مهاجرت کاری روسیه

اجازه کار در روسیه

کار در روسیه

روسیه یکی از پهناورترین و قدرتمندترین کشورهای جهان است که افراد زیادی هر ساله جهت انجام کار به این کشور مهاجرت می­نمایند. اخذ اجازه کار در روسیه مسئله مهمی برای انجام کار در این کشور می­باشد. در واقع مجوز کار برای اتباع خارجی بعنوان سندی است که تا پایان زمانی که برای انجام کار در این کشور حضور دارد، باید بهمراه داشته باشد. روسیه از شرایط اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار است و این کشور زمینه مناسبی را برای سرمایه گذران خارجی مهیا نموده است. انجام کار در روسیه همانند سایر کشورها دارای قوانینی می­باشد. کارکنان خارجی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند می­باید ابتدا یک دعوتنامه کاری از کارفرمایان در روسیه اخذ نمایند تا بتوانند برای دریافت ویزای کاری این کشور اقدام نمایند.

علاقمندان مهاجرت کاری می­توانند با مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند و از راهنمایی ها و تجربیات آنان بهره­مند گردند. انجام کار در روسیه برای اتباع خارجی با محدودیت هایی همراه است. البته این محدودیت ها تنها برای قشر خاصی از متخصصین و کارکنان خارجی اعمال می­گردد. ناگفته نماند اتباع کشورهای مستقل مشترک المنافع برای انجام کار در روسیه نیازی به اخذ ویزای کاری- مجوز کار و یا پیشنهاد کاری ندارند. اما اتباع سایر کشورها می­باید با روادید کاری و دعوتنامه کاری به این کشور مراجعت نمایند. همچنین اجازه کار در روسیه برای این دسته از افراد از سوی کارفرمایان روسیه ای از این دولت درخواست می­گردد.

دعوتنامه کاری روسیه

دولت روسیه سالانه تعداد مشخصی از دعوتنامه های کاری که از سوی کارفرمایان روسی برای کارکنان خارجی ارسال می­گردد را تأیید می­نماید. بطوری که این دولت سهمیه­­ی خاصی را برای استخدام کارکنان خارجی در کشور خود در نظر گرفته است. اگرچه انجام کار در کشور روسیه طرفداران زیادی دارد اما با محدودیت های زیادی روبرو است و افراد برای مهاجرت کاری به این کشور می­باید مراحل اداری زیادی را طی نمایند. اجازه کار در روسیه سندی است که از طرف کار فرما برای نیروهای خارجی اخذ می­گردد و تا پایان قرارداد کاری فرد با کارفرمای مورد نظر دارای اعتبار می­باشد.

اجازه کار در روسیه

شرایط و وضعیت کار در روسیه

همانطور که بیان نمودیم افرادی که جهت انجام کار به روسیه سفر می­نمایند، قبل از دریافت ویزای کاری می­باید دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایان روسی اخذ نمایند. البته لازمه اخذ این دعوتنامه قراردادی است که میان طرفین منعقد می­گردد. قراردادهای کاری که با کارفرمایان روسی منعقد می­شود یا بصورت دائمی هستند و یا بصورت موقتی. افراد برای یافتن کار در روسیه می­توانند به موسسات کاریابی در روسیه مراجعه نمایند و شغل مورد خود را بیایند.عقد قراردادهای دائمی تنها با ارائه دلایل موجه امکان پذیر است. زیرا در صورتیکه دلایل طرفین منطقی نباشد، دولت روسیه برای صدور مجوز کار موافقت نخواهد نمود. ناگفته نماند حداقل دستمزد توافقی میان کارفرما و نیروی مورد نظر می­باید کمتر از 7500 روبل و یا 8416.5 دلار نباشد.

طبق گزارشات بدست آمده از سال 2018 دولت روسیه حداقل حقوق کارکنان این کشور را 11.163 روبل و 1.8% از حقوق افراد نیر بعنوان مالیات کسر می­گردد. بانوان در روسیه در سن 55 سالگی و آقایان در سن 60 سالگی بازنشسته می­گردند و پس از آن می­توانند از حقوق و مزایای بازنشستگی در این کشور بهره­مند گردند.

شرایط اخذ اجازه کار در روسیه

همانطور که بیان نمودیم افراد برای انجام کار در روسیه باید ویزای کاری این کشور را اخذ نمایند و تنها اتباع کشورهای مشترک المنافع اجازه ورود به روسیه را بدون اخذ ویزای کاری این کشور را خواهند داشت. اتباع کشورهای ذکر شده تنها اجازه دارند بمدت 30 روز بدون اخذ ویزا در این کشور به انجام کار بپردازند و در این مدت می­باید نسبت به حق امتیاز کار در روسیه اقدام نمایند. علاوه بر اتباع کشورهای مشترک المنافع افراد دیگری هم از اخذ ویزای کاری و مجوز این کشور معاف هستند. این دسته از افراد عبارتند از:

 • اتباع خارجی که قبلاً موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شده اند
 • افرادی که بطور موقت برای انجام کار در شرکت های روسی مشغول انجام کار هستند، می­توانند درخواست ویزای کسب و کار این کشور را نموده و به مدت یکسال به کار و تجارت در این کشور بپردازند.
 • کارمندان سفارت های کشورهای خارجی به همراه کارمندان خصوصی
 • کارکنان کشورهای خارجی که خدمات نصب، سرویس و تعمیر تجهیزات را انجام می­دهند
 • روزنامه نگاران مجاز در روسیه
 • دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی هستند نیز می­توانند در تعطیلات و یا در کنار تحصیل خود با توجه به شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه در این کشور به انجام کار بپردازند.
 • افرادی که جهت تدریس به موسسات آموزشی این کشور دعوت گردیده اند.
 • افرادی که دارای تخصص های حرفه ای هستند و می­توانند بعنوان مهاجران حرفه ای درخواست مجوز کار حرفه ای نمایند. از دیگر شرایط ویزای کار روسیه اینست که افراد می­باید قبل از اخذ این ویزا، ابتدا شغل و یا حرفه ­ی مورد نظر خود را در این کشور بیابند. کارفرمایان خارجی نیز برای ارسال دعوتنامه به اتباع خارجی می­باید ثابت نمایند که به نیروهای خارجی نیازمندند و برای مجوز استخدام اتباع خارجی باید به اداره مهاجرت این کشور درخواست نمایند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار روسیه

افراد پس از توافق افراد با کارفرمایان روسی، فرد می­باید مدارک زیر را برای کارفرمای مورد نظر ارسال نماید تا برای اخذ مجوز کاری برای وی اقدامات لازم را بنماید:

 1. یک قطعه عکس رنگی
 2. پاسپورت بهمراه مدارک شناسایی ( کارت ملی و شناسنامه)
 3. کپی مدارک مهارت های حرفه ای فرد
 4. ارائه واهی پزشکی مبنی بر سلامت فرد
 5. رسید پرداخت هزینه های لازم

پس از صدور اجازه کار در روسیه برای شخص مورد نظر، وی را مطلع نموده و پس از آن فرد می­تواند برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام نماید. برای درخواست ویزای کاری روسیه مدارک زیر مورد نیاز می­باشد:

 1. پاسپورت معتبر
 2. یک قطعه عکس
 3. دعوتنامه کاری تأیید شده از سوی وزارت داخلی
 4. نامه کارفرمای مورد نظر بهمراه قرارداد کاری بین طرفین
 5. ارائه گواهی پزشکی

مدت زمان لازم برای اخذ اجازه کار در روسیه و پس از آن ویزای کاری روسیه معمولاً 3-6 ماه بطول می­انجامد. همچنین هزینه ویزای روسیه برای کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. بطور مثال ویزای کاری روسیه برای اتباع انگلیسی 217 دلار می­باشد که معمولاً از سوی کارفرما پرداخت می­گردد.

دستمزد و حقوق کار در روسیه

میزان حقوق و دستمزد کارکنان خارجی به میزان مهارت فرد و چگونگی انجام کار وی و همچنین به میزان ساعات کاری آنان بستگی دارد. حقوق و دستمزدی که دولت روسیه برای کارکنان خود در نظر گرفته است، در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است. بطوریکه در سال 2018 حقوق و دستمزد کارکنان 168 دلار و در نیمه دوم سال به 170 دلار افزایش یافت. این کشور همچنین نگران میزان تولید ناخالص داخلی خود می­باشد و می­توان گفت 14% مردم کشور روسیه در زیر خط فقر زندگی می­نمایند. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تمامی علاقمندان به مهاجرت کاری در روسیه یاری می­نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *