مهاجرت تحصیلی آلمان

اقامت آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان از طریق تحصیل

شرایط و ویژگی های اقامت آلمان از طریق تحصیل چیست و چطور می توان این اقامت را بدست آورد؟ چراکه سطح بالای علمی و مطلوب‌ترین کیفیت آموزشی به کشور آلمان اختصاص دارد. با تحصیل در آلمان به راحتی می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. در ادامه مقاله جهت کسب اطلاعات بیشتر، ما را همراهی بفرمایید

تحصیل در آلمان 

هزینه‌های تحصیلی سطح پایین در کشور آلمان دانشجوهای بسیاری به سمت دانشگاه‌های خود جذب می‌کند. از این رو یکی از گزینه‌های بسیار عالی جهت اخذ اقامت، می‌تواند اقامت آلمان از طریق تحصیل باشد. در سال 2014 میلادی، قانون تحصیل رایگان دانشجویان مقطع کارشناسی در کلیه دانشگاه‌های دولتی آلمان اجرایی شد.

اما در پاییز 2017 میلادی ایالت بادن ووتمبرگ، قانون اخذ شهریه از دانشجوهای غیراتحادیه اروپا را مجددا اجرایی نمود. پیش‌بینی می‌شود سایر ایالات نیز از این قانون پیروی نمایند. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید، در اولین فرصت اقدام نمایید. زیرا قوانین کشورها مدام در حال تغییر و تحول است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی

همان‌طور که گفتیم در سال 2014 میلادی، قانون تحصیل رایگان دانشجویان مقطع کارشناسی در کلیه دانشگاه‌های دولتی آلمان اعمال گردید. اکنون نیز همین قانون در حال اجرا است و شامل هر دو گروه دانشجویان داخلی و خارجی می‌گردد. تنها مبلغ ناچیزی جهت انجام امور اداری در هر ترم از دانشجویان اخذ می‌گردد.

البته این قانون ممکن است همیشه پابرجا نباشد و تغییر کند. چرا که کلیه قوانین حاکم بر کشورهای دنیا، همیشه و همواره در حال تغییر هستند. آلمان از لحاظ رتبه‌بندی در زمینه محبوبیت از سوی دانشجویان دنیا، رتبه سوم جهانی را دارا است. این در حالی است که کشورهای آمریکا، انگلستان و استرالیا به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم و سوم را دارند.

همان‌طور که اشاره کردیم با وجود تحصیل رایگان مقطع کارشناسی دانشگا‌های دولتی، هزینه ناچیزی از دانشجویان اخذ می‌گردد. این هزینه به انجام امور اداری متقاضی جهت تحصیل در دانشگاه، مانند ثبت نام و… اختصاص دارد. به طور معمول این مبلغ در حدود 250 یورو است. اما این مبلغ نسبت به این که دانشجو چه دانشگاهی را جهت تحصیل انتخاب می‌نماید، متغیر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی

  • دانشگاه‌های آلمان اکثرا دولتی یا عمومی می‌باشند و در برخی مقاطع تحصیلی رایگان هستند.
  • دانشگاه‌های خصوصی و موسسات با دریافت شهریه از دانشجویان، بودجه سالانه خود را تامین می‌نمایند.
  • مبلغ شهریه دریافتی از دانشجویان، توسط خود دانشگاه‌‌ها تعیین و مشخص می‌گردد.
  • این مبلغ به طور سالانه بالغ بر 20 هزار یورو است.

شرایط کمک ‌‌هزینه تحصیلی در آلمان

کمک هزینه تحصیلی در آلمان شامل هر دو گروه دانشجویان داخلی و بین‌المللی می‌گردد. آنها می‌توانند جهت تسهیل در روند ادامه تحصیل خود از این کمک‌ هزینه‌ها استفاده نمایند. اعطای کمک هزینه دانشجویی شرایطی دارد که باید دانشجو آن شرایط را دارا باشد. کمک هزینه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که سن آنها کمتر از 30 سال باشد. سن دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌بایست کمتر از 35 سال باشد. البته ممکن است با توجه به شرایط، استثنا هم وجود داشته باشد.

کمک هزینه‌هایی اعطایی به دانشجویان در دو بخش از سوی دانشگاه ارائه می‌گردد.

  1. بخش اول به صورت کمک هزینه دولتی برای دانشجو در نظر گرفته می‌شود.
  2. بخش دوم کمک هزینه نیز به صورت تسهیلات بدون بهره ارائه می‌گردد.

اقساط مورد نظر می‌بایست در حداکثر زمان مختص دوره توسط دانشجو بازپرداخت گردد. به طور کلی، دانشجویان عزیز می‌توانند با تحصیل در دانشگاه‌های آلمان از کمک‌هزینه ها بهره بگیرند. سپس با پایان دوره فارغ‌التحصیلی خود، نسبت به اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل اقدامات لازم را به عمل بیاورند.

هزینه تحصیل درمقاطع مختلف چقدر است؟

چنانچه دانشجو مقطع کارشناسی ارشد را به صورت پیوسته بگذراند، هزینه تحصیل او رایگان محسوب می‌گردد. البته همان‌طور که پیش‌تر گفته شد مبلغ بسیار کمی بابت هزینه‌های ثبت‌نام و… از دانشجو دریافت می‌گردد. اما در مورد تحصیل مقطع کارشناسی ارشد به صورت ناپیوسته شرایط متفاوت است. چنانچه دانشجو مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه دیگری گرفته باشد،

جهت تحصیل در دانشگاهی دیگر، می‌بایست هزینه پرداخت نماید. این هزینه به نوع دانشگاه انتخابی بستگی دارد. مبلغ شهریه به طور سالانه در دانشگاه‌های دولتی 20 هزار یورو و در دانشگاه‌های خصوصی 30 هزار یورو می‌باشد. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های آلمان متفاوت از دیگر مقاطع است.

تحصیل در این مقطع به خصوصی بودن یا دولتی بودن دانشگاه بستگی ندارد. مقطع PHD در کلیه دانشگاه‌های آلمان و حداقل 6 ترم اول تحصیلی رایگان می‌باشد. البته پرداخت هزینه‌های بسیار کم جهت امور ثبت‌نام و… در کلیه مقاطع انجام می‌گردد. در مقطع PHD نیز مبلغ مذکور از دانشجویان دوره‌‌های تحصیلی رایگان دریافت می‌شود. این مبلغ در حدود 250 یورو در هر ترم است.

انواع ویزای تحصیلی در آلمان کدامند؟

همه می‌دانیم که دانشجو جهت تحصیل در آلمان یا سایر کشورها به اخذ ویزای تحصیلی نیاز دارد.

انواع ویزای تحصیلی در آلمان به شرح زیر می باشد:

  1. ویزای متقاضی دانشجو
  2. ویزای دانشجویی نوع D
  3. ویزای دوره زبان

ویزای متقاضی دانشجو:

چنانچه در هیچ‌یک از دانشگاه‌های کشور آلمان پذیرش نشده‌اید، اخذ این ویزا برای ورود به خاک آلمان مورد نیاز است. این نوع ویزا برای شما گزینه خوبی به شمار می‌رود. این ویزا به صورت چند ماهه صادر می‌گردد. به این صورت که اقامتی سه ماهه را اخذ می‌نمایید که می‌توانید تا شش ماه آن را تمدید کنید.

ویزای دانشجویی نوع D:

درصورتیکه دانشجو در دوره فاندیشن از سوی یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرفته شده باشد، می‌تواند از این ویزا استفاده نماید. اعتبار این نوع ویزا سه ماهه بوده و از معروف‌ترین ویزاهای دانشجویی به شمار می‌رود.

ویزای دوره زبان:

در صورتی که دانشجو قصد داشته باشد در دوره‌‌های آموزشی زبان آلمانی ادامه تحصیل دهد، می‌تواند این نوع ویزا را اخذ نماید. چنانچه شما از هر نوع ویزایی استفاده کنید، در نهایت موفق به اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل می‌گردید. پس به هدف اصلی‌تان که همان اخذ اقامت است فکر کنید و پیش روید.

مراحل درخواست ویزای دانشجویی چیست؟

متقاضیان می‌بایست جهت درخواست ویزا به سفارت یا کنسولگری آلمان واقع در کشور خودشان مراجعه نمایند. اما قبل از آن می‌بایست به وب‌سایت سفارت مراجعه نموده و تاریخ‌های موجود را به دقت بررسی نمایید. سپس تاریخی را به عنوان روز مصاحبه جهت اخذ ویزا انتخاب نمایید.

کلیه متقاضیان ایرانی می‌‌بایست درخواست جهت وقت سفارت را حداقل به‌مدت 18ماه پیش از ورود به خاک آلمان ارائه نمایند. مدارک ارائه شده توسط دانشجو در روز مصاحبه، توسط سفارت به دانشگاه انتخابی دانشجو جهت مراحل تایید ارسال می‌گردد. سپس به سفارت یا کنسولگری کشور آلمان در کشور خودشان عودت می‌گردد.

شما می‌توانید جهت مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل با موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. تحصیل در آلمان بهترین راه مهاجرت برای شماست. زیرا می‌توانید از کمک‌ هزینه‌های مختص تحصیل استفاده نموده و مقرون به صرفه ادامه تحصیل دهید. وکلا و مشاوران ما می‌توانند با راهنمایی های تخصصی شما را در انجام پروسه تحصیلاتتان پوشش دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *