مهاجرت به کشور صربستان

اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل

شرابط اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل

اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل از جمله شرایط اصلی تحصیل در دانشگاه های صربستان محسوب می شود. بر طبق قانون شهروندان خارجی ( Zakon o strancima، روزنامه رسمی RS، شماره 97/2008)، اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل برای کلیه دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه های این کشور الزامی می باشد. درحقیقت، دانشجویان خارجی مایل به تحصیل در صربستان به مدت بیش از 90 روز ملزم به ثبت ورودشان پس از ورود به کشور صربستان و اخذ اقامت صربستان می باشند.

در سالهای اخیر، آموزش عالی در کشور صربستان توسعه خوبی یافته است و این امر همراه با هزینه های تحصیل ارزان و مقرون به صرفه موجب تبدیل صربستان به عنوان مقصد تحصیلی جذاب برای دانشجویان خارجی شده است. دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های صربستان نیازمند اخذ 2 نوع ویزا شامل ویزای تحصیلی و ویزای اقامت صربستان می باشند. ما در این مقاله به طور اختصاصی بر روی اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل می پردازیم. در صورت نیاز به راهنمائی بیشتر در این زمینه و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دلایل تحصیل در صربستان

صربستان کشوری اسلاو نشین در مرکز اروپا می باشد. در دهه اخیر، سرعت پیشرفت آموزش عالی در این کشور با پیوستن صربستان به فرآیند بلونیا و نیز پیروی از سیستم انتقال واحد اروپایی (ECTS) شتاب بیشتری به خود گرفته است.  به همین دلیل، مدارک دانشگاهی صربستان اعتبار بالایی در سطح بین المللی دارند. در حال حاضر، این کشور دارای 17 دانشگاه میباشد که از آن تعداد 8 دانشگاه دولتی می باشند که دارای 85 دانشکده می باشند و مابقی نیز جزو دانشگاه های خصوصی به شمار می روند.

فراموش نکنیم که صربستان در آموزش علوم ریاضیات و کامپیوتر دارای سابقه طولانی در جهان است و منبع قوی از استعداد مهندسی را ساخته است. از امتیازات ویژه تحصیل در صربستان، پذیرش  مستقیم از  دوره دبیرستان در دوره های پزشکی و اخذ مدرک پزشکی در مدت کمتر از 6 سال می باشد. همچنین از دلایل انکارناپذیر تحصیل در صربستان می توان به هزینه های تحصیل و زندگی مقرون به صرفه و نیز مدارک معتبر دانشگاهی صربستان اشاره نمود.

شرایط تحصیل در صربستان

وزارت آموزش، علوم و توسعه فناوری جمهوری صربستان مسئول آموزش عالی در صربستان می باشد. شورای ملی آموزش عالی (NCHE) نیز مسئول سیاست گذاری سیستم آموزش عالی این کشور می باشد. صربستان از سال 2003 به عضویت فرآیند بلونیا درآمده است و از آن زمان آموزش عالی در صربستان دستخوش تغییرات اساسی شده است. همچنین این کشور با قبول سیستم انتقال واحد اروپایی (ECTS) از حمایت قانونی اتحادیه اروپایی برخوردار می باشد.

سیکل های تحصیلات آکادمیک در صربستان با توجه به فرآیند بلونیا
سیکل نام سیکل مدت زمان تحصیل تعداد واحد ها   (ECTS)
سیکل اول کارشناسی 3 تا 4 سال 240- 180
سیکل دوم کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال تحصیلات ارشد حداکثر 2 سال با 60 تا 120 واحد
تحصیلات دانشگاهی تخصصی حداکثر 1 سال با 60 واحد
سیکل سوم PhD حداقل 3 سال 180 واحد

شرایط تحصیل در صربستان شامل 3 مرحله اخذ پذیرش، اخذ ویزای دانشجویی و در آخر اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل می باشد.  از جمله مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های صربستان می توان به مدرک اتمام دوره متوسطه جهت پذیرش مقطع لیسانس و دانشنامه دانشگاهی و ریزنمرات مربوطه جهت پذیرش مقاطع تحصیلات تکمیلی، پاسپورت معتبر و عکس پاسپورتی، شناسنامه ترجمه شده به زبان صربستانی، مدرک اثبات تمکن مالی متقاضی، CV، توصیه نامه از موسسه آموزشی قبلی، انگیزه نامه (SOP) اشاره نمود.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی صربستان

دانشجویان خارجی جهت تحصیل در دانشگاه های صربستان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشند. فرآیند اخذ ویزای تحصیلی صربستان بسیار ساده و راحت می باشد. دانشجویان خارجی علاوه بر تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی صربستان بایستی مدارک زیر را نیز تهیه نمایند:

 • پاسپورت معتبر با 2 صفحه خالی
 • 2 قطعه عکس در ابعاد 4.5×5
 • نامه پذیرش از وزارت آموزش صربستان
 • کلیه مدارک تحصیلی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی TOEFL/IELTS
 • رسید پرداخت شهریه های سال اول ( پرداخت بایستی پس از اخذ نامه پذیرش انجام پذیرد)
 • مدرک اثبات تمکن مالی برای دوره کامل مشخص شده در ویزا
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • بیمه پزشکی برای کل دوره اعتبار ویزای تحصیلی

شرایط ویزای اقامت صربستان از طریق تحصیل

ویزای اقامت دانشجویی صربستان شبیه اقامت آلمان از طریق تحصیل می باشد. دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در صربستان به مدت بیش از 90 روز ملزم به اخذ ویزای اقامت موقتی صربستان می باشند. اما نحوه درخواست ویزای اقامت دانشجویی صربستان چگونه است؟  درخواست ویزای اقامت صربستان باید به محض ورود به این کشور در نزدیکترین اداره پلیس ثبت شود. نهاد رسیدگی و صداور ویزای اقامت دانشجویی صربستان وزارت داخله صربستان (MOIA) می باشد. متقاضیان جهت درخواست این ویزای اقامت صربستان که به ویزای D صربستان نیز معروف است، باید نسبت به تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز زیر اقدام نمایند:

 1. پاسپورت معتبر (حداقل باید 90 روز پس از زمان صدور ویزای اقامت صربستان، معتبر باشد)
 2. فرم تکمیل شده ویزا (3 کپی)
 3. دو قطعه عکس (در ابعاد4.5×5)
 4. ضمانت نامه تهیه شده توسط کارفرمای صرب
 5. بیوگرافی کوتاه (CV) و هدف از تحصیل در صربستان
 6. مدرک دلایل اقامت در صربستان
 7. مدرک سکونتی
 8. کپی کارت سفید (ثبت ورود)
 9. بیمه سلامت
 10. رسید پرداخت هزینه ویزای اقامت صربستان EUR200

ملاحظات قانونی ویزای اقامت صربستان

اخذ ویزای اقامت صربستان از طریق تحصیل تحت قانون شهروندان خارجی این کشور ( Zakon o strancima، روزنامه رسمی RS، شماره 97/2008) امکانپذیر می باشد. بر این اساس 3 نوع اقامت صربستان به متقاضیان خارجی اعطاء می شود که شامل اقامت تا 90 روز، اقامت موقتی و اقامت دائمی می باشد. بر طبق قانون شهروندان خارجی صربستان، دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل تمام وقت در جمهوری صربستان می باشند، نیازمند اخذ ویزای اقامت موقت هستند. حداکثر اعتبار این ویزا تا 1 سال بوده و قابلیت تمدید دارد. دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیلات خود، از طریق روشهای خاصی ویزای اقامت موقت خود را به ویزای اقامت دائم صربستان تبدیل نمایند.

اگر شما هم مایل به کسب اطلاعات بیشتر راجع به شرایط اقامت کشورهای اروپایی شامل شرایط اقامت انگلستان 2019 می باشید، کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش و تجربه چندین ساله خود می توانند شما را در این مسیر برای ساخت آینده بهتر یاری نمایند. چراکه هدف موسسه ما تنها به کمک جهت تسهیل مهاجرت هموطنان ختم نمی شود بلکه، پیگیری و اطمینان از آینده موفق هموطنان پس از اقامت در کشور مورد نظر از جمله رسالت های مهم این موسسه می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *