مهاجرت کاری روسیه

اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

اگر جزء آن دسته از متقاضیان خارجی هستید که خواستار اخذ اقامت از طریق کار در روسیه در سال 2022 می باشید می باید ویزای کار دریافت نمایید. دریافت مجوز برای اقامت موقت در فدراسیون روسیه برای دوره دارای وضعیت قانونی اقامت موقت در روسیه خواهید شد. برای اینکه به صورت قانونی در روسیه کار کنید، باید اجازه کار بگیرید. اما طبق قانون فدرال شماره 115-FZ در مورد وضعیت قانونی شهروندان خارجی در فدراسیون روسیه از تاریخ 25 ژوئن 2002 (که به عنوان “قانون شهروندان خارجی” شناخته می شود.) خارجی هایی که به طور موقت در این کشور زندگی می کنند، کارگران خارجی نیستند. در مقاله پیشرو با بهره گیری از اطلاعات علمی متخصصان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نکات مهمی اشاره می نماییم.

شرایط اخذ مجوز کار در روسیه

در فرآیند اخذ مجوز کار برای اخذ اقامت از طریق کار در سال 2022 شرایطی وجود دارد:

 • خارجیانی که اقامت موقت دارند می توانند به طور مستقل یا از طریق نماینده خود به اداره مهاجرت منطقه ای برای مجوز کار درخواست دهند. مجوز کار برای مدت زمان استخدام یا قرارداد مدنی اعتبار دارد. اما بیش از یک سال صادر نمی شود. در صورتی که هیچ شغل یا قرارداد مدنی وجود نداشته باشد، مجوز کار را می توان برای مدت 1 سال تمدید کرد. مدت زمانی که مجوز کار در روسیه معتبر است، می تواند به مدت مجاز برای اقامت افزوده شود.
 • مجوز کار در طول 10 روز کاری، به جای 30 روز صادر می شود.
 •  اجازه کار را می توان برای هر موقعیت درخواست کرد. شغل ها در طبقه بندی ملی موقعیت های شغلی و قراردادی می شود. در این راستا مقررات اداری برای صدور مجوز کار توسط اداره مهاجرت فدرال نیازی ارائه اسناد تایید مدارک تحصیلی حرفه ای مربوطه توسط شهروندان خارجی ندارد.

مدارک لازم بابت مجوز کار در روسیه

مهم ترین مدارک برای اخذ مجوز کار این کشور در سال 2022 به شرح زیر می باشند:

 1. صدور مجوز کار برای افرادی که اقامت موقت دارند، مستلزم مدارک پزشکی است که نشان دهنده عدم وجود هر نوع بیماری مطابق با فهرستی که توسط دولت روسیه تعیین شده است.
 2. کارفرما مجاز به استخدام یک شهروند خارجی نیازمند توجه به سهمیه کارفرما در استخدام کارمندان خارجی است. کارفرما از درخواست های اولیه برای مقامات استخدامی با اطلاعات مربوط به نیاز کارگران معاف است. نیازی به اجازه برای استخدام کارگران خارجی ندارد. به موجب قانون، ساکنان موقت به عنوان کارگران خارجی در نظر گرفته نمی شوند؛
 3. پس از اتمام قرارداد استخدامی با شهروند خارجی، کارفرما موظف به اعلام این موضوع به مقامات دولتی نیست. زیرا یک شهروند خارجی که دارای موقعیت اقامت موقت در روسیه است. به عنوان یک کارگر خارجی طبقه بندی نمی شود.
 4. ساکنان موقت می توانند تنها در منطقه روسیه کار کنند. محل اقامت موقت که برای انها مجوز صادر می شود.

نرخ بیکاری در روسیه بدین صورت نیز خواهد بود:

نرخ بیکاری در کشور روسیه

اقامت از طریق کار در روسیه برای دانشجویان

برای کار در روسیه، شهروندان خارجی باید در سن بلوغ (18+ سال) و دارای مجوز مربوطه از اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه باشند. اگر دانشجویان بین المللی در خارج از زمان کلاس (از جمله تعطیلات) در دانشگاه ها (یا سازمان های وابسته) مشغول به کار شوند، به هیچ مجوزی نیاز ندارند. در سایر موارد، مجوز لازم است. مجوزها فقط برای دانشجویان در دوره های تمام وقت در دانشگاه های معتبر دولتی صادر می شود. دانشجویان بین المللی باید بر اساس شغل معین و در منطقه ای که دانشگاه آن ها در آن واقع شده است، کار کنند. مجوز برای مدت 1 سال صادر می شود و باید برای مدت قرارداد کاری مربوطه تمدید شود.

اگر دانشجویان دوره خود را ترک کنند، مجوز لغو می شود. شهروندان خارجی که بدون مجوز کار می کنند جریمه می شوند. مشاغل برای مهاجران در بازار کار محلی بسیار محدود است، زیرا تسلط به زبان روسی معمولاً یک ضرورت است. از آنجایی که مسکو و سنت پترزبورگ بزرگترین شهرها و مراکز تجاری روسیه هستند، تمرکز زیادی برای شرکت‌ های بین‌ المللی و فرصت‌ های مهاجرتی در اینجاست. با این حال، بسته به رشته کاری، امکان زندگی و کار در سایر نقاط کشور نیز وجود دارد. شرایط تحصیل در روسیه به طور کامل در مقاله مذکور شفاف سازی شده است.

محل اقامت شهروندان خارجی برای کار در روسیه

متقاضیانی که قصد اخذ اقامت از طریق کار در این کشور را دارند باید به موارد زیر توجه داشته باشند. شهروندان خارجی مجاز نیستند به طور مستقل محل اقامت را تغییر دهند. در غیر این صورت وضعیت اقامت موقت آنها پیچیده می شود. در نتیجه مجوز کار آنها اعتبار خود را از دست می دهد. در صورت لزوم برای انتقال از یک منطقه به منطقه دیگر برای کار، شهروند خارجی باید به مأموران دولتی مربوطه اطلاع دهد. پس از آن شهروند خارجی باید مستندات تایید قرارداد با کارفرما جدید در مورد شرایط استخدام و محل اقامت (توافق نامه کار، قرارداد اجاره/ اجاره برای محل اقامت در منطقه که در آن خارجی به کار و غیره مشغول است) را مقامات دولتی تسلیم نماید.

در صورت لغو وضعیت اقامت موقت به دلایلی که توسط قانون شهروندان خارجی (ماده 7) اعمال شده است. یک شهروند خارجی باید طی 15 روز کاری از قلمرو فدراسیون روسیه خارج شود. بدین ترتیب روابط کاری با کارفرما متوقف می شود. اجازه کار نیز بر اساس این که شهروند خارجی روسیه را ترک می کند لغو می شود. (بند 8، بند 9 ماده 18 قانون شهروندان خارجی) پس از یک سال اقامت در فدراسیون روسیه با وضعیت اقامت موقت، شهروند خارجی می تواند اقامت در روسیه را برای مدت 5 سال دریافت کند. به این ترتیب فرآيند مهاجرت دائم به فدراسیون روسیه را طی کند. مطابق با بند یک، بند 4 ماده 13 قانون شهروندان خارجی،یک کارفرما می تواند یک فرد خارجی را بدون طی مقدمات استخدام کند.

انواع ویزای کاری در روسیه

2 نوع ویزای کار به منظور اخذ اقامت از طریق کار در این کشور وجود دارد:

 1. ویزای تک ورودی معتبر برای 90 روز، توسط کنسولگری این کشور و بر اساس دعوت ویزای کاری صادر می شود. (در حقیقت این نوع ویزا بر اساس اجازه کار صادر می شود).
 2. ویزای چندگانه، براساس یک ویزای تک ورودی در دفتر محلی پلیس مهاجرت روسیه برای مدت اعتبار مجوز کار صادر می شود. مدت این نوع ویزا بیش از یک سال این نوع ویزا می تواند مجددا صادر شود.

از سال 2010، یک نوع جدید از ویزای کار برای متخصصان بسیارحرفه ای که دارای مزایای مختلف است. (به عنوان مثال این نوع ویزا برای 3 سال معتبر است). اما حقوق و دستمزد چنین متخصصانی در این کشور باید بیش از 2000000RUB (روبل روسیه) در هر سال باشد.

مدارک مورد نیاز جهت کار در کشور روسیه

برای گرفتن ویزای کار در روسیه، متقاضی می باید اسناد زیر را دریافت کند:

 • معافیت های مهاجرتی برای استخدام نیروی کار خارجی
 • درخواست خدمات مشاغل دولتی
 • مجوز استخدام نیروی کار خارجی، اجازه کار برای یک خارجی و دعوتنامه برای صدور ویزای کاری
 • بعد از این باید ویزای کاری در کنسولگری این کشور اداره محلی پلیس مهاجرت روسیه اخذ شود.
 • اخذ پیشنهادکاری معتبر از کارفرما

زمان و هزینه صدور ویزای کار کشور روسیه

زمان و هزینه ویزای کاری این کشور بستگی به چندین عامل دارد:

 • حرفه و نوع کار مورد نظر شما در روسیه
 • تابعیت شما
 • ویزا و دعوتنامه ویزا
 • قیمت ها و کیفیت خدمات ویزای شما
 • به طور معمول، ویزای کار را می توان در 100 روز با هزینه متوسط 80000RUB (روبل روسیه) دریافت کرد.

برای تمدید روادید کار یا اخذ ویزای کار چند جانبه جدید و همچنین اخذ اقامت از طریق کار در روسیه لازم نیست. کشور را ترک کنید، می توان آن را در اداره پلیس مهاجرت محلی پس از ارائه یک مجوز کار در روسیه برای یک دوره جدید صادر کرد. چنانچه قصد اخذ اقامت از طریق کار در روسیه را دارید، وکلاء مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سوابق بین المللی، آماده کمک به شما به منظور طی فرایند اخذ اقامت این کشور هستند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.