مهاجرت تحصیلی مکزیک

اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک

اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک

اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک از اعتبار بالایی در میان سایر کشورهای جهان برخوردار می باشد که می تواند تاثیر بسزایی در آینده دانشجو خارجی داشته باشد. اما این که دانشجو برای ادامه تحصیلات خود چه نوع دانشگاه و رشته ای را انتخاب می نماید، می تواند به عنوان مهم ترین موضوع به شمار رود. چراکه انتخاب درست و نادرست وی می تواند وضعیت تحصیلی و حتی آینده شغلی او را تحت تاثیر قرار داده و حتی نابود سازد. اگر به طور جدی قصد مهاجرت به مکزیک و ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارید، پیشنهاد می گردد از منابع موثق و معتبر کسب اطلاعات نمایید. یکی از این منابع معتبر، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است که اطلاعات به روز، دقیق و کاملی را در اختیار دارد که مطابق با جدیدترین قوانین حاکم بر این کشور می باشد.

اعزام دانشجو و تحصیل کارشناسی در مکزیک

در اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک، دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی می بایست به مدت 4 سال زمان صرف کنند. برای این امر رشته های مختلفی توسط اساتید مجرب در دانشگاه های مکزیک تدریس می شود که شامل تاریخ، رادیولوژی، پرستاری، هنرهای زیبا، کامپیوتر، مهندسی، روانشناسی و… می گردد. آغاز سال تحصیلی از اواسط ماه آگوست بوده و در ماه ژوئن به پایان می رسد. دوره تعطیلات در بازه زمانی ماه جولای تا 5 آگوست خواهد بود. از آنجا که زبان ملی و رسمی مردم مکزیک، اسپانیایی محسوب می شود، لذا اغلب رشته ها و گرایش های تحصیلی در این مقطع به زبان اسپانیایی تدریس می شوند. اما دولت مکزیک با هدف جذب دانشجویان خارجی، زبان تحصیلی انگلیسی را نیز برای ارائه دروس قرار داده است.

اعزام دانشجو و تحصیل کارشاسی ارشد در مکزیک

مهاجرت به مکزیک از طریق تحصیلی گزینه ایده آلی برای خارجیان محسوب می شود. گذراندن دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در مکزیک به مدت 2 الی 3 سال به طول می انجامد. در پایان تحصیلات، دانشجویان می بایست پایان نامه خود را ارائه دهند و از آن دفاع کنند. پس از آن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه به آنان اعطا می گردد. رشته های متنوعی در این مقطع وجود دارد که مهندسی، حسابداری، دندانپزشکی، پزشکی، حقوق اداری، روابط بین الملل، مکانیک و… از آن جمله اند.

اعزام دانشجو و تحصیل دکترا در مکزیک

اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک در مقطع دکترا به سهولت انجام پذیر است اما دوره دکترا مقطع حساس و مهمی می باشد. چراکه تخصص اصلی در رشته های مختلف از جمله پزشکی در این مقطع اعطا می گردد. برای پشت سر گذاشتن این دوره تقریبا 3 سال نیاز است. طیف وسیع و گسترده از رشته ها و گرایش های تحصیلی در این مقطع در اختیار دانشجویان قرار دارد. ارائه پایان نامه و دفاع از آن در مقطع PHD‌ نیز از الزامات فارغ التحصیلی به شمار می رود.

انتخاب موضوع تحقیقاتی برای پایان نامه در ابتدای سال تحصیلی انجام می گیرد و در بازه زمانی که مشغول تحصیل هستند، بایستی تحقیقات خود را انجام داده و در پایان تحصیلات ارائه دهند و دفاعیه داشته باشند. برخی مهارت های تخصصی مانند تجزیه و تحلیل داده ها، تفکر اقتصادی و همچنین انجام تحقیقات مستقل در دوره دکترا نصیب دانشجویان می شود که خود تجربه بزرگی برای ورود به بازار کار می باشد.

اعطای بورسیه تحصیلی در مکزیک

در اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک، شرایط خاص دیگری وجود دارد که به سود و منفعت دانشجویان بین المللی است. در واقع دولت مکزیک همواره زمینه های لازم را فراهم می آورد تا ضمن جذب دانشجویان مستعد در کشور خود، سهولت در تحصیل را نیز به آنان هدیه دهد. از جمله مزیت هایی که برای تحصیل دانشجویان خارجی در مکزیک وجود دارد، بهره مندی از انواع بورسیه های تحصیلی است. این بورسیه در کلیه رشته ها و دوره ها در نظر گرفته شده اند که البته تعداد آنها در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا  بیشتر است. متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی بایستی شرایطی را دارا باشند تا بتوانند از بورسیه ها استفاده کنند. این شرایط به شرح زیر می باشد:

  • شخص دانشجوی خارجی در زمانی که قصد اقدام به درخواست بورسیه را دارد، باید در خارج از خاک مکزیک حضور داشته باشد.
  • ماه های نوامبر و دسامبر برای استفاده از بورسیه های تحصیلی مکزیک ممنوع اعلام شده است. مگر این که شرایط خاصی برای دانشجو اتفاق بیفتد.
  • منطقی است که دانشجویان واجد شرایط از بورسیه تحصیلی دریافتی خود استفاده کنند. چراکه این بورسیه ها قابلیت انتقال به سال های تحصیلی بعدی را نداشته و سوخت می شوند.

مدت زمان پوشش بورسیه تحصیلی مکزیک

هر یک از دوره های تحصیلی در کشور مکزیک، بورسیه های خاصی را دارند که با مبالغ مختلف، برای مدت زمان خاصی هزینه های دانشجو را تحت پوشش قرار می دهند. در اینجا به ذکر برخی از آن ها می پردازیم:

دوره تحصیلی طول دوره
دوره های تخصصی ویژه به مدت یک سال
فوق لیسانس به مدت 2 سال
دوره دکترا (PHD) به مدت 3 سال
دوره تخصص های پزشکی به مدت 3 سال
دوره لیسانس و فوق لیسانس (در صورتی که دانشجو مهمان باشد.) به مدت 3 ماه یا یک ترم کامل
دوره های پژوهشی تحصیلات تکمیلی یا فوق دکترا به مدت یک سال (حداقل یک ماه)

ویزای دانشجویی مکزیک

شرایط دریافت ویزای مکزیک از نوع تحصیلی (دانشجویی)، دشوار نیست و دانشجو در صورتی که مدارک لازم و مستند داشته باشد می تواند این ویزا را اخذ کرده و برای ادامه تحصیل وارد خاک مکزیک شود. اسناد و مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی مکزیک مورد نیاز است به قرار زیر می باشد:

  • 2 قطعه عکس مشابه گذرنامه متقاضی
  • ارائه کلیه مدارک تحصیلی از دیپلم به بالا به همراه ریز نمرات آنها
  • معرفی حساب بانکی متقاضی و اعلام موجودی آن برای اثبات توانایی فرد خارجی در پرداخت هزینه های زندگی و تحصیلی در مکزیک
  • پاسپورت (حداقل اعتبار 3 ماهه)
  • گواهی سلامت پزشکی

ویزای دانشجویی مکزیک

در راستای اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک لازم است اطلاع داشته باشید که مدت زمان تحصیل در مکزیک، در نوع ویزای که دانشجو می بایست اخذ نماید، تاثیر دارد. برای مثال اگر دانشجوی خارجی قصد داشته باشد برای مدت زمان بیشتر از 2 ماه در مکزیک اقامت تحصیلی داشته باشد، می بایست ویزای تحصیلی نوع FM3 را بگیرد. دوره های کارآموزی از موارد خاصی هستند که در هر دو حالت کمتر از 2 ماه یا بیشتر از 2 ماه نیاز به ویزا دارند. اما ویزای مورد نظر برای گذراندن دوره های کارآموزی کمتر از 2 ماه،‌ ویزای توریستی مکزیک است.

اقامت پس از تحصیل در مکزیک

درخواست ویزای اقامت مکزیک به صورت موقتی باید در خارج از خاک مکزیک انجام گیرد. بدین صورت که شخص متقاضی می بایست به کنسولگری یا سفارت مکزیک در کشور مبدا یا سایر کشورها (به جز مکزیک) مراجعه نموده و درخواست خود را ارائه نماید. مدارک ارسالی مورد بررسی قرار می گیرند و پس از آن با نصب برچسب ویزا در گذرنامه فرد متقاضی، مرحله پیش تایید انجام می گیرد. در نهایت پس از این که ویزای خود را دریافت نمودید، به مدت 30 روز مهلت دارید تا با مراجعه به دفتر مهاجرت محلی، مجوز اقامت موقت خود را که به صورت یک کارت پلاستیکی می باشد، با ویزای اقامت موقت خود به صورت مُهر در گذرنامه، تعویض کنید.

تمدید مجوز اقامت موقت نهایتا به مدت 4 سال انجام پذیر است و پس از آن قابلیت تمدید را نخواهد داشت. چنانچه پس از گذشت 4 سال، موفق به دریافت اقامت دائمی مکزیک نشدید، مجبور هستید خاک مکزیک را ترک نمایید. اگر در زمینه اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک و چگونگی آن سوالاتی را در ذهن دارید، از طریق برقراری ارتباط با افراد متخصص و ماهر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آنها را رفع و رجوع نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *