اساس قانون اعطای حفاظت بین الملل به بیگانگان تنظیم می شود و متولی رسیدگی و صدور مجوز حفاظت بین المللی برای متقاضیان پناهندگی در استونی اداره تابعیت و مهاجرت (CMB) می باشد. فرآیند درخواست حفاظت بین المللی توسط پناهجویان در استونی همانند پناهندگی در آلمان، فرانسه و هلند یک پروسه طولانی به شمار می رود که تا 6 ماه و یا حتی 1 سال نیز طول می کشد.

در ابتدا مسئولین امر وضعیت پناهجو را با توجه به شرایط پناهندگی تعریف شده توسط سازمان ملل تطبیق می دهند. اگر با توجه به شواهد و مدارک ارائه شده، شرایط پناهندگی شخص احراز گردد، فرد به عنوان پناهنده در استونی محسوب شده و حق حفاظت بین المللی برای وی صادر می شود. 2 راه برای تحویل درخواست پناهندگی در استونی وجود دارد:

  • راه اول این است که قبل از ورود به کشور، درخواست پناهندگی را می توان به مامور گارد مرزی استونی تحویل داد. این شیوه زمانی است که متقاضی به هیچ گونه ویزا، پاسپورت یا کارت اقامت استونی دسترسی ندارد.
  • راه دوم تحویل درخواست حین اقامت در استونی می باشد. در این شیوه ، پناهجویان درخواست خود را مستقیما به CMB تحویل می دهند.

شرایط اقامت استونی از طریق پناهندگی

یکی از حقوق اعطاء شده به پناهجویان در استونی، اعطای حق اقامت از طریق پناهندگی در استونی می باشد. از تاریخ 2007.02.01، فصل IV قانون بیگانگان موارد خاصی جهت صدور ویزاهای اقامت موقتی توسط دستورالعمل2004/81/EC پیش بینی می کند. دستورالعمل مذکور صدور اقامت موقتی استونی را برای قربانیان خشونت انسانی درنظر می گیرد که در مبارزه بر علیه خشونت انسانی همکاری می کنند یا برای کسانی که انگیزه کافی جهت همکاری با مسولین صلاحیتدار را دارند.

پس براساس بخش 14 قانون موسوم به قانون بیگانگان، اقامت از طریق پناهندگی در استونی از نوع اقامت موقتی است و ممکن است در توافق با مصالح عمومی یا تسهیل بیان شرایط مدرک جرم برای قربانیان صادر شود اگر:

  • فرد بیگانه قربانی یا شاهد بر اعمال خشونت بار ضد انسانی تعریف شده مطابق قوانین و شرایط اعلامی باشد.
  • فرد بیگانه قبلا مدارک و شواهد خود را دال بر قربانی شدن خود در اعمال ضد انسانی به مراجع ذی صلاح ارائه دهد.
  • او کلیه روابط خود را با شخص با اشخاصی که مظنون یا مرتکب جنایت شده اند، متوقف سازد.

 

بر طبق قوانین مهاجرتی استونی پناهندگان دارای حق حفاظت بین المللی در ادامه پروسه اقامت از طریق پناهندگی در استونی می توانند با احراز شرایطی، اقامت موقتی خود را به اقامت دائمی تبدیل کنند. جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره اقامت کشورهای دیگر اروپایی همانند اقامت سوئیس، هلند، آلمان و … با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *