مهاجرت به کشور مجارستان

اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان

اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان

آثار حقوقی که در اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان وجود دارد، بسیار بوده و امور حقوقی پیچیده ای دارد. لذا از دید موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حضور یک وکیل در انجام این امر ضرورت دارد. این مقاله با همین هدف تهیه شده است که شما عزیزان مهاجر و در شرف ازدواج از مسائل حقوقی و آثار آن آگاهی کافی داشته باشید.

اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان

اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان مستلزم داشتن شرایطی است که به شرح ذیل بیان شده است:

 • کودک متولد شده در خاک مجارستان می بایست در صورت رسیدن به سن 5 سال اخذ تابعیت نماید.
 • کودکی که از سوی یکی از شهروندان و اتباع مجارستانی به عنوان فرزند خوانده پذیرفته شده است، باید 3 سال در این کشور اقامت داشته باشد. پس از آن قادر به اخذ تابعیت مجارستان خواهد بود.
 • اگر کودکی که در مجارستان به دنیا آمده است، دارای پدر و مادر بی تابعیت باشد، در این صورت می تواند تابعیت مجارستان را بگیرد.
 • در صورتی که فردی به مجارستان مهاجرت داشته و اقدامات لازم را برای اخذ تابعیت مجارستان انجام داده است، در صورتی که کارت مهاجرت وی صادر شده باشد، بلافاصله می تواند تابعیت این کشور را گرفته و جزو شهروندان مجارستانی محسوب گردد.

اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان

در رابطه با اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان ، ابتدا قوانین موجود در اعطای تابعیت از طریق تولد را مورد بررسی قرار می دهیم. دریافت تابعیت یا شهروندی هر کشوری بر دو نوع اتفاق می افتد: از طریق تولد در خاک آن کشور و از طریق خون. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه مقاله به بررسی هر یک از آنها می پردازد.

اخذ تابعیت از طریق تولد (در خاک کشور)

تابعیت یک کشور از طریق تولد در خاک همان کشور می تواند قابل دستیابی باشد. به عبارت دیگر فردی که در خاک یا قلمروی یک کشور متولد شده است، حتی اگر والدین او تبعه یا شهروند آن کشور نباشند، تابعیت به او اعطا می گردد. اما نکته اینجاست که این قانون در کلیه کشورها صادق نیست. بلکه برخی از کشورها بر اساس خون تابعیت می دهند که در بخش بعدی مقاله به شرح آن پرداخته خواهد شد.

این نوع تابعیت در اکثر کشورها وجود دارد اما همواره در حال تغییر و تحول است. برای مثال تا جند سال گذشته کشور انگلستان از قانون تولد در خاک (حتی در هواپیما یا کشتی) پیروی می نمود. اما امروزه این قانون به قانون تابعیت از طریق خون تغییر یافته است.

اخذ تابعیت از طریق خون

اخذ تابعیت یک کشور بر اساس خون و رابطه نسبی با والدین امکان پذیر است. بدین معنا که فردی که در خاک یک کشور مانند مجارستان متولد می گردد، در صورتی که پدر و مادر وی از شهروندان مجارستان باشند، بدون احتساب تولد در خاک، تابعیت والدین به وی انتقال می یابد. تابعیت کشور مجارستان بر همین اساس به افراد اعطا می شود. ناگفته نماند که در اکثر موارد منظور از تابعیت خون، پدر کودک است.

اخذ تابعیت ازطریق ازدواج درمجارستان‌چگونه است؟

در موضوع اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان باید بگوییم اخذ تابعیت از طریق ازدواج در این کشور قابل دستیابی است. در گذشته تابعیت به صورت تحمیلی و در صورت ازدواج با یک مرد بود. این قانون همواره در کشور ایران قابل اجرا است. اما در بسیاری از کشورها تغییر یافته و محدودیت جنسی ملغی گردیده است. بنابراین در صورتی که هر فرد خارجی با شهروندی کشوری مثل مجارستان ازدواج نماید، بدون در نظر گرفتن جنسیت همسر، تابعیت و اقامت در این کشور به فرد خارجی تعلق می گیرد.

مدارک‌لازم برای اخذ اقامت ازطریق ازدواج‌کدامند؟

دربررسی اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان فردی که درخواست “اقامت از طریق ازدواج را دارد، بایستی مدارک خواسته شده را تهیه و در دست داشته باشد. این مدارک به صورت ذیل است:

 • تکمیل و ارائه فرم درخواست
 • عدم ازدواج سوری و اثبات واقعی بودن ازدواج زوجین برای زندگی مشترک
 • اسناد هویتی شهروند مجاری برای اثبات مجاری بودن وی
 • اسناد ملکی شامل اجاره نامه یا سند مالکیت برای مشخص نمودن محل اقامت
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی بیمه سلامت و درمانی
 • گردش حساب بانکی
 • ارائه گواهی طلاق یا فوت همسر در صورت وجود
 • ارائه رزومه تحصیلی و فردی (CV)
 • ارائه مدارکی دال بر زمان آشنایی با همسر و دوران نامزدی مانند فیلم، عکس، رزرو هتل ها در مسافرت های دو نفره، بلیت هواپیما، مستندات روابط خانوادگی زوجین و…
 • میزان تسلط بر زبان انگلیسی یا مجاری (این مورد به دلیل آن است که آیا فرد خارجی می‌تواند با همسر خود تعامل و ارتباط برقرار نماید یا خیر)
 • نوع شغل و سطح درآمد شغلی

لازم به ذکر است که در این مرحله از فرد متقاضی مصاحبه ای گرفته می شود که ارائه مدارک بالا الزامی بوده و ممکن است هر گونه سوالی در خصوص این مدارک از وی پرسیده شود.

تفاوت اقامت وتابعیت در ازدواج چیست؟

مفهوم اقامت و تابعیت با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت تاثیر بسیار مهمی در طول دوره اخذ ویزا و تابعیت فرد خارجی دارد. از طریق ذکر یک مثال این مبحث را توضیح می دهیم. فرض کنید فرد خارجی اقدام به ازدواج با مقیم آمریکایی می نماید. در این صورت مدت زمانی که طول خواهد کشید تا ویزا برای وی صادر گردد، به مدت 6 ماه الی 18 ماه خواهد بود. اما اگر این ازدواج بین فرد خارجی و تبعه آمریکایی صورت گیرد، این مدت زمان به 3 الی 4 سال افزایش خواهد یافت. بنابراین وضعیت اقامت و شهروندی افراد در چگونگی “اخذ تابعیت از طریق ازدواج موثر است.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این اطمینان را به شما می دهد که در کلیه مراحل حقوقی درخصوص اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج در مجارستان در کنار شما بوده و مناسب ترین پیشنهادات و مشاوره های تخصصی را به شما عزیزان ارائه نماید. کارشناسان ما آماده هرگونه خدمات رسانی در زمینه مهاجرت از طرق مختلف هستند. بنابراین شایسته است از طریق حضور یافتن در دفتر این موسسه و یا برقراری تماس به صورت رایگان از این مشاوره ها بهره کامل ببرید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *