مهاجرت به کشور ژاپن

اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج

زمانی که افراد با یک شهروند ژاپنی ازدواج می کنند، اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج برای آن ها امکان پذیر می شود. چنین اقامتی می تواند فواید زیادی برای افراد داشته باشد که در ادامه در رابطه با آن نیز توضیحاتی ارائه خواهیم کرد. برای بدست آوردن اجازه اقامت در کشور ژاپن به همراه همسر خود شما باید ویزای همسر یا فرزند یک شهروند ژاپنی را دریافت کنید.برای آگاهی از مراحل دریافت ویزای همسر یا فرزند یک فرد ژاپنی و همچنین اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج در این مقاله با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید.

درباره ژاپن

ژاپن یا سرزمین آفتاب تابان، کشوری است جزیره مانند در شرق آسیا و از جمله پیشرفته ترین کشور های جهان در زمینه صنعت بشمار می رود. بر اساس آخرین سرشماری انجام شده بیش از 126 میلیون نفر در این کشور در حال زندگی هستند که از نظر آماری دهمین کشور پرجمعیت جهان به حساب می آید.

از نظر آب و هوایی  شرایط کشور ژاپن و ایران تقریبا مشابه است به گونه ای که زمستان های شمال این کشور بسیار سرد و همراه با بارش های برف است و در جنوب تابستان های بسیار گرم و طاقت فرسایی وجود دارد.

از نظر مذهبی نیز مردم ژاپن بیشتر دین بودایی را اختیار کرده اند و درصد مسیحیان این کشور در حدود 2% و مسلمانان و یهودیان آن نیز کمتر از 1% است.

مهاجرت به ژاپن

برای مهاجرت به ژاپن راه های قانونی فراوانی وجود دارد که مهم ترین آن ها مهاجرت به عنوان نیروی کار است. زمانی که شما قصد دارید به هر طریق راهی کشور ژاپن شوید، باید ویزای قانونی این کشور را از طریق سفارت یا کنسولگری آن در محل اقامت خود دریافت کنید.

این فرصت تنها در صورتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت،که دلایل کافی برای دریافت ویزای مربوطه را به مقامات رسمی دولت ژاپن ارائه کرده باشید.

راه های قانونی مهاجرت ژاپن

مهم ترین روش های مهاجرت در کشور ژاپن عبارتند از؛

 • مهاجرت تحصیلی به ژاپن،
 • مهاجرت کاری به ژاپن،
 • مهاجرت از طریق ازدواج،
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ژاپن،
 • مهاجرت از طریق پناهندگی در ژاپن.

برای تکمیل اطلاعات خود در رابطه با مهاجرت به کشور ژاپن بهتر است مقاله مهاجرت به ژاپن را نیز مطالعه بفرمایید.

ازدواج با شهروندان ژاپنی

ژاپنی های فراوانی وجود دارند که به دلایل مختلف به کشورهای دیگر، بخصوص در اروپا، مهاجرت می کنند. بنابراین این امکان برای شما نیز وجود دارد که در یکی از کشورهای دیگر با یک شهروند ژاپنی ازدواج کنید. در این صورت می توانید برای اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج اقدام کنید. ازدواج با شهروندان ژاپنی البته تنها یکی از راه های کسب اقامت این کشور است و شما می توانید مقاله اقامت ژاپن را مطالعه کرده و اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید.

در این بین شما باید توجه داشته باشید که ازدواج شما باید به صورت رسمی به ثبت رسیده باشد. در صورتی که نحوه ثبت ازدواج رسمی شما مورد پذیرش دولت ژاپن باشد این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا ویزای مربوط به همسر یا فرزند یک شهروند ژاپنی را بدست آورید.

اثبات رسمیت ازدواج

برای اینکه بتوانید ویزای همسر یک شهروند ژاپنی را بدست آورید باید اثبات کنید که علاوه بر سند ازدواج، رابطه شما واقعی است. این خود یک پروسه زمانی حداقل 3 ماهه را نیاز خواهد داشت. شما باید حتما این بازه زمانی را نیز در نظر داشته باشید. برای اینکه بتوانید ازدواج خود را به صورت رسمی به اثبات برسانید، می توانید از طریق عکس شخصی اقدام کنید.

شما حداقل به سه تصویر در مناطق مختلف یا مراسمات مختلف نیاز خواهید داشت که نشان دهید شما و همسرتان در کنار یکدیگر بوده اید. با این وجود توصیه مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما این است که دست کم ده تصویر مشترک مربوط به جشن سال نو، سفرهای تفریحی، مراسمات تولد، جشن های مختلف و… را ارائه دهید تا قطعیت ازدواج شما ثابت شود.

مدارک لازم جهت اثبات ازدواج با شهروند ژاپنی

برای اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج باید ویزای همسر شهروند ژاپنی را در دست داشته باشید. اما پیش از آن باید اثبات کنید که حتما ازدواج کرده اید. مهم ترین مدارکی که به شما کمک خواهد کرد تا این مدرک را بدست آورید عبارتند از؛

 • یک قطعه عکس 4*3 مربوط به شش ماه گذشته،
 • یک پاکت نامه برای دریافت پاسخ با یک تمبر به ارزش 392 ین،
 • ارائه تصاویر مختلف از شما و همسرتان(چنانچه در بخش قبل گفته شد)،
 • یک فرم تکمیل شده درخواست بررسی شرایط ازدواج،
 • یک نامه ضمانت از طرف یک نفر که در کشور ژاپن زندگی می کند،
 • یک فرم سوال که در آن در رابطه با جدیت و نحوه رابطه، ازدواج و خانواده شما پرسش شده است،
 • یک گواهی که نشان دهنده ازدواج رسمی شما باشد به نام کوسکی توهن،
 • گواهی جومین هیو از طرف صاحب خانه شما که نشان دهنده اعضای خانواده اوست،
 • گواهی مالیات شما یا صاحب خانه،
 • گواهی رسمی ازدواج شما در کشور دیگر که به زبان ژاپنی ترجمه شده باشد.

پس از ارائه این مدارک، در حدود 3 ماه زمان لازم خواهد بود تا پاسخ رسمی از جانب مقامات کشور ژاپن دریافت کنید. در صورتی که پاسخ مثبت باشد، گواهی شایستگی دریافت ویزا به شما تقدیم می شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای همسر شهروند ژاپن

برای دریافت ویزای همسر شهروند ژاپنی شما باید مدارک خود را در اختیار سفارت این کشور قرار دهید. مهم ترین مدارک مورد نیاز شما عبارتند از؛

 • گذرنامه معتبر یا کارت اقامت،
 • یک قطعه عکس 4*3،
 • گواهی شایستگی دریافت ویزا،
 • یک فرم درخواست ویزا،
 • خرید یک تمبر به ارزش 4000 ین.

پاسخ نهایی شما در خصوص امکان اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج در یک بازه زمانی یک تا سه ماهه ارائه خواهد شد.

کلام آخر

زندگی در ژاپن برای بسیاری از افراد، به دلیل آنچه تفاوت فاحش فرهنگی خوانده می شود، سخت و دشوار است. با این وجود افراد فراوانی نیز وجود دارند که علاقمند به زندگی در این کشور هستند. یکی از فرصت های مناسب در این زمینه، اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج است که در این رابطه مقاله پیش رو را در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه و تنظیم کرده ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *