مهاجرت به کشور اسپانیا

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد

یکی از راه‌های کسب اقامت و تابعیت کشور اسپانیا، ازدواج با اتباع این کشور است.در این مقاله به بررسی اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد می پردازیم. در واقع اگر شخصی تمایل به ازدواج با تبعه خارجی داشته باشد، لازم است از قوانین حقوق بین‌الملل آگاهی داشته باشد. در این صورت قادر است از آثار حقوقی خوب  مثبت آن بهره‌مند گردد. اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد، موضوعی است که عده زیادی ممکن است سوالاتی را در ذهن داشته باشند. بنابراین امیدواریم با مطالعه این مقاله، پاسخگوی کلیه سوالات شما در این خصوص باشیم.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد

اگر فردی با تبعه اسپانیایی ازدواج نماید، امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت اسپانیا برای او وجود دارد. به این صورت که پس از ازدواج، مدارک لازم را به سفارت اسپانیا تسلیم نموده و منتظر بررسی می ‌ماند. سفارت اسپانیا با در نظر گرفتن شرایط متقاضی و مدارک ارسالی، بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد.

سپس در صورت موافقت از سوی سفارت اسپانیا اقامت دائم اسپانیا به او اعطا می ‌گردد. یکی از این شرایط، اثبات تمکن مالی تبعه اسپانیایی است. او بایستی ثابت نماید درصورت ازدواج با شخص خارجی، توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و امرار معاش در اسپانیا را دارد.

نحوه اخذ اقامت اسپانیا ازطریق تولد

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تولد مبتنی بر دو اصل و نظام خاک و خون است. در مقوله اصل خاک چنانچه فردی در کشوری مانند اسپانیا متولد شود، مجاز به تحصیل تابعیت اسپانیا می‌باشد. در نظام اصل خون نیز اینگونه است که تابعیت اشخاص از راه والدین (پدر و مادر) به آنها انتقال می‌یابد. از این هر کشوری درخصوص اقامت اسپانیا از طریق تولد، به روش قوانین حاکم بر کشور خود عمل می‌کند.

اسپانیا کشوری اروپایی است که بر پایه سیستم خون اعطای تابعیت می‌نماید. اگر کودکی درخاک اسپانیا به دنیا بیاید، اما والدینش (پدر و مادر) اسپانیایی نباشند، تابعیت اسپانیا به او تعلق نمی‌گیرد. کودکی که یکی از والدین او (پدر یا مادر) تبعه اسپانیا باشند، فرزندشان به خودی خود تابعیت اسپانیا را داراست. همچنین اگر کودکی در اسپانیا متولد گردد اما والدین او تبعه هیچ‌کدام ازکشورها نباشند، تابعیت اسپانیا به فرزند تعلق می‌گیرد.

مزیت‌های تابعیت اسپانیا از طریق تولد

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد مزیت‌هایی در بر دارد. افراد دارای اقامت و تابعیت اسپانیا ازطریق تولد، مجاز به کسب و کار در اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی هستند. همچنین آنها این امکان را دارند که در انتخابات اسپانیا و سایر کشورها حق رای داشته باشند.

معایب اقامت وتابعیت اسپانیا ازطریق تولدچیست؟

 • عدم پذیرش قانون دو تابعیتی از سوی اسپانیا، یکی از معایب اقامت و تابعیت این کشور از طریق تولد است.
 • برهمین مبنا، افرادی که تابعیت یک کشور را دارند، جهت اخذ تابعیت اسپانیا، می‌بایست از تابعیت قبلی خود انصراف دهند.
 • تابعیت اسپانیایی شخص موردنظر  از طریق دارا بودن شرایط ذیل اثبات می‌گردد.

در واقع در صورتی که شرایط ذیل برای متقاضی مهیا باشد، تابعیت اسپانیا به او تعلق می‌گیرد:

 • اقامت و زندگی در اسپانیا به مدت حداقل 10 سال تا سن 21 سالگی
 • تحصیل در یکی از مدارس اسپانیا به مدت 6 سال
 • فارغ‌التحصیلی از یکی از مدارس کشور اسپانیا

شرایط اقامت وتابعیت ازطریق ازدواج چیست؟

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد برای زوجین، مستلزم ارائه مدارک به شرح ذیل می‌باشد:

 • ارائه پاسپورت
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه شناسنامه به همراه ترجمه به زبان اسپانیایی
 • ارائه گواهی ثبت ازدواج در پادرون

مراحل اقامت اسپانیا ازطریق ازدواج چیست؟

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد چندان ساده نیست و باید فرآیند قانونی آن انجام شود. در ادامه تشریح مراحل قانونی این امر را خواهید خواند.

مرحله اول

در وهله اول، زوجین باید ازدواج خود را در کشور اسپانیا به ثبت برسانند. ثبت ازدواج یا پناهندگی از طریق مراجعه به سفارت این کشور امکان‌پذیر نیست. بلکه می‌بایست تقاضای خود را به شهرداری محلی در اسپانیا ارسال نمایند. گواهی تولد همسر، گواهی آپوستیل تولد متقاضی به‌علاوه تصویر پاسپورت‌های زوجین ازجمله مدارکی است که همراه تقاضا می‌بایست تسلیم گردد.

سپس نسبت به ثبت وضعیت خود و همسرتان در شهرداری شهر خود اقدام نمایید. ضمنا بعد یا قبل از اقدامات مذکوربایستی به سایت http://www.mpr.es جهت وقت مراجعه به دفتر اتباع خارجی دراسپانیا مراجعه نمایید. رزرو نوبت در قسمت مجوز اقامت برای بستگان شهروندان اروپایی در داخل سایت انجام می‌گیرد. معمولا این وقت برای چند هفته آینده برای شما در نظر گرفته می‌شود.

مدارک لازم جهت دفتر اتباع خارجی

در زمان مراجعه به دفتر اتباع خارجی به همراه داشتن مدارک ذیل الزامی است:

 1. ارائه کارت شناسایی و هویتی همسر
 2. ارائه پاسپورت زوجین
 3. اراائه قرارداد شغلی (در صورت وجود)
 4. تکمیل و ارائه فرم EX16
 5. ارائه اصل و تصویر (2 نسخه) سند ازدواج صادره از کشور اسپانیا
 6. ارائه کپی صفحه ثبت‌ نام وضعیت زوجین در سایت شهرداری
 7. تعداد 3 قطعه عکس رنگی به صورت پاسپورتی

درنهایت می‌بایست از اداره پلیس محله نامه‌ای برای شما ارسال می‌گردد که می‌بایست درزمان مندرج در آن نامه، حاضر شوید. ارسال این نامه از سوی اداره پلیس ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد.

مرحله دوم

در این مرحله با دردست داشتن نامه دفتر اتباع خارجی،کپی ثبت وضعیت درشهرداری و 3قطعه عکس پاسپورتی به اداره پلیس مراجعه نمایید. فرمی تحویل شما می‌گردد و براساس آن می‌بایست بامراجعه به بانک مبلغ 10 یورو به حساب پلیس کشور اسپانیا واریزنمایید.

نهایتا ظرف مدت یک ماه نامه‌‌ دیگری همراه با کارت اقامت 5 ساله در اسپانیا برای شما ارسال می‌گردد. فرد دارای اقامت اسپانیا از طریق ازدواج، پس از گذشت یک سال مجاز به اخذ تابعیت اسپانیا می‌باشد. ابتدا باید درخواست خود را از طریق اداره ثبت احوال محلی به وزارت دادگستری ارسال نماید.

همان‌طور که متوجه شدید اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد امکان‌پذیر است. اما دارای شرایط و قوانین حقوقی است که لازم است از موسسات حقوقی کمک بگیرید. پیشنهاد ما موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است که سابقه طولانی در زمینه‌های مهاجرت به اسپانیا یا سایر کشورها داراست. وکلا و کارشناسان زبده این موسسه آمادگی لازم جهت انجام هرگونه اقدامات حقوقی در این زمینه را دارا هستند. بنابراین جهت کسب اطلاعات و اخذ مشاوره تخصصی از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری اقدام نمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *