مهاجرت به کشور سریلانکا

اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد

اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد

یکی از معدود روش های اخذ شهروندی سریلانکا، اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد است که در کل دریافت تابعیت از طریق دیگر تقریبا غیر ممکن است. این کشور به سختی شهروندی کشور خود را به افراد خارجی می دهد. البته اخذ اقامت سریلانکا از روش های مختلفی قابل دریافت است اما این اقامت ها منجر به دریافت شهروندی نمی شود و فقط اجازه اقامت در این کشور داده می شود. سریلانکا یکی از کشورهای زیبا در منطقه جنوب هند و جنوب آسیا است و هر سال گردشگران زیادی جذب این کشور می شوند. لازم به ذکر است اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد فقط در شرایط خاص امکان پذیر است که در غالب این مقاله همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش ان را شرح داده اند.

درباره کشور سریلانکا

جزیره سریلانکا در اقیانوس هند، حدود 400 مایل (645 کیلومتر) شمال خط استوا واقع شده است. با خلیج مانار و تنگه پالک از شبه قاره هند جدا شده است. میلیون ها سال پیش سریلانکا و هند توسط نواری از زمین پل زده شدند که بقایای آن هنوز هم قابل مشاهده است. ارتفاعات سریلانکا غنی از گنجینه های طبیعی و تاریخی است. باغ های چای، جایی که چای سیلان معروف پرورش داده می شود، باغ های ادویه، جنگل های ابر و مثلث فرهنگی تنها برخی از جاذبه های جذاب این کشور است. سریلانکا یک جزیره گرمسیری سرسبز و بارور با سواحل طلائی، کوه های مه آلود و بناهای باستانی قابل توجه است. سریلانکا با شکل اشک مانند خود تحت سلطه ویژگی های بسیار حیرت انگیز زمین شناسی قرار گرفته و آن را به یکی از دیدنی ترین مکان های جهان تبدیل کرده است.

شهروندی سریلانکا از طریق تولد

قانون شهروندی سریلانکا از طریق تولد اصولا تحت اصل خون ius sanguinis اداره می شود. اگر حداقل یکی از والدین شهروند سریلانکا باشد یا اگر شخص در سریلانکا به دنیا آمده باشد که هیچ یک از والدین در زمان تولد او شهروند سریلانکا نبوده اند، تابعیت نیز می تواند به دست آید. والدین تابعیت سریلانکا را به دست آورده اند.

 • تابعیت را می توان از طریق ازدواج یا یک شهروند سریلانکا از طریق تبار یا ثبت نام به دست آورد.
 • افرادی که خدمات عمومی برجسته ای انجام داده اند یا در زندگی حرفه ای، تجاری، صنعتی یا کشاورزی برجسته هستند، ممکن است به آنها تابعیت اعطا شوند.
 • همچنین توسط سرمایه‌گذاری متخصصان خارجی که سهم قابل توجهی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشته ‌اند، در شرایطی که فرد برای مدت 5 سال تحت طرح مهمان مقیم باشد می توان تابعیت به دست آورد.

اتباع خارجی که تابعیت سریلانکا را کسب می کنند ملزم به صرف نظر از ملیت اصلی خود نیستند. با این حال، طبق قانون در سریلانکا، قبل از اخذ شهروندی دیگر، یک کشور سریلانکایی اعلامیه ای از وزیر دریافت می کند، در غیر این صورت تابعیت از بین می رود. این روش به مکانیسم حفظ شهروندی سریلانکا معروف است. گزینه دیگر برای دستیابی به تابعیت مضاعف، از سرگیری تابعیت برای شهروندانی است که در نتیجه اخذ تابعیت در کشور دیگری تابعیت خود را از دست داده اند. جهت مهاجرت به سریلانکا مطالعه مقاله مذکور خالی از لطف نخواهد بود.

تابعیت سریلانکا از طریق تولد برای چینی و هندی ها

طبق قوانین سریلانکا اگر اصالت چینی دارید و یا شما یا والدینتان از سال 1948 در سریلانکا زندگی می کند شما واجد شرایط درخواست تابعیت هستید. همچنین حکمی برای اعطای تابعیت سریلانکا به افراد هندی تبار که از سال 1964 در سریلانکا اقامت دارند یا فرزندان آنها از سال 1964 در این کشور اقامت دارند، وجود دارد. لذا چنانچه دارای اصلیت چینی و هندی هستید و خانواده شما در این کشور در گذشته زندگی کرده اند می توانید برای دریافت پاسپورت سریلانکا و اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد این افراد اقدام کنید.

قانون تولداصلیت
از سال 1948چینی
از سال 1964هندی

قوانین اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد

قوانین اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد

کشور سریلانکا یکی از سخت گیر ترین کشورها برای ارائه تابعیت خود به شهروندان خارجی است و تقریبا به جز سرمایه گذاری و تولد روش دیگری برای دریافت پاسپورت سریلانکا وجود ندارد و در قوانین هیچ موردی از آن نوشته نشده است. همچنین توجه داشته باشید که قانون کشور سریلانکا برای تولد از طریق اصل خون دنبال می شود و لذا افراد خارجی با تولد در سریلانکا به هیچ عنوان نمی توانند تابعیت و شهروندی سریلانکا را دریافت کنند. اما فقط در صورت موارد زیر یک فرد کی تواند اخذ تابعیت از طریق تولد در سریلانکا را داشته باشد:

 • فرد متولد شده دارای پدر و یا مادر سریلانکایی باشد.
 • پدر فرد متولد شده قبل از تولد وی، تابعیت سریلانکا را بدست آورده باشد.
 • فرد متولد شده در سریلانکا بدون تابعیت باشد و تابعیت والدین وی مشخص نباشد.
 • پدر فرد متولد شده قبل از تولد وی، تابعیت سریلانکا را بدست آورده باشد.
 • فرد در خارج از کشور سریلانکا از والدین سریلانکایی متولد شده باشد.

درباره اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد

کسب تابعیت سریلانکا و شهروندی برای یک فرد خارجی ارزشمند نیست زیرا سریلانکا هنوز یک کشور در حال توسعه با چالش های اقتصادی و اجتماعی بی شمار است. برخی از افرادی که به دلیل مهاجرت تابعیت سریلانکا خود را از دست داده اند، درخواست تابعیت مضاعف را داده اند، زیرا این امر باعث می شود سفر به سریلانکا و دیدار با اعضای خانواده و اقوام خود با سهولت بیشتر انجام شود و گاهی امکان وراثت برای آنها فراهم شود. روند کلی این است که بیشتر سریلانکایی ها به دلایل مختلف به ویژه افراد تحصیل کرده و همچنین جامعه اقتصادی خوب در تلاش برای مهاجرت به خارج از کشور هستند.

اگر فردی هستید که می خواهید برای گذراندن زندگی راحت تری از سرمایه فعلی خود در یک کشور در حال توسعه سرمایه گذاری کرده و در آن مستقر شوید، در صورت جستجو متوجه خواهید شد که سرمایه گذاری در سریلانکا با توجه به زیرساخت های اقتصادی و غیره بهترین انتخاب شما نخواهد بود.

تولد در سریلانکا

طبق قوانین کشور سریلانکا قوانین تولد در این کشور به سال 1972 بر می گردد. در هر صورت نظام تولد در این کشور بر اساس رابطه و پیوند خونی انجام می شود. لذا افرادی که دارای پیوند خونی با والدین سریلانکایی هستند می توانند درخواست تابعیت سریلانکا را داشته باشند. لازم به ذکر است افرادی که خواهان کسب تابعیت سریلانکا از طریق تولد و یا هر روش دیگری باشند باید آماده از دست دادن تابعیت کشور دیگ باشند چرا که تابعیت دوگانه در سریلانکا فقط در مواردی بسیار خاص به شهروندان تعلق می گیرد. شایان ذکر است با توجه به فرهنگ سازی و کاهش تقاضا برای فرزند آوری میزان تولد در این کشور هر سال کاهش می یابد و پیش بینی می شود در آینده جمعیت سریلانکا به سمت پیری افزایش یابد.

در نمودار زیر می توانید به خوبی نرخ تولد در سریلانکا را مشاهده کنید:

نرخ تولد در سریلانکا

اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد در خارج

ثبت تولد کودک تحت دستورالعمل ثبت تولد و مرگ باید در شرایط عادی ظرف سه ماه پس از تولد انجام شود. با این حال، اگر فرزند یک شهروند سریلانکا در خارج از کشور متولد شود، طبق قانون شهروندی یک شرط اضافی وجود دارد که چنین تولدی باید در مدت یک سال در دفتر نماینده سریلانکا در کشور متولد شده یا در کشور ثبت شود. این افراد باید از بخش تابعیت وزارت دفاع در کلمبو و یا از همان بخش گواهی تابعیت دریافت کنند. بنابراین، هنگامی که تقاضایی برای ثبت تولد تحت دستورالعمل ثبت تولد و مرگ ایجاد می شود، باید یک درخواست معتبر برای ثبت نام کودک تحت قانون تابعیت نیز ثبت شود. چنین درخواست هایی برای گواهینامه های شهروندی به بخش شهروندی ارسال می شود که درخواست را پردازش می کند و گواهینامه های شهروندی را به همان سفارت ارسال می کند تا به متقاضی ارسال شود.

اگر درخواست ثبت نام تولد پس از 03 ماه انجام شده باشد، دلیل تأخیر باید به صورت کتبی در زمان ایجاد درخواست ذکر شود. اگر این درخواست پس از 1 سال انجام شود، چنین برنامه هایی برای تصمیم گیری به سردبیر کل کلمبو ارسال می شوند. در چنین مواردی فرم اظهارنامه اضافی باید تکمیل شود. تولد کودک ممکن است به زبان های سینهالی، تامیل یا انگلیسی ثبت شود. همچنین در خصوص اخذ اقامت سریلانکا نیز می توانید مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

مواردی درباره اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد

در صورت تولد و درخواست اخذ تابعیت از طریق تولد در سریلانکا باید به موارد زیر دقت کنید:

 • درخواست ثبت تولد باید در عرض 3 ماه از تولد انجام شود. اگر درخواست پس از 3 ماه انجام شده باشد، باید دلیل تأخیر را هنگام نوشتن درخواست به صورت کتبی بیان کنید.
 • هر یک از والدین (پدر یا مادر) کودک باید هنگام تولد شهروند سریلانکا باشند.
 • تولد کودک ممکن است به زبان سینهالی، تامیل، انگلیسی ثبت شود. زبان ترجیحی باید مشخص شود.
 • پدر یا مادر کودک باید درخواست ثبت تولد را ارائه دهند

برای ثبت نام تولد یک کودک متولد شده در سریلانکا، 3 فرم زیر باید ارسال شود:

 • درخواست ثبت نام تولد خارج از فرم شهروندی سریلانکا (سیلان) – قانون شماره 18 سال 1948
 • فرم تولد تحت بخش 16 قانون ثبت تولد و مرگ. (در صورت 3 ماه) فرم ثبت نام B-4 یا
 • پس از 3 ماه فرم تولد تحت بخش 24، فرم ثبت نام B-6

مدارک لازم اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد

جهت دریافت تابعیت سریلانکا از طریق تولد مدارک زیر مورد نیاز می باشند:

 • گواهی تولد صادر شده توسط مقام صلاحیتدار در کشور کودک
 • گذرنامه پدر و مادر
 • شناسنامه اصلی والدین
 • گواهی اصلی ازدواج والدین
 • وضعیت کنونی پدر و مادر
 • پرداخت هزینه های مربوط

در این مقاله سعی شد به صورت کامل درباره اخذ تابعیت سریلانکا از طریق تولد اطلاعات مورد نیاز به شما عزیزان ارائه شود. برای دریافت اطلاعات در باب تولد فرزند در کانادا می توانید مقاله لینک شده در مطالعه کنید. همچنین جهت دریافت راهنمایی و اطلاع از قوانین درباره مهاجرت می توانید با وکلای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *