مهاجرت تحصیلی آذربایجان

اقامت از طریق تحصیل در آذربایجان

اقامت از طریق تحصیل در کشور آذربایجان

امروزه ادامه تحصیل در دیگر کشورها مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. آذربایجان بدلیل نزدیکی به ایران و از آنجائیکه در سالهای اخیر به پیشرفت ها قابل توجهی دست یافته گزینه مناسبی می­باشد. اقامت از طریق تحصیل در آذربایجان از راههایی است که دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان می­توانند به ادامه زندگی و کار در این کشور بپردازند. دانشگاه های آذربایجان از کیفیت مناسب آموزشی برخوردارند و همچنین به امکانات پیشرفته ای نیز مجهز می­باشند. از طرفی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار مناسب و ارزان است و این موضوع باعث جذب دانشجویان خارجی به این کشور می­گردد. دانشجویان در دانشگاه های آذربایجان می­توانند در سه مقطع کارشناسی- کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل بپردازند.

زبان تحصیل در دانشگاه های آذربایجان انگلیسی- آذری و روسی است و دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه های این کشور می­باید یک دوره آمادگی زبان را که معمولاً 6 ماه تا یکسال طول می­کشد بگذرانند. امکان تحصیل در رشته های مختلف در این دانشگاه ها وجود دارد. ناگفته نماند از شرایط پذیرش در دانشگاه های آذربایجان ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل می­باشد. دانشجویان پس از دریافت دعوتنامه تحصیلی می­توانند برای اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان اقدام نمایند. در این زمینه می­توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمائید و از تجارب مفید و ارزشمند آنان بهره­مند گردید. همچنین این مجموعه در تلاش است تا راهها و بهترین گزینه های تحصیل در دیگر کشورها را به دانشجویان عزیز معرفی نمایند.

اقامت از طریق تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

زبان تحصیل در برخی از دانشگاه های آذربایجان به دو زبان روسی و آذری می­باشد که دانشجویان می­توانند میان این دو یکی را انتخاب نمایند. همانطور که بیان نمودیم برای یادگیری مهارت زبان دانشجویان می­باید یک دوره زبان آذری و یا روسی را بگذرانند. هزینه تحصیل در دوره آمادگی این زبان ها 500 دلار در سال و ترمی 250 دلار برآورد شده است. مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی در آذربایجان 4 سال و هزینه تحصیل در این مقطع 800 دلار در سال برآورد شده است. دانشگاه های آذربایجان هریک خوابگاه های مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می­دهند که هزینه این خوابگاه ها نیز کمتر از 200 دلار در ماه می­باشد. با اینحال دانشجویان عزیز بهتر است که شرایط تحصیل دکتری در اتریش را نیز مطالعه نمایند. دانشگاه های متعددی در آذربایجان وجود دارد که از آن میان می­توان به دانشگاه معماری و ساختمان آذربایجان- دانشگاه طب باکو- دانشگاه ملی نفت اشاره نمود.

تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آذربایجان

سیستم آموزشی در کشور آذربایجان همانند سیستم آموزشی در کشورهای اروپایی می­باشد. و همانند دانشگاه های سایر کشورها سه مقطع کارشناسی- کارشناسی ارشد و دکترا را به دانشجویان ارائه می­نمایند. مدارک دانشگاه های آذربایجان در بیش از 50 کشور جهان مورد تأیید است. همچنین آذربایجان از میان شش انجمن آموزشی در یونسکو در دو انجمن عضو می­باشد. زبان تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آذربایجان انگلیسی است و با اینحال دانشجویان می­توانند به زبان های روسی و آذری نیز ادامه تحصیل نمایند. از آنجائیکه دانشجویان می­توانند به زبان انگلیسی نیز در این کشور ادامه تحصیل نمایند، دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف به این کشور سفر نموده و دانشگاه های معتبر این کشور را جهت ادامه تحصیل برمی­گزینند. دانشجویان می­توانند اقامت از طریق تحصیل در آذربایجان را اخذ بنمایند. در صورتیکه دانشجویان از ابتدا با مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات نمایند، می­توانند بطور مستقیم و بدون گذراندن دوره های زبان وارد کلاس های درسی رشته مورد نظر خود در این کشور گردند.

بدین منظور دانشجویانی واجد شرایط هستند که دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره6 و یا تافل با نمره 500 باشند. همچنین دانشجویان خارجی که سطح مدرک تحصیلی آنان معادل با سطح مدارک تحصیلی در آذربایجان است در یک دوره آموزش علوم پایه با هدف بهبود در سطح علمی شرکت می­نمایند. در پایان دوره از دانشجویان آزمونهایی برای سنجش سطح علمی و مهارت زبان آنان اخذ می­گردد و دانشجویانی که موفق به اخذ نمره قبولی می­گردند، می­توانند وارد مقطع و رشته مورد نظر خود در دانشگاه گردند.

تحصیل در مقطع دکترا در آذربایجان

همانطور که می­دانید تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور بمدت 2 سال و دکترا معمولاً به مدت 3 سال طول خواهد کشید. دانشجویان در پایان هر سال تحصیلی موظف به تجدید اعتبار ویزای تحصیلی خود در این کشور می­باشند و از این طریق اقامت از طریق تحصیل در آذربایجان را دریافت نمایند. در سالهای اخیر دانشگاه های کشور آذربایجان مقصد تحصیلی بسیاری ار دانشجویانی است که در همسایگی این کشور واقع شده اند. همسایگان این کشور عبارتند از ایران- گرجستان- ارمنستان و روسیه.

دانشجویان برای ورود به مقطع دکترا در این کشور می­باید دارای شرایط زیر باشند:

  • ارائه نتیجه آزمون فارغ التحصیلی از مرکز آزمون دولتی
  • کپی مدارک و زیر نمرات مدارک تحصیلی پیشین
  • تکمیل فرم درخواست پذیرش
  • ارائه یک نسخه کپی از مدارک هویتی
  • دانشگاه های معتبر در آذربایجان

اکثر دانشگاه های معتبر کشور آذربایجان در پایتخت این کشور شهر باکو موقعیت دارند. از جمله دانشگاه باکو- دانشگاه پزشکی عمومی- دانشکده معماری و ساختمان و دانشگاه نخجوان. از میان دانشگاه نخجوان آذربایجان جایگاه ویژه ای را بخود در این کشور اختصاص داده است و سالانه پذیرای دانشجویان متعددی می­باشد. این دانشگاه امکانات مدرن و پیشرفته ای را برای دانشجویان مهیا نموده است. اتاق های آموزشی الکترونیکی- آزمایشگاه ها- مراکز اینترنت- کتابخانه های الکترونیک نمونه هایی از این امکانات است که در دسترس دانشجویان قرار دارد. دانشگاه نخجوان در سال 1967 در آذربایجان تأسیس گردید و بعنوان دانشگاهی دولتی در این کشور معرفی گردید. هم اکنون 3500 دانشجو در این مرکز مشغول به تحصیل می­باشند. دانشجویان عزیز می­توانند جهت اخذ اقامت از طریق تحصیل در اذربایجان به هریک از دانشگاه های نامبرده درخواست پذیرش خود را ارسال نمایند.

هزینه تحصیل در آذربایجان

بطور کلی دانشجویان خارجی برای تحصیل در دوره های زبان در آذربایجان می­باید هزینه ای برابر با 900 دلار در سال بپردارند. هزینه تحصیل در رشته های مختلف در دانشگاه های آذربایجان با یکدیگر متفاوت است. ما در ادامه هزینه تحصیل در برخی از رشته ها را در دانشگاه های اذربایجان را بیان نموده ایم.

رشته تحصیلی هزینه ( دلار)
روانشناسی 1800
فلسفه 1600
جامعه شناسی 1600
روابط بین الملل 2200
اقتصاد 2200
اقتصاد جهان 2200
لغت شناسی 1500
آموزش زبان و ادبیات آذربایجان 1500

ناگفته نماند هزینه های فوق مربوط به مقطع کارشناسی در دانشگاه های آذربایجان است. دانشجویان عزیز که قصد دریافت اقامت از طریق تحصیل در آذربایجان را دارند می­توانند جهت اطلاع از سایر هزینه ها و هزینه تحصیل و زندگی در آلمان با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و سایر جزئیات در این زمینه آگاهی یابند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *