مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » مکزیک » اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک

اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیکاعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک:مکزیک در شمال آمریکا قرار دارد، این کشور هم مرز تگزاس، مکزیک جدید، کالیفرنیا و آریزونا می باشد. کشور مکزیک واقعا یک کشور آمریکای لاتینی می باشد که فرهنگ و مردمان منحصر به فردی را در خود جای داده است. تصاویر کلیشه ای از اسپانیایی ها، نان ساجی و … همگی تاریخ و فرهنگ این کشور را به تصویر می کشند. خرابه های قدیمی بسیار، کلیساهای مستعمره و غذاهای لذیذی در این کشور یافت می شوند از دیگر جاذبه های مکزیک به حساب خواهند آمد. ناگفته نماند که فرهنگ کشور مکزیک با دنیای قدیمی و جهان مدرن در آمیخته است. علاقه مندان تحصیل در مکزیک باید مورد گفته شده را به عنوان یک مزیت در نظر بگیرند.

اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک

علاوه بر فرهنگ غنی کشور مکزیک، باید بدانید که این کشور خانه 31 میراث فرهنگی UNESCO خواهد بود. یکی از مکان های تاریخی و قدیمی در این کشور ” Chichen Itza ” می باشد، مکانی که به عنوان عجایب هفت گانه جهان در سال 2007 در نظر گرفته شد. دانشجویان بین المللی ممکن است جذب سواحل لاجوردی Baja California شوند، مکانی که پوشیده از کاکتوس و گاوچرانان می باشد و بیابان های شمال را به خود اختصاص داده است. به علاوه مناطق شهری بسیار پیشرفته در مناطقی نظیر : Tijuana و Cancun مشاهده خواهد شد. ملت بوروکراتیک به رخ دادن هر چیز در زمان معین شده معتقدند. این درحالیست که کشور مکزیک فعالیت های بسیاری در خصوص توسعه هنر و مناظر فرهنگی انجام داده است. از دیگر جاذبه های کشور مکزیک مواردی نظیر : موسیقی های بسیار زیبا که موسیقی سنتی گروهی مکزیکی ها و موسیقی Mariachi را در بر می گیرد خواهد بود.

علاوه بر موارد ذکر شده در فوق باید بدانید که دومین کشور بزرگ اقتصادی پس از بزریل، مکزیک خواهد بود، این کشور در گروه کشورهای TIMBI ( ترکیه، هند، برزیل و اندونزی ) قرار گرفته است، کشورهایی که در راستای ملت BRICS ( کشور هایی که رشد اقتصادی بالایی دارند ) حرکت می نمایند. رشد و گسترش فعالیت های اقتصادی در مکزیک، موجب تقویت سیستم آموزش عالی در این کشور شده است. چرا که این کشور را به بهترین مکان برای تحصیل و زندگی تبدیل کرده است. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مکزیک جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم نیست.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک

بسیاری افراد جهت مهاجرت به مکزیک معمولا از طریق تحصیل در مکزیک اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در مکزیک نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی مکزیک میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به مکزیک می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در مکزیک و سرمایه گذاری در مکزیک نیز وجود دارند. تابعیت مکزیک از طریق تولد فرزند در مکزیک از این قاعده در این کشور وجود ندارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در مکزیک بسته یه نوع رشته و دانشگاه متفاوت می باشد البته این تفاوت بستگی به دوره و مقطع تحصیلی دارد. به طور کلی متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مکزیک در حدود ۵۰۰۰۰ دلار برای یکسال خواهد بود. البته هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی مکزیک به نسبت دانشگاه ها و موسسات خصوصی کمتر می باشد و هزینه تحصیل در این دانشگاه ها در حدود ۳۷۸ دلار تا ۸۱۸ دلار برای یکسال می باشد. در ضمن هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در مکزی ک در حدود ۱٫۶۳۶دلار تا ۱۶٫۴۰۰ در سال می باشد.

هزینه های زندگی در کشور مکزیک به نسبت دیگر کشورها کمتر می باشد و افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند می توانند علاوه بر هزینه های تحصیل مقرون به صرفه از هزینه های زندگی کم برخوردار شوند.به عنوان مثال هزینه اجاره مسکن به صورت ماهانه در شهرهای بزرگ مکزیک مابین ۲۰۰-۱۵۰ دلار می باشد. هزینه حمل و نقل در مکزیک نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد به عنوان مثال هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو قطار و اتوبوس در حدود ۲تا ۳ دلار برای هر سفر می باشد.

هزینه های زندگی در مکزیک از قبیل: مسکن، حمل و نقل، مواد غذایی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلارخواهد بود. البته بهتر است مبالغی را به عنوان اطمینان همراه داشته باشند.همچنین افراد دانشجویان بین المللی می توانند در قبال پرداخت پول کار انجام دهند.

هزینه تحصیل در مکزیک به دو شکل می باشد که یک مورد هزینه تعیین شده از سوی دولت مکزیک برای دانشگاه ها و دیگری هزینه های تحصیل تعیین شده از سوی دانشگاه ها

۱- هزینه های تعیین شده دولتی: هر ساله دولت مکزیک هزینه های تحصیل در دانشگاه را برای تمام دانشگاه ها این کشور مقرر و تنظیم میکند که طی ابلاغیه ای برای دانشگا ها ارسال میشود. هزینه تعیین شده برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ برای تمامی دانشجویان بومی و غیر بومی (دانشجویان بین المللی) سالیانه در حدود ۶۰۰۰ دلار می باشد.

۲- هزینه های تحصیل تعیین شده از سوی دانشگاه های خصوصی: هزینه تحصیل یا شهریه تعیین شده از سوی خود دانشگاه به نسبت رشته های انتخابی و سطح علمی و امکانات تحصیلی متفاوت می باشد. میانگین هزینه های تحصیل در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ در حدود ۳۰۰۰ الی ۱۸۰۰۰ دلار در طول سال می باشد.

با توجه به هزینه های ذکر شده متقاضیان باید در نظر داشته باشند این هزینه مربوط به شهریه دانشگاه بوده و هزینه های جانبی مثل خرید کتب و جزوات کمک درسی و هزینه های لوازم کارآموزی شامل هزینه های ذکر شده نمی باشد. البته با توجه به رشته تحصیلی و سطح علمی دانشگاه و شهر مقصد دانشگاه هزینه های جانبی دانشجو در حدود بین ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در سال متغیر می باشند.

گردش حساب مالی دانشجویان

افراد متقاضی تحصیل در مکزیک و دانشجویانی که قصد سفر به این کشور را به جهت ادامه تحصیل دارند باید مدارک گردش حساب مالی خود را که نشان دهنده توانایی تامین منابع مالی می باشد را ارائه دهند و حداقل گردش حساب مورد پذیرش از سوی دولت مکزیک به مدت یک ماه می باشد ولی به طور معمول دانشجو بایستی هزینه های زندگی خود طی یکسال را در حساب خود داشته باشد و مدارک گردش حساب را علاوه بر مدارک تحصیلی و هویتی خود ارائه دهد.مبلغی که باید در حساب فرد متقاضی باشد در حدود ۱۱٫۰۰۰ دلار می باشد البته این مبلغ پس از ورود دانشجو باید این مبلغ را به حساب دانشگاه واریز نموده و پس از ورود به این کشور می تواند از مبلغ فوق برداشت نماید.

تحصیل در کشور مکزیک به نسبت دیگر کشورهای امریکای مرکزی و امریکای لاتین از کیفیت بالایی برخوردار بوده و به نسبت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نیز مناسب می باشد البته هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهایی مثل برزیل و کانادا و امریکا مقرون به صرفه می باشد.

هزینه زندگی در مکزیک

هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک شامل غذا ، حمل و نقل عمومی ، خرید کتاب ، پوشاک و فعالیت های مربوط به اوقات فراغت می باشد. البته علاوه بر این ها شما یک هزینه برای اجاره مسکن و بیمه سلامت نیز دارید. تقریبا هزینه زندگی در مکزیک برای یک سال برابر با ۷۰۰ الی ۹۰۰ دلار در ماه است.

هزینه اقامت دانشجویی در مکزیک

اگر شما یک دانشجو با درآمد متوسط به عنوان مثال از طریق بورس تحصیلی باشید ، متوجه خواهید شد که یک سوم از درآمد شما صرف مخارج خانه می شود. یک اتاق متوسط در مکزیک حدود ۲۰۰دلار در ماه هزینه دارد.

در اینجا برای مثال میانگین هزینه های خانه را برای یک دانشجو با توجه به نوع خانه ی اجاره ای خدمت شما عرض می کنیم:

اگر دانشجو به تنهایی یک خانه مستقل را اجاره کند هزینه ای حدود ۲۰۰دلار در ماه دارد.

هزینه زندگی دانشجویی همراه با یک هم اتاقی برابر است با ۱۵۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در خوابگاه دانشجویی برابر است با ۱۰۰دلار در ماه

۲۹% از دانشجویان در مکزیک ، در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند تا میزان مخارج آن ها کمتر شود. به طور کلی هزینه های زندگی در مکزیک نسبت به میانگین بین المللی ، پایین تر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *