مهاجرت به کشور هلند

اخذ تابعیت هلند

اخذ تابعیت هلند

شمار زیادی از مردم در سراسر دنیا در تلاش اخذ تابعیت هلند هستند تا بتوانند برای همیشه در این کشور اقامت داشته داشته و حقوق تمام و کمال شهروندی در این کشور بهره مند گردند. به دست آوردن تابعیت راه ها قوانین مختلفی دارد که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید که از طریق این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نوشته شده است، قابل دستیابی است.

اخذ تابعیت هلند

به طور کلی قبل از اخذ تابعیت هلند می بایست به اقامت در این کشور دست یافت. دستیابی به اقامت در هلند مستلزم دارا بودن شرایطی است که فرد خارجی باید دارا باشد. افراد خارجی که به هلند مهاجرت کرده اند، پس از گذشت 3 الی 5 سال اقامت مستمر در این کشور موفق به اخذ اقامت دائم و در نتیجه “تابعیت هلند می شوند. مشروط بر این که شرایط لازم را داشته یا حداقل یک عضو از خانواده وی از جزو شهروندان هلندی باشد.

ممکن است فرد خارجی شرایط و الزامات شهروندی هلند را نداشته باشد. در این صورت می تواند صرفا اقامت دائم این کشور را داشته باشد. البته در این حالت حق و حقوق کمتری نسبت به شهروندان هلندی خواهد داشت. اما به طور کلی می تواند حتی بدون دریافت مجوز کار در این کشور سکونت داشته باشد.

اقامت دائم و تابعیت هلند

لازم است بدانید اخذ تابعیت هلند و اقامت در این کشور، در هر دوی آنها فرد متقاضی مجاز است در این کشور سکونت داشته باشد. اما برای اقامت در هلند می بایست هر 5 سال یک بار نسبت به تمدید مجوز اقامت خود اقدام نماید. فردی که دارای اقامت کشور هلند است دقیقا همانند فردی که تابعیت هلند را دارد، بدون نیاز به مجوز کار، حق فعالیت شغلی به صورت آزادانه در این کشور را خواهد داشت. اما تفاوت اینجاست که شهروندان هلندی دارای برخی حقوق مدنی هستند که شامل افراد با اقامت دائم در این کشور نمی گردد. برای مثال صرفا شهروندان هلندی حق رای داشته و این حق از افراد با اقامت دائم در هلند سلب می گردد.

تابعیت مضاعف در هلند

فردی که از اتباع خارجی است، برای اخذ تابعیت هلند می بایست از تابعیت قبلی خود انصراف دهد. چرا که این کشور دو ملیتی و تابعیت مضاعف را پذیرا نیست. اما موارد استثناعی نیز وجود دارد که فرد با دارا بودن دو ملیت یا دو تابعیت می تواند در این کشور زندگی کند.

نحوه اخذ تابعیت کشور هلند

به صورت کلی دو راه برای گرفتن تابعیت هلند برای افراد وجود دارد که عبارتند از:

 • روش اختیاری
 • روش پذیرش تابعیت

شرایط افراد جهت اخذ تابعیت کشور هلند

افراد خارجی در صورتی می توانند نسبت به اخذ تابعیت هلند اقدام نمایند که:

 • احدی از اعضای خانواده در کشور هلند سکونت داشته باشد
 • شخص متقاضی در کشور هلند متولد شده باشد
 • والدین متقاضی از شهروندان هلندی باشند (این موضوع شامل فرزند خواندگی و تولد کودک در خارج از کشور می گردد)
 • واجد شرایط بودن IND

اخذ تابعیت با روش اختیاری

به دست آوردن تابعیت هلند از طریق اختیاری آسان ترین راه محسوب می گردد. افرادی که از روش اختیاری برای اخذ تابعیت کشور هلند اقدام می نمایند، مزایای بیشتری را نسبت به روش دوم (پذیرش تابعیت) دارا خواهند بود.  این مزایا به قرار زیر است:

 • باید و نباید و در کل الزامات کمتری برای متقاضی در این نوع روش وجود دارد.
 • فرآیند روش اختیاری به جای 3 ماه، در مدت زمان 1 ماهه انجام می پذیرد.
 • هزینه های حاصله از این روش بسیار مقرون به صرفه تر و ارزان تر از اقدام از روش پذیرش تابعیت خواهد بود.

نحوه درخواست به روش اختیاری چگونه است؟

برای اخذ تابعیت هلند از طریق روش اختیاری می بایست سندی معتبر از اقامت در هلند تسلیم گردد. ضمنا دارا بودن شرایط به شرح ذیل برای فرد الزامی است:

 • در صورتی که زمان بیشتری از عمر خود را در این کشور گذرانده و سکونت داشته است.
 • در صورتی که با یکی از اتباع هلندی ازدواج نموده یا با او زندگی کرده باشد (نه به صورت ازدواج). همچنین به مدت 15 سال متوالی در این کشور سکونت داشته باشد.
 • در صورت داشتن 65 سال یا بیشتر، حداقل به میزان 15 سال از عمر خود را در کشور هلند ساکن باشد.
 • در صورتی که یکی از والدین (پدر یا مادر) یا قیم شخص متقاضی هلندی تبار بوده و به مدت حداقل 3 سال قبل از این که درخواست تابعیت دهد، همراه آنها زندگی کرده باشد. اقدام به اخذ تابعیت از روش اختیاری به مدت 3 ماه طول خواهد کشید.

نحوه درخواست به‌روش پذیرش تابعیت‌چگونه است؟

روش دوم اخذ تابعیت هلند از طریق پذیرش تابعیت می باشد. در این روش نیز می بایست مدرک اقامت معتبر در این کشور را داشته باشید. همچنین دارا بودن شرایط زیر الزامی است:

 • حداقل سن 18 سال به بالا باشد.
 • حداقل به مدت 5 سال مستمر و متوالی در این کشور سکونت داشته باشد. از این مدت حداقل به مدت 3 سال با یکی از اتباع هلندی ازدواج یا زندگی کرده باشد. (این زمان می تواند در خارج از کشور سپری شده باشد). و یا این که به مدت 10 سال با در دست داشتن مجوز اقامت دارای اعتبار در این کشور زندگی کرده باشد. مشروط بر این که حداقل 2 سال آخر اقامت او به صورت مستمر باشد.
 • در صورتی که کاملا به زبان خواندن و نوشتن و تکلم، جامعه و فرهنگ هلندی آشنایی و تسلط داشته باشد. برای اثبات این امر می بایست در آزمون یکپارچگی مدنی شرکت نموده و گواهی سطح A2 را دریافت کند.

در صورت دارا بودن مدرک دیگری از زبان هلندی، مجاز به معافیت از این شرط هستید. در 4 سال اخیر سکونت در هلند، هیچ گونه سابقه کیفری، پیگرد قانونی، بازداشت نداشهت و یا جریمه بیشتر از 810 پرداخت ننموده باشید.

امکان دو تابعیتی درهلند وجود دارد؟

فردی که تقاضای اخذ تابعیت هلند را دارد، می بایست از تابعیت خود انصراف دهد. در غیر این صورت تابعیت هلندی وی ملغی و از دست خواهد رفت. اگرچه در این مورد استثناعاتی وجود دارد که منجر به زندگی فرد در هلند به صورت دو تابعیتی می گردد. فرآیند اخذ تابعیت در حدود یک سال طول می کشد.

افراد برای ارائه درخواست تابعیت می بایست به شهرداری محلی مراجعه نمایند. سپس با پرداخت هزینه های مربوط به شهرداری، اطلاعات فرد مورد بررسی قرار می گیرد. سپس درخواست فرد از طریق صدور معرفی نامه توسط شهردار، به IND ارسال گردیده و از سوی IND ارزیابی و بررسی می شود که آیا فرد صلاحیت اخذ تابعیت هلند را دارد یا خیر. کسب مشاوره از سوی کارشناسان کارآمد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از طریق مراجعه به صورت حضوری یا تماس تلفنی به صورت رایگان برای متقاضیان امکان پذیر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *