مهاجرت کاری روسیه

اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

اگر جز آن دسته از متقاضیان خارجی هستنید که خواستار اخذ اقامت از طریق کار در روسیه می باشید باید بدانید، با دریافت مجوز برای اقامت موقت در فدراسیون روسیه برای دوره ای تا سه سال، دارای وضعیت قانونی اقامت موقت در روسیه خواهید شد. برای اینکه به صورت قانونی در روسیه کار کنید، باید اجازه کار بگیرید.

اما طبق قانون فدرال شماره 115-FZ در مورد وضعیت قانونی شهروندان خارجی در فدراسیون روسیه از تاریخ 25 ژوئن 2002 (که به عنوان “قانون شهروندان خارجی” شناخته می شود)، خارجی هایی که به طور موقت در روسیه زندگی می کنند، کارگران خارجی نیستند.

شرایط اخذ مجوز کار در روسیه

در فرآیند اخذ مجوز کار برای اخذ اقامت از طریق کار در روسیهدر سال ۲۰۱۹ شرایطی وجود دارد:

 1. خارجیانی که اقامت موقت دارند می توانند به طور مستقل یا از طریق نماینده خود به اداره مهاجرت منطقه ای برای مجوز کار درخواست دهند. مجوز کار برای مدت زمان استخدام یا قرارداد مدنی اعتبار دارد، اما بیش از یک سال صادر نمی شود. در صورتی که هیچ شغل یا قرارداد مدنی وجود نداشته باشد، مجوز کار را می توان برای مدت یک سال تمدید کرد. مدت زمانی که مجوز کار در روسیه معتبر است، می تواند به مدت مجاز برای اقامت افزوده شود.
 2. مجوز کار در طول 10 روز کاری، به جای 30 روز صادر می شود.
 3.  اجازه کار را می توان برای هر موقعیت درخواست کرد. شغلها در طبقه بندی ملی موقعیت های شغلی و قراردادی احصا می شود. در این راستا مقررات اداری برای صدور مجوز کار توسط اداره مهاجرت فدرال نیازی ارائه اسناد تایید مدارک تحصیلییا حرفه ای مربوطه توسط شهروندان خارجی ندارد.

ادامه مدارک لازم بابت مجوز کار در روسیه

 1. صدور مجوز کار برای افرادی که اقامت موقت دارند، مستلزم مدارک پزشکی است که نشان دهنده عدم وجود هر نوع بیماری مطابق با فهرستی که توسط دولت روسیه تعیین شده است، دارد؛
 2. کارفرمای مجاز به استخدام یک شهروند خارجی نیازمند توجه به سهمیه کارفرما در استخدام کارمندان خارجی است. کارفرما از درخواست های اولیه برای مقامات استخدامی با اطلاعات مربوط به نیاز کارگران معاف است و نیازی به اجازه برای استخدام کارگران خارجی ندارد، به موجب قانون، ساکنان موقت به عنوان کارگران خارجی در نظر گرفته نمی شوند؛
 3. پس از اتمام قرارداد استخدامی با شهروند خارجی، کارفرما موظف به اعلام این موضوع به مقامات دولتی نیست، زیرایک شهروند خارجی که دارای موقعیت اقامت موقت در روسیه است به عنوان یک کارگر خارجی طبقه بندی نمی شود؛
 4. ساکنان موقت می توانند تنها در منطقه روسیه کار کنند یعنی محل اقامت موقت که برای انها مجوز صادر می شود.

محل اقامت شهروندان خارجی

متقاضیانی که قصد اخذ اقامت از طریق کار در روسیه را دارند باید به موارد زیر توجه داشته باشند: شهروندان خارجی مجاز نیستند به طور مستقل محل اقامتشان را تغییر دهند. در غیر اینصورت وضعیت اقامت موقت آنها پیچیده می شود و در نتیجه مجوز کار آنها اعتبار خود را از دست می دهد.

در صورت لزوم برایانتقال ازیک منطقه به منطقه دیگر برای کار، شهروند خارجی باید به مأموران دولتیمربوطه اطلاع دهد. پس از آن شهروند خارجی بایدمستندات تایید قرارداد با کارفرما جدید در مورد شرایط استخدام و محل اقامت (توافق نامه کار، قرارداد اجاره / اجاره برای محل اقامت در منطقه که در آن خارجی به کار و غیره مشغول است) را مقامات دولتی تسلیم نماید.

در صورت لغو وضعیت اقامت موقت به دلایلی که توسط قانون شهروندان خارجی (ماده 7) اعمال شده است، یک شهروند خارجیباید طی 15 روز کاری از قلمرو فدراسیون روسیه خارج شود. بدین ترتیب روابط کاری با کارفرما متوقف می شود و اجازه کار نیز بر اساس این که شهروند خارجی روسیهرا ترک می کند لغو می شود (بند 8، بند 9 ماده 18 قانون شهروندان خارجی)

پس از یک سال اقامت در فدراسیون روسیه با وضعیت اقامت موقت، یک شهروند خارجی می تواند اقامت در روسیه را برای مدت 5 سال دریافتکند و به این ترتیبفرایند مهاجرت دائم به فدراسیون روسیه را طی کند. مطابق با بند 1، بند 4 ماده 13 قانون شهروندان خارجی،یک کارفرما می تواند یک فرد خارجی را بدون طی مقدمات استخدام کند.

انواع ویزای کاری

2 نوع ویزای کار به منظور اخذ اقامت از طریق کار در روسیه وجود دارد:

 1. ویزای تک ورودی معتبر برای 90 روز – توسط کنسولگری روسیه و بر اساس دعوت ویزای کاری صادر می شود (در حقیقت این نوع ویزا بر اساس اجازه کار صادر می شود).
 2. ویزای چندگانه – براساس یک ویزای تک ورودی در دفتر محلی پلیس مهاجرت روسیه برای مدت اعتبار مجوز کار صادر می شود (مدت این نوع ویزا بیش از یک سال) این نوع ویزا می تواند مجددا صادر شود.

از سال 2010، یک نوع جدید از ویزای کار – برای متخصصان بسیارحرفه ای- که دارای مزایای مختلف است تخصیصگرفت (به عنوان مثال این نوع ویزا برای 3 سال معتبر است) اما حقوق و دستمزد چنین متخصصانی در روسیه باید بیش از دو میلیون روبل در هر سال باشد.

مدارک مورد نیاز استخدام کننده

برای گرفتن ویزای کار در روسیه، شرکت دعوت کننده شما باید اسناد زیر را دریافت کند:

 • معافیت های مهاجرتی برای استخدام نیروی کار خارجی
 • درخواست خدمات مشاغل دولتی
 • مجوز استخدام نیروی کار خارجی، اجازه کار براییک خارجی و دعوتنامه برایصدور ویزای کاری
 • بعد از این باید ویزای کاری در کنسولگری روسیهیا اداره محلی پلیس مهاجرت روسیهاخذ شود.

زمان و هزینه صدور ویزای کار

زمان و هزینه ویزای کاری در روسیه بستگی به چندین عامل دارد:

 • حرفه و نوع کار مورد نظر شما در روسیه
 • تابعیت شما
 • ویزا و دعوتنامه ویزا
 • قیمت ها و کیفیت خدمات ویزای شما
 • به طور معمول، ویزای کار را می توان در 100 روز با هزینه متوسط 80000 روبل دریافت کرد.

برای تمدید روادید کار یا اخذ ویزای کار چند جانبه جدید و همچنین اخذ اقامت از طریق کار در روسیه لازم نیست که کشور را ترک کنید، می توان آن را در اداره پلیس مهاجرت محلی پس از ارائه یک مجوز کار در روسیه براییک دوره جدید صادر کرد. چنانچه قصد اخذ اقامت از طریق کار در روسیهرا دارید .وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سوابق بین المللی، آماده کمک به شما به منظور طی فرایند اخذ اقامت و اخذ ویزای کشور روسیه هستند.

 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *