مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » استونی » اقامت از طریق تحصیل در استونی

اقامت از طریق تحصیل در استونیبا اخذ ویزای اقامت از طریق تحصیل در استونی ، دانشجویان به راحتی می توانند اقامت اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگن را کسب نمایند. دلیل اهمیت موضوع اقامت از طریق تحصیل در کشور استونی این است که دانشجویان علاوه بر برخورداری از اقامت اروپایی، جهت ورود به استونی و تحصیل در این کشور نیازمند ویزای اقامت استونی می باشند. به عبارت دیگر، چیزی به عنوان ویزای تحصیلی در استونی وجود ندارد و کسب مجوز تحصیل در استونی فرآیندی کاملا متفاوت را با شرایط مجزا و خاص برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپایی طی می کند.

در حال حاضر دانشجویان بیش از 70 کشور جهان در کشور استونی مشغول تحصیل می باشند. استونی دارای 12 دانشگاه دولتی و 8 دانشگاه خصوصی می باشد. بیش از 250 برنامه تحصیلی توسط دانشگاه های استونی در 3 مقطع لیسانس (3 سال)، فوق لیسانس (2 سال) و دکتری (4 سال) به د انشجویان ارائه می شود. استونی از سیستم انتقال واحد اروپایی (ECTS) بهره می گیرد و به همین دلیل مدرک تحصیلی استونی دارای اعتبار بین المللی است. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به سوالات عزیزان درباره موضوع شرایط اخذ انواع ویزای اقامت اروپایی می باشند.

دلیل جذابیت تحصیل در استونی

کشور استونی از دیرباز مقصد تحصیلی جذابی برای دانشجویان خارجی به شمار می آید. بر همگان معلوم است که استونی به عنوان کشور عضو اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگن از سیستم آموزش عالی برتر و معتبری برخوردار است. جالب است بدانید تالین Tallinn پایتخت کشور استونی می باشد که توسط intelligentcommunity.org به عنوان یکی از 7 شهر هوشمند جهان معروف است. بنابرین، استونی یکی از پر اتصال ترین کشورهای جهان با کارتهای شناسایی الکترونیک، دولت الکترونیک، بانکداری آنلاین و رای گیری آنلاین می باشد.

از جذابیت های تحصیلی دیگر استونی برای دانشجویان خارجی این است که استونی مهد استارت آپ اروپا است. بنابراین جای تعجب هم نیست که بدانید کشور استونی پر از شرکتهای استارت آپ موفق شامل TransferWise, CrabCAD, Fortune و غیره می باشد. شعبه اصلی شرکت اسکایپ در استونی قرار دارد و این شرکت بورسیه هایی برای دانشجویان خلاق IT در کشور استونی اعطاء می کند. همچنین تدریس انگلیسی برنامه های دانشگاهی، مدارک معتبر بین المللی، امکان کار ضمن تحصیل و  بهره مندی از اقامت 6 ماهه پس از اتمام تحصیلات جهت کاریابی و … همگی از نقاط قوت تحصیل در استونی می باشد.

اقامت تحصیلی دانشجویان اروپایی در استونی

نظر به اینکه هیچ گونه ویزای تحصیلی در کشور استونی صادر نمی شود، دانشجویان اروپایی بایستی مجوز اقامت موقتی خود را از اداره مهاجرت استونی اخذ نمایند. بنابرین به جای ویزای تحصیلی همانند دیگر کشورها مثل ویزای دانشجویی آلمان، فرانسه، انگلیس و …، در کشور استونی گزینه اقامت از طریق تحصیل برای دانشجویان فراهم است. پس، دانشجویانی که قصد تحصیل در استونی به مدت بیش از 3 ماه را دارند نیازمند اخذ ویزای اقامت موقتی این کشور هستند.

شرایط اخذ اقامت از طریق تحصیل در استونی این گونه می باشد که متقاضیان می بایست مکان اقامت شان را در اداره شهرداری محلی ثبت نمایند. لازم به یادآوری است که مهلت پروسه درخواست ثبت نیز تا 3 ماه می باشد. ویزای اقامت تحصیلی استونی تا 5 سال معتبر است و به شرط احراز صلاحیت اولیه به طور اتوماتیکی به مدت 5 سال دیگر نیز تمدید می شود. در عرض 1 ماه پس از اخذ ویزای اقامت تحصیلی، دانشجو بایستی جهت دربافت Estonian ID اقداام نماید  چرا که این ID در حکم گواهی حق اقامت دانشجو شناخته می شود.

اقامت از طریق تحصیل در استونی

اقامت تحصیلی دانشجویان غیراروپایی در استونی

دانشجویان غیراروپایی مثل دانشجویان ایرانی در وهله اول بایستی بدانند که آیا آنها برای ورود به کشور استونی نیازمند اخذ ویزا هستند یا خیر. چراکه شهروندان برخی کشورهای خارجی از حق مسافرت معاف از ویزا به کشور استونی برخوردار می باشند. مثلا دانشجویان ایرانی برای ورود به استونی نیازمند اخذ ویزا از سفارت استونی در تهران می باشند. در این صورت، 2 نوع ویزای اقامت کوتاه مدت ( نوع C- کمتر از 90 روز) و ویزای اقامت بلند مدت (نوع D- به مدت 3 الی 12 ماه) وجود دارد که دانشجویان جهت ورود به ناحیه شنگن و بنا به مدت تحصیلاتشان می توانند درخواست دهند.

اگر مدت تحصیل بیش از 12 ماه باشد، علاوه بر ویزای شنگن، ویزای اقامت موقتی استونی (TRP) نیز برای تحصیل در کشور استونی مورد نیاز است. پس توصیه کارشناسان درخواست ویزای TRP قبل از ورود به استونی می باشد که امکان دارد فرآیند درخواست آن تا 2 ماه نیز به طول بیانجامد. درخواست ویزای شنگن و  ویزای TRP را می توان همزمان تحویل داد. لازم به یادآوری است که ویزای TRP استونی کل دوره تحصیلی دانشجویان را تحت پوشش قرار می دهد. توجه شود که دانشجویان برای درخواست تمدید ویزای TRP بایستی از 2 ماه قبل اقدام نمایند. پروسه اقامت از طریق تحصیل در استونی، پس از ورود به استونی و با ثبت نام در اداره شهرداری محلی به اتمام می رسد.

مدارک لازم اقامت ازطریق تحصیل در استونی

پس از اطلاع درباره شرایط اقامت از طریق تحصیل در استونی برای دانشجویان اروپایی و غیراروپایی، جهت اخذ اقامت موقتی استونی (TRP) متقاضیان بایستی بسته مدارک مورد نیاز را آماده کنند. مدارک لازم جهت اخذ اقامت تحصیلی در استونی به شرح ذیل می باشد:

عکس رنگی با اندازه 40×50 mm
مدرک اثبات تمکن مالی
داده های مربوط به خانواده و نزدیکان
نامه پذیرش دانشگاهی
فرم درخواست تکمیل شده TRP
بیمه سلامت معتبر
کارت شناسایی و شناسنامه
رسید پرداخت هزینه دولتی

کار ضمن و پس از تحصیل در استونی

یکی از امتیازات ویژه تحصیل در کشور استونی که بایستی دانشجویان به آن توجه نمایند، انجام کار ضمن تحصیل در اولین کشور تمام دیجیتالی دنیا می باشد. تمامی دانشجویان خارجی در کلیه رشته های تحصیلی، چه اروپایی و چه غیر اروپایی، بر ای کار ضمن تحصیل فول تایم در استونی نیازی به اخذ مجوز کار ندارند. این شرایط نیز تا زمانی برقرار است که به صلاحدید دانشگاه کار دانشجویی تداخلی در برنامه تحصیلی دانشجو نداشته باشد.

اما دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در استونی نیز از امتیاز کار برخوردارند. فارغ التحصیلان دانشگاههای استونی که مایل به اقامت و کار در این کشور اروپایی می باشند، حتی پس از اتمام تحصیلات خود فرصت اقامت 270 روزه دیگری جهت کاریابی در استونی در اختیار دارند. مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی این را دارند کلیه خدمات مشاوره ای درباره اقامت استرالیا، اروپا و آمریکا را در اختیار هموطنان عزیز قرار دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *