مهاجرت به کشور آلمان

اقامت از طریق پناهندگی در آلمان

اقامت از طریق پناهندگی در آلمان

افراد زیادی سعی به دریافت اقامت از طریق پناهندگی در آلمان را دارند. کشور آلمان جمعیت پناهندگان را متناسب با جمعیت و مساحت ایالت ها تقسیم بندی می­ نماید. بطوریکه ایالت­هایی که دارای مساحت بزرگتر و جمعیت کمتری هستند، پناهجویان بیشتری را در این ایالت ها انتقال می ­دهند.

سیستم پذیرش پناهندگان 

کشور آلمان با برنامه ریزی هایی که در مورد پناهندگان نموده، پناهنده از بدو ورود خود به این کشور دارای حداقل جای خواب می­ باشد. ابتدا افراد در مراکزی همانند سالن های ورزشی، مدارس قدیمی و… جای داده می­ شوند.

سپس با بررسی پرونده و قانون سهمیه بندی پناهجویان در آلمان به شهرها و مکان های دیگر انتقال داده می ­شوند. پناهجویان در ابتدا به مدت 6 ماه در یک مکان مستلزم رعایت قانون اقامت اجباری این کشور می ­باشند. در این مدت فرد اجازه دور شدن از اقامتگاه خود را طبق حدودی که این دولت معین نموده است را ندارد.

همچنین پناهجویان در این مدت اجازه سفر به سایر ایالت های کشور آلمان را نیز ندارند. پس از گذشت سه الی شش ماه فرد از مکان اولیه به مکان های دیگر منتقل می شود. ممکن است برخی پناهنده ها با تمکن مالی خودشان به خانه های شخصی باشد انتقال داده می ­شود. البته این روند در ایالت های مختلف آلمان با یکدیگر متفاوت است.

پروسه پناهندگی در کشور آلمان

پناهندگی در کشور آلمان شامل دو مرحله می­ باشد:

مرحله اول

 • در این مرحله پناهجویان در اقامتگاه هایی نگهداری می ­شوند که برای هر فرد 6.5 متر مربع فضای شخصی در نظر می­ گیرند.
 • این اقامتگاه ها دارای امکاناتی همچون پزشک، سالن غذاخوری، سالن های خواب با ظرفیت زیاد و همچنین پلیس می ­باشد.
 • در این مرحله از پناهجویان عکس و اثر انگشت گرفته می­ شود و پرونده پناهندگی برایشان تنظیم می­ گردد.
 • سپس پرونده آنها به سازمان فدرال جنایی فرستاده خواهد شد.
 • همچنین در این مرحله از پناهجویان دلیل ترک زادگاهشان پرسیده می­ شود.
 • در نهایت برای تشکیل پرونده پناهجویی تصمیم گیری می ­نمایند.
 • سازمان فدرال جنایی پرونده پناهجویان را بررسی نموده و در صورتیکه فرد در کشور دیگری از اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی داده باشد به همان کشور ارجاع داده خواهد شد.

مرحله دوم

 • پناهجویانی که پرونده پناهجویی برای آنها ایجاد شده است به این مرحله خواهند رسید.
 • در این مرحله پناهجویان طبق قوانین سهمیه بندی به ایالت های مختلف کشور آلمان فرستاده می­ شود.
 • در ابتدا به آنها اسکان های گروهی داده می ­شود.
 • بسیاری از پناهجویان درخواست اقامت در شهرهایی را می ­دهند که بستگان آنها هستند،
 • اما با این درخواست فقط در مورد افراد زیر 18 سال موافقت می­ شود.
 • در این مرحله از ابتدای سال میلادی اجازه سفر به دیگر ایالات آلمان به پناهجویان داده می­ شود.
 • کسانی که پرونده پناهجویی آنها به این مرحله می ­رسد شامل مزایایی می شوند.
 • از جمله اجازه کار- تردد در دیگر شهرهای آلمان- پرداخت 352 یورو در ماه از سوی دولت به افراد بیکار و همچنین هزینه سکونت و گرمایش آنها نیز از سوی نهادهای ایالتی در کشور آلمان پرداخت خواه شد.

طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده پناهجویی

کشور آلمان غالباً در طی سه ماه به پرونده پناهجویان این کشور رسیدگی می­ کند. اما در برخی موارد ممکن است این رسیدگی 1 سال و یا بیشتر به طول بیانجامد. یکی از دلایل افزایش درخواست پناهندگی در سال های اخیر در این کشور طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده پناهجویان است. پس از تصمیم گیری در مورد پرونده پناهجویان نامه ای کتبی در رابطه به این موضوع (پذیرش و یا عدم پذیرش پناهجو) برای پناهجو ارسال می­ گردد.

آخرین خبرهای پناهندگی در آلمان

در سال های اخیر به دلیل افزایش درخواست پناهندگی در کشور آلمان، این کشور سخت گیری های زیادی در مورد پذیرش پناهجویان اعمال نموده است. در برخی موارد پناهجویان درصورت عدم پذیرش، بایستی ظرف مدت 3ماه کشور آلمان را ترک نمایند. طبق آماری در فوریه 2018 موجود است آمار پناهجویان در ژانویه همین سال 6 درصد کاهش داشته است.

اقامت از طریق پناهندگی در آلمان

افرادی که تقاضای پناهندگی به کشور آلمان را داده اند بایستی منتظر پاسخ پذیرش خود از سوی اداره فدرال مهاجرین بماند. در صورت موافقت این اداره به فرد اجازه اقامت داده خواهد شد. اقامت از طریق پناهندگی در آلمان طولانی می­ باشد.

پناهجویان در بدو ورود به خاک کشور آلمان بایستی خود را به اداره­ ای که پناهجویان خود را معرفی می ­نمایند مراجعه نماید. پس از آن فرد درخواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرین و پناهندگان در این کشور می­ فرستد. پناهجویان در اداره فدرال مهاجرین کشور آلمان طی مصاحبه ای بایستی دلایل خروج از کشور خود و عدم برگشت به کشور خویش را بیان نماید. در صورت پذیرش دلایل وی از سوی اداره مهاجرین کشور آلمان به فرد اجازه اقامت این کشور داده خواهد شد.

به رسمیت شناخته شدن حقوق پناهجویان 

پس از اینکه اداره مهاجرین و پناهجویان کشور آلمان با پرونده پناهجو موافقت نمود، از آن پس به فرد اجازه اقامت در این کشور داده خواهد شد. پناهنده از حقوقی همچون اجازه کار، سفر نمودن به دیگر شهرهای آلمان بهره خواهد برد.

دولت آلمان به پناهجویان  از طریق پرداخت هزینه های کلاس زبان آلمانی در جهت یادگیری زبان این کشور کمک می­ نماید. همچنین پس از قبول شدن پرونده پناهجویان ماهانه مبلغی حدود 530 یورو به افراد بیکار پرداخت می­ نمایند. با اینکه پروسه اقامت از طریق پناهندگی در آلمان زمانبر است اما افراد در جهت بدست آوردن حقوق و به رسمیت شناختن خود در این مدت تلاش می­ نماید.

چه کسانی در آلمان نمی ­توانند پناهنده شوند؟

 1. داشتن امنیت در زندگی از جمله مسائلی است که دولت آلمان اهمیت ویژه ایی می ­دهد.
 2. از این رو افرادی که کشور آنها از لحاط امنیتی دارای شرایط مساعدی باشد،
 3. دولت آلمان با درخواست پناهندگی این افراد موافقت نخواهد نمود.
 4. اکثراً سازمان فدرال مهاجرین و پناهجویان با اقامت از طریق پناهندگی در آلمان در صورتی موافقت می­ نماید که کشورهای اصلی پناهجویان از امنیت برخوردار نباشد و یا فرد به دلایلی امنیتی به این کشور پناه آورده باشد.

رد شدن تقاضای پناهندگی در آلمان 

هنگامی که با درخواست پناهندگی افراد موافقت نشود افراد یا این کشور را ترک می­ نمایند. برخی از آنها در مقابل این عدم پذیرش مقاومت می­ نماید. افرادی که نسبت به عدم پذیرششان در این کشور اعتراض دارند می ­توانند طی یک هفته به دادگاه این کشور نسبت به رأی اداره مهاجرین شکایت نماید.

پس از شکایت فرد دولت آلمان پس از دو هفته به پرونده وی رسیدگی می نماید. در ضمن فرد بایستی دلایل اصلی ماندن خود را در آلمان بصورت کتبی در اختیار دادگاه این کشور قرار دهد. افرادی که قصد دریافت اقامت از طریق پناهندگی در آلمان را دارند سوالات زیادی در این مورد دارند از جمله:

 1.  آیا با درخواست پناهندگی در کشور آلمان می­توان به ادامه تحصیل در این کشور پرداخت؟
 2. آیا حقوقی که دولت آلمان به پناهندگان این کشور در نظر می­گیرد برابر با حقوق سایر شهروندن است؟
 3. چقدر طول خواهد کشید که از طریق پناهندگی اقامت خود را دریافت نمود؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی و مشاوره برای کسانی که قصد دریافت اقامت آلمان را دارند،می باشد. همچنین افراد جهت مشاوره با کارشناسان می­ توانند با این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *